Wieża fotowoltaiczna. Autorzy projektu wskazują zalety

Wieża fotowoltaiczna. Autorzy projektu wskazują zalety
Three Sixty Solar

Firma Three Sixty Solar poinformowała o efektywności pracy swojej solarnej wieży. Wskazała jednocześnie zalety rozwiązania względem tradycyjnych wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych.

Jak tłumaczy kanadyjski deweloper rozwiązań z zakresu energetyki słonecznej Three Sixty Solar, wieża solarna stanowi niekonwencjonalny sposób na wytwarzanie czystej energii za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych przy wykorzystaniu minimalnej powierzchni gruntu.

Autorzy projektu musieli zmierzyć się z krytyką przeciwników rozwiązania. Twierdzili oni, że montaż modułów pod kątem 90 stopni jest nieefektywny i aby uzyskać zadowalające wyniki pracy systemu, panele należy montować pod kątem około 40 stopni. To zaś wymaga wykorzystania większej powierzchni dla uzyskania maksymalnej wydajności.

REKLAMA

W swoim najnowszym raporcie Three Sixty Solar opublikował dane zebrane w trakcie pierwszych 16 miesięcy pracy wieży solarnej. Solar Tower została zamontowana w październiku 2021 roku. Jej wzniesienie trwało zaledwie pięć dni roboczych, a pracę zdecydowanie przyspieszyło zastosowanie dźwigów okrężnych.

Minimalna utrata mocy

Konstrukcja wieży zakłada, że wszystkie zamontowane moduły fotowoltaiczne są przymocowane pod kątem 90 stopni względem płaszczyzny gruntu. Kanadyjski deweloper poinformował, że takie ustawienie modułów zapewnia efektywną pracę systemu przy minimalnej utracie mocy.

Nie znamy dokładnych parametrów technicznych wieży (np. specyfikacji technicznej wykorzystanych modułów). Na swojej stronie internetowej wykonawca podaje jednak, że instalację można zamówić w trzech opcjach.

Pierwsza z nich ma od około 12 do 24 m wysokości i na każdej pionowej płaszczyźnie ma zamontowany jeden rząd modułów PV. Zakres mocowy, jaki oferuje najmniejsza wieża, wynosi od 5 do 18 kW. Przy tej opcji zagospodarowana powierzchnia gruntu to w przybliżeniu 13,5 m2.

Druga wersja może przyjmować taką samą wysokość (12–24 m), lecz na każdej ścianie są montowane rzędy składające się z dwóch modułów PV. Zakres możliwej do uzyskania mocy waha się od 11 do 36 kW. Wieża w drugiej opcji zajmuje większą powierzchnię – około 37 m2.

REKLAMA

Największą możliwą wieżę można zamówić w przedziale wysokości do 12 do około 37 m. Na każdej ścianie montuje się rząd trzech modułów, aby osiągnąć moc od 16 do nawet 250 kW. Największa wieża Three Sixty Solar zajmuje powierzchnię około 84 m2.

Mnóstwo zalet

W rzekomo nieefektywnym sposobie montażu modułów pod kątem 90 stopni przedstawiciele Three Sixty Solar wskazują pozytywy. Tłumaczą między innymi, że pionowy układ modułów zapobiega osadzaniu się śniegu, co przekłada się na wyższą wydajność instalacji.

Co więcej, firma przeprowadziła testy wpływu zabrudzenia paneli na efektywność pracy systemu. Po ponad roku pracy pionowej elektrowni PV firma umyła instalację, wcześniej jednak zmierzyła parametry pracy poszczególnych sekcji (napięcie i prąd). Pomiary powtórzono po wyczyszczeniu modułów i nie odnotowano znaczących zmian. To pokazało, że wieża fotowoltaiczna pracuje efektywnie przez cały rok bez konieczności wykonywania prac związanych z utrzymaniem paneli w odpowiednim stanie.

Three Sixty Solar dodaje również, że autorska konstrukcja jest wysoce odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, co zostało poddane próbie podczas kilkudniowych ekstremalnych opadów i porywistego wiatru w końcówce 2021 roku.

Alternatywa dla wielkopowierzchniowych farm

Fotowoltaiczna wieża Three Sixty Solar zdaniem twórców może być bardzo dobrym zamiennikiem tradycyjnych naziemnych konstrukcji fotowoltaicznych. Ich budowa potrafi trwać kilka tygodni, a powierzchnia gruntu, jaką zajmują, jest kilkukrotnie większa niż w przypadku konstrukcji pionowej. Jak informuje kanadyjska firma, przy zachowaniu podobnej mocy wieża solarna redukuje konieczną powierzchnię gruntu o 85–90 proc. Niezagospodarowana na cele energetyczne ziemia może zostaw większym stopniu zagospodarowana przez rolników.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.