Photon zarobi na nowych elektrowniach PV około 1,4 mln euro

Photon zarobi na nowych elektrowniach PV około 1,4 mln euro

Notowany na warszawskiej giełdzie deweloper elektrowni fotowoltaicznych Photon Energy oddał do użytku kolejne farmy fotowoltaiczne, z których energia będzie sprzedawana na rynku spot – bez subsydiów i długoterminowych umów.

Photon Energy Engineering Romania S.R.L. – rumuńska spółka z grupy Photon Energy, zajmująca się projektowaniem i budową instalacji fotowoltaicznych (usługi EPC) – ukończyła realizację i przyłączyła do sieci trzy elektrownie fotowoltaiczne w pobliżu miejscowości Calafat w rumuńskim okręgu Dolj. Łączna moc wytwórcza nowych instalacji wynosi 6 MWp.

Położone w pobliżu miejscowości Calafat w rumuńskim okręgu Dolj elektrownie zajmują obszar ponad 10,2 ha i są wyposażone w około 10,8 tys. modułów fotowoltaicznych. W tych projektach wykorzystane zostały dwustronne moduły PV, których produktywność została jeszcze zwiększona dzięki montażu na jednoosiowych trackerach.

REKLAMA

Prawie 10 GWh energii rocznie

Wszystkie trzy elektrownie fotowoltaiczne mają wprowadzać do sieci dystrybucyjnej około 9,6 GWh energii odnawialnej rocznie. Energia  w nich wytwarzana będzie sprzedawana na zasadach rynkowych, czyli poza systemem wsparcia i bez umowy z odbiorcą końcowym.

Według założeń Photon Energy przychody ze sprzedaży energii z nowych instalacji, szacowane na bazie kontraktów terminowych (base load) na rynku rumuńskim, powinny w okresie najbliższych 12 miesięcy osiągnąć poziom 1,4 mln euro.

REKLAMA

Energetyzacja instalacji w Calafat to ważny krok w procesie uruchamiania naszych pierwszych ośmiu elektrowni w Rumunii o łącznej mocy 31,5 MWp, dla których niedawno pozyskaliśmy finansowanie project financing. Jednocześnie cieszymy się, że łączna moc zainstalowana naszego portfela elektrowni własnych (IPP) przekroczyła poziom 100 MWp – komentuje Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

Obecnie portfel elektrowni własnych (IPP) Photon Energy obejmuje obecnie 92 instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy wytwórczej 103,6 MWp. W tym energia wytwarzana przez elektrownie o łącznej mocy ponad 87 MWp sprzedawana jest na zasadach rynkowych.

Deweloper obecnie rozwija projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 930 MWp w Australii i na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym ponad 235 MWp w Rumunii. Z tego instalacje o mocy 19,5 MWp mają zostać oddane do użytku w nadchodzących miesiącach.

Spółka oczekuje, że pozostałe rumuńskie projekty, które są obecnie w fazie dewelopmentu, zostaną wybudowane i oddane do użytku najpóźniej w 2024 r.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.