Zielony Słupsk zaczyna od zielonej szkoły

Zielony Słupsk zaczyna od zielonej szkoły
Greenpeace press

Po wygranych wyborach nowy prezydent Słupska Robert Biedroń zapowiadał uczynienie z tego miasta „zielonej” stolicy Polski. Pierwszym krokiem w tym kierunku może być montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu jednej ze słupskich szkół.

Urząd miasta Słupsk poinformował o planach montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej na dachu słupskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.

Instalacja o mocy 9 kW zostanie uruchomiona w drugiej połowie września i będzie się składać z 40 monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych Phono Solar, każdy o mocy 260 W, obsługiwanych przez falownik SMA Sunny Tripower 9000TL-20.

REKLAMA

Inwestycję sfinansuje Greenpeace, który szacuje, że koszt inwestycji wyniesie około 30 tys. złotych. Dokładny koszt inwestycji będzie znany po rozpatrzeniu zapytań ofertowych.

REKLAMA

Szacowana produkcja energii w skali roku wyniesie około 9-10 MWh. Energia z PV ma być wykorzystywana na potrzeby szkoły, co zmniejszy jej rachunki za energię pobieraną z sieci.

Nadwyżki niewykorzystanej energii mogłyby trafiać do sieci, co generowałoby dochód dla słupskiej szkoły. W obecnych realiach prawnych takie rozwiązanie jest jednak niemożliwe.

Jak zwraca uwagę rzeczniczka Greenpeace Katarzyna Guzek, przy obecnych, niekorzystnych regulacjach dotyczących energii odnawialnej, szkoły nie mają możliwości odsprzedawania nadwyżek energii do sieci dystrybucynej. – Liczymy że to się zmieni i w przyszłości budynki użyteczności publicznej dołączą do grona prosumentów – komentuje Katarzyna Guzek.  

gramwzielone.pl