Rynek instalacji PV na trackerach przyspiesza

Rynek instalacji PV na trackerach przyspiesza
Foto. NEXTracker

Firma konsultingowa IHS przedstawiła wyniki badania poświęconego globalnemu rynkowi instalacji fotowoltaicznych na tzw. trackerach. Rynek systemów fotowoltaicznych na systemach podążających za sSłońcem to w dalszym ciągu nisza, jednak – jak pokazuje IHS – w ostatnim roku zanotował duży wzrost.

Według IHS, na koniec 2014 roku na całym świecie zainstalowano około 4 GW instalacji fotowoltaicznych na trackerach. Ta liczba może nie robić wrażenia w zestawieniu z globalnym potencjałem instalacji PV, który w tym roku przekroczył 200 GW, jednak zwraca uwagę duży wzrost nowych instalacji na trackerach w porównaniu do 2013 r.

IHS szacuje, że w ubiegłym roku na całym świecie zainstalowano 60% więcej instalacji fotowoltaicznych na trackerach niż miało to miejsce w roku 2013.

REKLAMA

Firma konsultingowa IHS ocenia, że w 2013 r. trackery jedno- i dwuosiowe montowano w przypadku ok. 11% naziemnych farm PV, tymczasem w tym roku ich wykorzystanie w tego typu inwestycjach ma wzrosnąć do około 20%.

REKLAMA

Rynek producentów trackerów zdominowały firmy ze Stanów Zjednoczonych. Trzy pierwsze firmy w rankingu IHS odpowiadają za 40% globalnego rynku.

Według IHS, największym na świecie producentem trackerów fotowoltaicznych była w ubiegłum roku firma Array Technologies. Następne na liście były kolejne amerykańskie firmy – SunPower, First Solar oraz NEXTracker, który jest głównym dostawcą trackerów dla amerykańskiego dewelopera SunEdison.

IHS zwraca uwagę, że First Solar i SunPower, firmy będące jednocześnie czołowymi deweloperami naziemnych farm fotowoltaicznych, używają coraz częściej konstrukcji nadążnych w swoich własnych projektach.

W Polsce w tym roku oddano do użytku pierwszą farmę fotowoltaiczną na trackerach. Więcej na ten temat w artykule: W Małopolsce powstała farma fotowoltaiczna na trackerach

gramwzielone.pl