REKLAMA
 
REKLAMA

Zmiany w TOP 3 najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych

Zmiany w TOP 3 najwydajniejszych paneli fotowoltaicznych
Jinko Solar

W najnowszym rankingu najwydajniejszych dostępnych komercyjnie modułów fotowoltaicznych doszło do zmian pozycji w ścisłej czołówce. Moduły zajmujące dwa pierwsze miejsca mają sprawność przekraczającą 23 proc.

Serwis TaiyangNews od 2022 roku publikuje comiesięczne raporty dotyczące najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych dostępnych w sprzedaży. Ranking uwzględnia sprawność modułów, która musi wynosić minimum 21,5 proc., aby w ogóle móc zakwalifikować się do zestawienia.

Lider ten sam, ale…

W rankingu za maj – podobnie jak w rankingu z kwietnia – na pozycji lidera utrzymuje się moduł AIKO-A-MAH72Mw z serii N-Type ABC White Hole chińskiego producenta Aiko Solar. Moduł ma 610 W mocy oraz rekordową sprawność 23,6 proc. Jest zbudowany ze 144 ogniw typu N o wymiarach 182 x 182 mm. Wysoką sprawność chiński producent osiągnął dzięki technologii ABC (All Back Contact), która m.in. zwiększa powierzchnię właściwą absorpcji promieniowania słonecznego.

REKLAMA

W majowym zestawieniu doszło do zmiany na drugim miejscu. Pozycję wicelidera wciąż utrzymuje chińskie Longi, ale z innym modułem niż w rankingu z kwietnia. Tym razem do zestawienia trafił moduł LR5-72HTH-600M z tej samej serii co poprzednik – Hi-MO 6. Nowy moduł ma wyższą moc – 600 W (poprzednik 590 W) oraz większą sprawność – 23,3 proc. (poprzednik 22,8 proc.). Oznacza to, że po raz pierwszy w zestawieniu TaiyangNews w pierwszej trójce pojawiły się dwa moduły, których sprawność przekracza 23 proc.

Nowy moduł Longi ma wymiary 2278 x 1134 x 35 mm i waży 27,5 kg. Napięcie obwodu otwartego wynosi 52,81 V, a prąd zwarciowy (Isc) – 14,46 A. Producent udziela na nowy moduł 15-letniej gwarancji produktowej oraz 25-letniej gwarancji na wydajność, która po tym okresie ma wynosić 88,9 proc.

Na trzecim miejscu w rankingu kolejny miesiąc z rzędu utrzymuje się moduł SunPower Maxeon 6 o mocy 440 W i sprawności 22,8 proc. Ten panel fotowoltaiczny ma wymiary 1032 x 1872 mm i waży 21,8 kg. Amerykański producent oferuje na swój moduł aż 40-letnią gwarancję produktową i wydajnościową. Po 40 latach pracy wydajność Maxeon 6 ma wynosić wciąż 88,25 proc. co jest wynikiem dużo lepszym w odniesieniu chociażby do modułu, który znalazł się na wyższej pozycji w rankingu TaiyangNews.

Poza podium gęsto

W wyniku ciągle doskonalonych technologii coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której panele fotowoltaiczne poszczególnych producentów osiągają bardzo podobne parametry pracy.

Czwarte miejsce zajął moduł Tiger Neo TOPCon JKMN-72HL4-V chińskiego producenta Jinko Solar. Produkt ma moc 585 W i sprawność 22,65 proc. Piąte miejsce zajęły ex aequo firmy Huasun i Jolywood, które wprowadziły do sprzedaży moduły o sprawności 22,53 proc. Moduł Huasun, oparty na technologii wielozłączowej (Heterojunction, HJT), ma moc aż 700 W, co stawia go w pozycji lidera, jeżeli chodzi o najmocniejszy moduł w całym zestawieniu. Moduł Jolywood z kolei oferuje moc 440 W i bazuje na technologii TOPCon.

Aż cztery firmy dzieliły siódme miejsce, oferując moduły o sprawności 22,53 proc. Były to: JASolar, TW Solar, Astroenergy/Chint i Canadian Solar. Moduły trzech pierwszych producentów z siódmego miejsca mają moc 580 W, natomiast moduł Canadian Solar ma moc 440 W.

REKLAMA

Kolejne miejsca w rankingu w większości zajmują chińscy producenci, choć nie zabrakło firm spoza Państwa Środka. Na 11. miejscu ex aequo z pięcioma innymi producentami znalazł się norweski REC. Z kolei 14. miejsce zajął koreański Q.Cells, a tuż za nim uplasował się niemiecki Meyer Burger ze swoim modułem wykonanym w technologii HJT o sprawności 21,8 proc.

Nadchodzą zmiany w czołówce?

Obserwując informacje publikowane przez poszczególnych producentów, może się spodziewać niebawem kolejnych zmian na podium wraz z nowymi modułami, które staną się komercyjnie dostępne.

W kolejce czeka m.in. Risen Energy, który kilka tygodni temu poinformował, że jego moduł z serii Hyper-ion ma osiągać moc aż 741,4 W oraz sprawność 23,8 proc. To z pewnością dziś pozycjonowałoby go na podium rankingu TaiyangNews.

Kolejnym panelem fotowoltaicznym, który przekracza barierę 23 proc. sprawności i już niedługo może zostać wprowadzony do sprzedaży, jest druga odsłona serii Tiger Neo chińskiego Jinko Solar. Nowy moduł ma być wykonany na bazie ogniw typu N w technologii TOPCon. Jego moc ma wynosić 635W, a sprawność powinna sięgać 23,23 proc.

Pęknie bariera 24 proc.?

Należy również dodać, że obecny lider rankingu zamierza bardzo wysoko zawiesić poprzeczkę, aby utrzymać prowadzenie. Aiko Solar na ostatnich targach SNEC 2023, które odbyły się 24–26 maja w Szanghaju, poinformował o opracowaniu modułu o sprawności aż 24,27 proc. Na ten moment nie znamy wielu szczegółów na temat nowego produktu. Wiemy natomiast, że na stronie chińskiego producenta dostępna jest karta katalogowa innego modułu – AIKO-A620-MAH72Mw – którego moc wynosi 620 W, a sprawność jest równa 24 proc. I to premiery tego produktu możemy się spodziewać szybciej w rankingu TaiyangNews.

Więcej informacji o nowym module fotowoltaicznym Aiko Solar w artykule: Panel fotowoltaiczny o rekordowej sprawności opracowany przez Chińczyków.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

same glupoty niemcy och ach noo araby eeejo cacy a wszystko zielone papierki taka gra a mieli juz uzysk podobno 45 procent ale to zamkniete w sejfach i zakopane diennikarze ? napisalbym to inacaej ale to kasujecie dziecioly ciekawe czy to puscicie

@jax Macie tam dostęp do internetu w Tworkach?

ty tomasz ale pusto albo przeczkolak

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA