Będą rekompensaty za wyłączenie fotowoltaiki

Będą rekompensaty za wyłączenie fotowoltaiki
Solar GLobal

W ubiegłym miesiącu po raz pierwszy doszło do ograniczenia pracy elektrowni fotowoltaicznych przyłączonych do sieci dystrybucyjnej. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej właściciele wyłączanych instalacji powinni otrzymać rekompensaty w wysokości odpowiadającej utraconym przychodom. Okazała się, że krajowi operatorzy sieci nie byli jednak przygotowani na taką ewentualność.

W sytuacji konieczności podjęcia dodatkowych działań, aby stabilizować krajowy system elektroenergetyczny, zarządzające nim Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) mogą decydować – po wyczerpaniu innych możliwości stabilizowania systemu – o czasowych wyłączeniach odnawialnych źródeł energii.

Wcześniej takie działania były już podejmowane przez PSE, jednak dotyczyły podłączonych do sieci wysokiego napięcia farm wiatrowych. Tymczasem w ubiegłym miesiącu po raz pierwszy doszło do wyłączenia elektrowni fotowoltaicznych. Na niedzielę 23 kwietnia PSE sygnalizowały możliwość wyłączenia instalacji PV podłączonych do sieci średniego napięcia, a nawet najmniejszych systemów PV przyłączonych do sieci niskiego napięcia.

REKLAMA

Ostatecznie 23 kwietnia w godzinach 12–16 polecono redukcję generacji źródeł fotowoltaicznych przyłączonych do sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej o łącznej mocy około 2,2 GW. Obyło się jednak bez wyłączeń instalacji należących do prosumentów. Kolejna redukcja – do 1,8 GW – miała miejsce tydzień później.

REKLAMA

Straty właścicieli PV

Wyłączenie elektrowni fotowoltaicznych w sytuacji, gdy pracują one z pełną mocą, to straty dla ich właściciel. Business Insider postanowił sprawdzić, czy operatorzy wyłączonych instalacji otrzymają z tego powodu rekompensaty. Z zapytanych o to operatorów sieci odpowiedziała jedynie PGE Dystrybucja, która potwierdziła możliwość wypłaty rekompensat.

Później portalowi udało się ustalić, że wypłatę rekompensat dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych podłączonych do sieci dystrybucyjnej będzie koordynować PSE, które ma opracować zasady rozliczeń i przygotować wzory wniosków o wypłaty.

Business Insider przypomina, że wypłaty rekompensat finansowych – w wysokości utraconych przychodów z niewyprodukowanej i niesprzedanej energii z redukowanych instalacji OZE – przewidują unijne przepisy, które jednak do tej pory nie zostały wdrożone do polskiego prawa.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.