GTM Research: o dalszym spadku kosztów PV zdecyduje BoS

GTM Research: o dalszym spadku kosztów PV zdecyduje BoS
Fot. Energy.gov, flickr cc

W ostatnich latach na spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych wpływały głównie malejące ceny modułów fotowoltaicznych. Według analityków GTM Research, teraz za dalszych spadek cen PV będą odpowiadać w większym stopniu pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznych ujęte w grupie tzw. Balance od System (BoS).

W swoim nowym raporcie PV Balance of Systems 2015 firma konsultingowa GTM Research szacuje, że globalny rynek komponentów instalacji fotowoltaicznych ujętych w grupie Balance of System (czyli wszystkich miękkich i twardych kosztów instalacji z wyjątkiem modułów fotowoltaicznych) będzie warty w 2020 r. ponad 100 mld dolarów w porównaniu do 70 mld dol. w tym roku.

Jednocześnie GTM Research zapowiada, że dalszy, znaczący spadek kosztów fotowoltaiki będzie możliwy właśnie dzięki redukcji kosztów BoS. Analitycy amerykańskiej firmy oceniają, że o ile koszty modułów fotowoltaicznych spadły w latach 2007-2014 o 79%, o tyle w tym czasie koszty BoS spadły średnio o 39% – 64% w zależności od segmentu rynku PV i jego lokalizacji.

REKLAMA

W efekcie – według GTM – w 2007 r. koszty BoS stanowiły w USA 58% kosztów systemu fotowoltaicznego, a obecnie jest to około 75%.

REKLAMA

Zdaniem GTM Research, do 2020 r. koszty systemów fotowoltaicznych spadną średnio o 40%. Taki spadek ma być zasługą już nie cen modułów fotowoltaicznych, ale kosztów komponentów BoS – dzięki zastosowaniu nowych technologii ograniczających ilość potrzebnych komponentów i skracających czas montażu.

Analitycy GTM szacują, że w ubiegłym roku średni koszt instalacji PV wynosił ponad 2 USD/W, a do roku 2020 spadnie do około 1,2 USD/W. 

Prognoza wzrostu globalnego potencjału fotowoltaiki (w GW) oraz spadku średnich kosztów instalacji (USD/W) do roku 2020 – za GTM Research, PV Balance of Systems 2015:

gramwzielone.pl