Chińczycy montują codziennie 430 MW mocy w fotowoltaice

Chińczycy montują codziennie 430 MW mocy w fotowoltaice
Trina Solar

Chińczycy przekazali informacje o skali inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne zrealizowanych w pierwszym kwartale 2023 r. Wynika z nich, że tempo budowy systemów PV w Państwie Środka – i tak nieosiągalne wcześniej dla innych państw – jeszcze przyspieszyło.

Chińska rządowa agencja zajmująca się energetyką przekazała dane na temat inwestycji w fotowoltaice w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku.

Wynika z nich, że w pierwszym kwartale br. w Chinach powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 33,66 GW. To oznacza, że codziennie uruchamiano tam instalacje fotowoltaiczne o średniej mocy ok. 373 MW, a trzeba mieć na uwadze, że w styczniu Państwo Środka funkcjonowało na wolniejszych obrotach z uwagi na chiński Nowy Rok.

REKLAMA

Łączna moc instalacji zrealizowanych w Chinach w pierwszym kwartale 2023 r. była wyższa aż o 20,45 GW od mocy oddanych do użytku w tym kraju w analogicznym okresie przed rokiem.

W ostatnim miesiącu pierwszego kwartału 2023 r. skala inwestycji była jeszcze większa. W marcu powstały tam elektrownie PV o mocy 13,29 GW, co daje średnio niemal 430 MW nowych mocy na dzień. Dzięki temu całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Chinach na koniec marca wzrosła do 430 GW.

Chińskie rządowe dane pokazują znacznie większą skalę inwestycji w fotowoltaice w Chinach w porównaniu do mocy oddawanych do użytku na początku br. w energetyce wiatrowej (10,4 GW nowych mocy w pierwszym kwartale, 380 GW zainstalowane ogółem) czy w konwencjonalnej energetyce termalnej (8,05 GW nowych mocy w pierwszym kwartale br.).

REKLAMA

Chiny globalnym liderem rynku OZE

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Association, IRENA), na koniec 2022 roku całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Chinach wyniosła 392 GW. Na drugim największym rynku fotowoltaicznym, czyli w USA, zainstalowane było 111 GW, a na trzecim – w Japonii – moc fotowoltaiki wynosiła 78,8 GW.

IRENA podaje, że na koniec zeszłego roku całkowita moc odnawialnych źródeł energii na świecie osiągnęła poziom 3372 GW.

Wyłącznie w ubiegłym roku globalnie powstały odnawialne źródła energii o mocy 295 GW, z czego 2/3 w fotowoltaice (191 GW).

Moc OZE uruchomiona w Chinach w ubiegłym roku wyniosła 141 GW, w Europie oddano do użytku 57,3 GW, a w USA – 29,1 GW.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.