REKLAMA
 
REKLAMA

ML System ze sporym wzrostem EBITDA i stratą netto

ML System ze sporym wzrostem EBITDA i stratą netto

Polska spółka technologiczna podała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2023 roku. Udało jej się o 67 proc. zwiększyć marżę EBITDA względem analogicznego okresu roku poprzedniego.

ML System w pierwszym kwartale 2023 roku wypracował w ujęciu skonsolidowanym 46,1 mln zł przychodów ze sprzedaży przy wzroście marży EBITDA o 67 proc. rok do roku. Wynik EBITDA wyniósł 7,4 mln zł, co jest wzrostem o 40 proc. względem pierwszego kwartału 2022.

Spółka zwiększyła również udział sprzedaży eksportowej w ogólnej wartości sprzedaży – z 6 proc. w pierwszym kwartale poprzedniego roku do 17 proc. w pierwszym kwartale tego roku.

REKLAMA

Za nami kolejny udany kwartał, podczas którego zwiększyliśmy skalę działania i umocniliśmy pozycję rynkową. Otrzymaliśmy kolejne patenty i wzory użytkowe, a ochroną zostały objęte m.in. nasze najnowsze produkty, tj. ceramiczna dachówka fotowoltaiczna oraz fotowoltaiczna płyta elewacyjna. Ich seryjna produkcja i sprzedaż są wyczekiwane przez rynek, dodatkowo wzmocniony projektem unijnej dyrektywy w zakresie efektywności energetycznej budynków – mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.

Strata netto i plany inwestycyjne

Spółka podaje, że w pierwszym kwartale br. w konsekwencji wzrostu głównie kosztów finansowych (do 1,9 mln zł) zanotowała stratę netto na poziomie skonsolidowanym w kwocie 2,3 mln zł. Prezes ML System zapewnia jednak, że stale zwiększa się skala i zasięg działania firmy.

Wchodzimy na nowe rynki. Do ostatnich nowych destynacji należą Węgry i Litwa, tym samym nasze produkty obecne są już w 26 krajach. Nie zwalniamy tempa. Przed nami nowe inwestycje i ambitne plany dywersyfikacji produktowej, wejście w seryjną produkcję i dalsza ekspansja geograficzna – zapowiada Dawid Cycoń.

Aktywny pierwszy kwartał

ML System w swoim komunikacie wymienia szereg zdarzeń ważnych dla firmy w pierwszych miesiącach br.

W styczniu Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał spółce kolejne dwa patenty. W lutym spółka rozpoczęła dostawy szkła fotowoltaicznego do prestiżowego 20-kondygnacyjnego centrum biznesowego Artery, zlokalizowanego w Wilnie, zaprojektowanego przez światowej sławy architekta – Daniela Libeskinda.

REKLAMA

Z kolei w marcu Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które pozwolą zdynamizować tempo renowacji budynków. Zakładają one, że od 2026 roku wszystkie nowe budynki zajmowane, eksploatowane lub będące własnością władz publicznych, a od 2028 roku wszystkie nowe budynki prywatne będą musiały być zeroemisyjne i wyposażone w technologie słoneczne. ML System spodziewa się, że wpłynie to na upowszechnienie technologii BIPV.

W kwietniu szyba ML System z powłoką kwantową otrzymała nagrodę za innowacyjność w dziedzinie architektury i budownictwa podczas największych na świecie targów budowlanych BAU München.

Natomiast w maju Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zarejestrował opracowane przez ML System wzory przemysłowe dotyczące czterech rozwiązań zastosowanych w ceramicznej dachówce fotowoltaicznej opracowanej przez spółkę.

Ponad 100 mln zł na produkcję dachówek i elewacji PV

ML System informuje, że pod koniec kwietnia br. firma rozszerzyła strategię rozwoju o nowe produkty wykorzystujące technologię kwantową. W latach 2023–2024 zamierza zainwestować około 120 mln zł w produkcję ceramicznych dachówek fotowoltaicznych oraz fotowoltaicznych płyt elewacyjnych. Dzięki rozszerzeniu portfolio o nowe produkty oczekuje dodatkowej sprzedaży w kwocie nie mniejszej niż 200 mln zł rocznie.

Plan zakłada osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych do około 50 tys. m2 miesięcznie w drugiej połowie 2025 roku.

Wydatki inwestycyjne spółka sfinansuje ze środków własnych, z planowanych grantów oraz za pomocą kredytów bankowych i instrumentów dłużnych, w tym umów leasingowych. Ponadto zamierza pozyskać około 70 mln zł z emisji akcji.

Zamierzamy wykorzystać sprzyjające warunki zewnętrzne, aby przyspieszyć rozwój i w horyzoncie średnioterminowym stać się prekursorem wdrożeń innowacyjnych produktów rozszerzających naszą ofertę BIPV i jednocześnie wiodącym dostawcą kompleksowych rozwiązań BIPV w Europie – podsumowuje Dawid Cycoń.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA