REKLAMA
 
REKLAMA

Mieszkańcy Berlina otrzymają dotację na fotowoltaikę balkonową

Mieszkańcy Berlina otrzymają dotację na fotowoltaikę balkonową
fot. Gramzielone.pl

W lutym ruszył w Berlinie nabór wniosków o dofinansowanie na budowę fotowoltaiki balkonowej. Z dotacji w wysokości 500 euro oprócz właścicieli nieruchomości mogą skorzystać też najemcy mieszkań. Muszą jedynie uzyskać zgodę właściciela.

Władze Berlina zamierzają zwiększyć udział energetyki słonecznej w miksie energetycznym miasta. Postanowiły zachęcić mieszkańców do inwestycji w fotowoltaikę balkonową, oferując atrakcyjne dofinansowania w programie SolarPlus. Osoby zainteresowane mogą liczyć na bezzwrotne wsparcie w wysokości 500 euro.

Nie tylko dla właścicieli mieszkań

W Berlinie, podobnie jak na terenie całych Niemiec, popularny jest długotrwały wynajem mieszkania. Wielu obywateli Niemiec wybiera tę formę zamiast zakupu własnego lokum. W związku z tym władze wprowadziły zasadę, że z dotacji na fotowoltaikę balkonową mogą skorzystać także osoby wynajmujące mieszkanie.

REKLAMA

Istotnym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby otrzymać dotację, jest posiadanie głównego adresu zamieszkania w Berlinie. Ponadto w przypadku najemcy władze wymagają, by miał on pisemną zgodę właściciela nieruchomości na montaż elektrowni słonecznej. Kolejne ważne kryterium jest takie, że w momencie składania wniosku instalacja PV nie może być przez wnioskodawcę ani kupiona, ani zamówiona.

Osoba instalująca fotowoltaikę na balkonie ponosi początkowy koszt inwestycji. Co więcej – zamawiający instalację musi sam skontaktować się ze specjalistyczną firmą elektryczną, która stwierdzi możliwość montażu PV na balkonie i określi dopuszczalną moc systemu.

REKLAMA

Wniosek o dofinansowanie berlińczycy mogą składać online za pośrednictwem strony internetowej IBB Business Team. Obecnie dostępny jest jedynie formularz w języku niemieckim.

Europa chce więcej PV na balkonach

Programy wsparcia ukierunkowane bezpośrednio na rozwój fotowoltaiki balkonowej pokazują, że Niemcom bardzo zależy na przyspieszeniu transformacji energetycznej na terenach miejskich. Coraz większe zainteresowanie małymi elektrowniami, które wspomogą mieszkańców bloków w generowaniu czystej energii widać też w innych regionach Niemiec.

Niedawno pomysł propagowania fotowoltaiki balkonowej poparła jedna z największych organizacji technologicznych w Europie – VDE. Wydała jednak oświadczenie, w którym podkreśliła, że dynamiczny rozwój tego sektora powinien iść w parze z dbałością o bezpieczeństwo często przestarzałych wewnętrznych sieci elektrycznych budynków.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

A w Polsce już ktoś instaluje panele fotowoltaiczne na balkonach?

Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA