REKLAMA
 
REKLAMA

Gotowy zestaw fotowoltaiki balkonowej z baterią

Gotowy zestaw fotowoltaiki balkonowej z baterią
fot. Green Akku

Niemiecki Green Akku wprowadza do sprzedaży zestaw obejmujący moduł fotowoltaiczny do zamontowania na balkonie oraz domowy magazyn energii (ESS). Popularność rozwiązań umożliwiających montaż fotowoltaiki na balkonach ostatnio wyraźnie rośnie.

Green Akku podaje, że oferowany zestaw przeznaczony jest dla osób, które nie chcą oddawać wyprodukowanej energii elektrycznej do sieci, lecz magazynować ją w baterii i wykorzystywać na własne potrzeby. Pracę systemu użytkownik może kontrolować za pomocą specjalnej aplikacji.

W skład pakietu oferowanego przez Green Akku wchodzą:

REKLAMA

  • monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny wyprodukowany przez Boviet, o mocy 380 Wp i wymiarach 1755 x 1039 x 30 mm
  • jeden mikroinwerter Bosswerk MI300,
  • bateria litowo-żelazowo-fosforanowa (LFP) z BMS, o pojemności 100 Ah/2,56 kWh (napięcie 25,6 V), produkowana przez Liontron,
  • regulator ładowania Victron Smart Solar 75/15 12/24V 15A,
  • kable i niezbędne wtyczki.

Sam moduł fotowoltaiczny objęty jest 12-letnią gwarancją produktową i 25-letnią gwarancją wydajności. Także na mikroinwerter producent udziela 12-letniej gwarancji produktowej.

Koszt inwestycji

Nakład finansowy poniesiony na zakup zestawu ma się zwrócić, w zależności od sposobu użytkowania i kosztów zakupu energii z sieci, w 5–10 lat. Zestaw z jednym modułem fotowoltaicznym kosztuje 2,449 tys. euro (około 11,5 tys. zł). Dostępny jest również wariant z dwoma modułami fotowoltaicznymi (każdy o mocy 375 W) – cena takiego zestawu wynosi 2,873 tys. euro (około 13,5 tys. zł).

Oprócz gotowych zestawów PV+ESS Green Akku ma również w sprzedaży zestawy obejmujące jedynie fotowoltaikę z mikroinwerterem. W zależności głównie do mocy modułu ceny pakietów wahają się od 536 do 586 euro (około 2,5–2,8 tys. zł).

Dotacje na fotowoltaikę balkonową

W Polsce rynek fotowoltaiki balkonowej dopiero się rozwija, jednak u naszych zachodnich sąsiadów tego typu rozwiązania stały się bardzo popularne i są jednocześnie wpierane przez rząd. W lutym br. ruszył w Berlinie nabór wniosków o dofinansowanie na budowę fotowoltaiki balkonowej. Z dofinansowania w wysokości 500 euro oprócz właścicieli nieruchomości mogą skorzystać również najemcy mieszkań.

Istotnym warunkiem, który musi zostać spełniony, jest to, aby głównym adresem zamieszkania osoby zainteresowanej był Berlin. W przypadku mieszkania wynajmowanego najemca musi uzyskać pisemną zgodę na montaż elektrowni słonecznej od właściciela nieruchomości.

Kolejna ważna zasada jest taka, że w momencie składania wniosku instalacja PV nie może być przez wnioskodawcę ani kupiona, ani zamówiona. Osoba zamawiająca musi w całości ponieść początkowy koszt inwestycji. Ponadto jest ona odpowiedzialna za kontakty z firmą elektryczną, która stwierdzi możliwość montażu PV na balkonie, a także określi moc możliwą do zainstalowania na balustradzie.

W ubiegłym roku na wprowadzenie dotacji do fototowoltaiki balkonowej zdecydowały się władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Fotowoltaika na balkonach wzbudza też coraz większe zainteresowanie w naszym kraju. Na co trzeba zwrócić uwagę, decydując się na takie rozwiązanie, w artykule: Jak zabrać się do montażu fotowoltaiki na balkonie?

REKLAMA

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA
Komentarze

Panel ze skandynawskiej sieciówki na J za 700 zł, przetwornica polska na V za 600 zł i akumulator żelowy za powiedzmy 1000 zł.
Gniazdo natynkowe sterowane z aplikacji za 100 zł. 2500 zł to góra. Pójdzie telewizor, soundbar, lodówka, jakaś lampa, laptop no i zasilanie awaryjne mamy.

Panel 380 kW da prądu za max 400 zł rocznie. Po 30 latach to 12000 zł czyli tyle co koszt instalacji. To jakim cudem 5-10 lat zwrot?

Nie znam się ale w takim razie muszę założyć odrębną sieć elektryczna, aby nie nabijać licznika. Jaki koszt? Akumulator do wymiany po ilu latach5-6? Koszt serwisu chyba co rok? Inwenter do wymiany po 10 latach… Nawet dla laika jakim jestem podane koszta są zaniżone.

a cala 5 kw instalacja 17 tysi oj wala w zad

Cena takiego zestawu ,materiałów,to 2500zl. Ale przecież to Niemce więc płacisz w euro. Walą w cewe ostro.

5000 tys za taki zestaw. To minimum. W zwrot Nigdy. 380W 600zl, inverter solarny 1100zl 2000W.. Akumulator LiPoFe4 100Ah około 2500zl.
Fakt, że można z takiego zestawu wyciągnąć 0,7 kilowata dziennie. Czyli jakieś 50 groszy dziennie co daje 15zl miesięcznie. Przy dobrych warunkach słonecznych można 1 kilowat. Czyli 56groszy. 180 zł rocznie, 10lat 1800 czyli nigdy zwrotu nie będzie. Ale jako awaryjne oświetlenie OK. Taka jest prawda

ksiazezbajki – napisał… „Panel 380 kW da prądu za max 400 zł rocznie.” No toś poleciał – 380 kW w jeden dzień wyprodukuje 4 MWh prądu a ten na giełdzie w „skupie” 680 zł za 1 MWh czyli 2720 zł za 4 MWh !!!! A on dalej pisze że po 30 latach da to 12000 zł. Matematyka i fizyka to proste rzeczy – wystarczy kumać wartości i różnice między nimi – Wat, kiloWat, czy MegaWat.

LoboD a co tu niby chcesz serwisować. 1 panel i inwerter. Komputer stacjonarny czy ruter, też dajesz co roku do serwisu. Miałem ruter co bez odłączania od sieci około 10 lat cały czas działał. I tak jak piszą inni, 3000 to maks ile to jest warte, ale zawsze znajdą się janusze biznesu, co za przykręcenie kilku kabelków będą chcieli 10 000.

Cena oględnie mówiąc z doopy… Można samemu taki zestaw ogarnąć za 1/3 albo nawet 1/4 tej ceny. Niezły biznesik.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA