REKLAMA
 
REKLAMA

Powstała największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie Środkowej

Powstała największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie Środkowej
fot. ECOwind

Niemiecki deweloper odnawialnych źródeł energii BayWa r.e. zakończył budowę instalacji w technologii floating-PV w Austrii. Pływająca elektrownia solarna ma moc 24,5 MWp.

Tę inwestycję fotowoltaiczną BayWa r.e. realizowała przez swoją spółkę zależną ECOwind. Współpracowała przy tym z austriackim dostawcą energii EVN. Pływająca farma fotowoltaiczna znajduje się w Grafenwörth, w kraju związkowym Dolna Austria.

Inwestor informuje, że zbudowana instalacja floating-PV jest największym tego typu obiektem w Austrii i Europie Środkowej. Na całym kontynencie jest czwartym co do wielkości projektem pływającej fotowoltaiki. Trzy pozostałe znajdują się w Holandii i je także postawiła spółka BayWa r.e.

REKLAMA

Zagospodarowanie sztucznych jezior

Pływająca elektrownia fotowoltaiczna w Grafenwörth zajmuje powierzchnię blisko 14 hektarów. Została zlokalizowana na dwóch jeziorach na terenach byłej piaskowni i żwirowni.

Według założeń instalacja będzie produkować 26,7 GWh zielonej energii elektrycznej rocznie. Odpowiada to zapotrzebowaniu około 7,5 tys. austriackich gospodarstw domowych.

Na farmie fotowoltaicznej zainstalowano 45,3 tys. modułów fotowoltaicznych. Jak informuje BayWa r.e., odbyło się to w ciągu zaledwie 10 tygodni.

Cieszymy się z wprowadzania technologii floating-PV do coraz większej liczby krajów i nadawania nowej roli niewykorzystanym zbiornikom wodnym. Wspólnie z EVN i naszą austriacką spółką zależną ECOwind zrealizowaliśmy projekt w Grafenwörth w formule „pod klucz” i to w rekordowo krótkim czasie, bez żadnego uszczerbku dla środowiska – skomentował Benedikt Ortmann, dyrektor globalny Solar Projects w BayWa r.e.

REKLAMA

Badania ekosystemu

Firma zapewnia, że przez kilka najbliższych lat na terenie inwestycji prowadzone będą regularne badania populacji ryb i lokalnej fauny ważek. Ma to zapewnić integrację projektu z otaczającym go ekosystemem.

Realizacja projektu Grafenwörth, jako że jest to pierwszy tego typu projekt pływającej farmy fotowoltaicznej w Austrii, była dla nas dużym wyzwaniem. Uwagi wymagały nowe przepisy i opracowywane procedury, musieliśmy również sprostać kwestii zapewnienia bezpiecznej konstrukcji – co udało nam się nawet przy 7-metrowej różnicy poziomów między powierzchnią montażową a wodą – wyjaśnia Johann Janker, dyrektor zarządzający ECOwind,

Wymieniając zalety floating-PV, inwestor wskazuje na szybką instalację i łatwą konserwację, a także wyższy uzysk energii elektrycznej dzięki efektowi chłodzenia wody.

Wraz z projektem w Grafenwörth BayWa r.e. ma w swoim portfelu 15 zainstalowanych pływających farm PV na całym świecie. Ich łączna moc wynosi ponad 230 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA