Kolejny postęp w perowskitach

Kolejny postęp w perowskitach
Fot. Kelly Nash, wikimedia cc-by-3.0

Japońscy naukowcy opracowali ogniwo perowskitowe wielkości 1 cm2 o rekordowej sprawności. To kolejny krok w rozwoju technologii perowskitowej w fotowoltaice. 

O ile w przypadku wcześniejszych ogniw wykonanych z perowskitów rekordowe sprawności dochodziły niemal do 20%, co w przypadku obecnie najpopularniejszej na rynku PV technologii krystalicznej zajęło kilkadziesiąt lat, to jednak wykonane w laboratorium próbki ogniw z perowskitu były mikroskopijnych rozmiarów (ok 0,1 cm2).

W przypadki ogniw perowskitowych takiej wielkości rekordowy wynik sprawności to 20,1%. W tym wypadku badanie przeprowadzono na próbce ogniwa wielkości zaledwie ok. 0,09 cm2, co oznacza w praktyce, że taki wynik jest obarczony dużym ryzykiem błędu. 

REKLAMA

Japońskim naukowcom z jednostki zajmującej się fotowoltaiką w National Institute for Materials Science (NIMS) udało się wykonać perowskitowe ogniwo wielkości 1 cm2, którego sprawność wynosi 15%. Taki wynik potwierdził japoński National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST).

Rekordowa sprawność ogniwa perowskitowego osiągnięta przez japońskich naukowców to pierwszy rekord w tym zakresie uznany przez jednostkę certyfikującą, której efekty badań mają międzynarodowy status. 

REKLAMA

Prace nad zastosowaniem perowskitów w fotowoltaice są prowadzone zaledwie od paru lat i realizuje je tylko kilka instytucji badawczych, wśród których są m.in. instytuty z Oxfordu i politechniki ze szwajcarskiej Lozanny (EPFL).

Jedną z pierwszych na świecie firm, których celem jest komercjalizacja technologii perowskitowej, jest polska spółka SauleTechnologies założona przez Olgę Malinkiewicz – autorkę jednego z ważniejszych odkryć w dziedzinie wykorzystania perowskitów w fotowoltaice (wywiad). 

Wykres dokumentujący efekty badań sprawności próbki ogniwa perowskitowego wykonanych przez japoński AIST:

gramwzielone.pl