Panel fotowoltaiczny o rekordowej sprawności opracowany przez Chińczyków

Panel fotowoltaiczny o rekordowej sprawności opracowany przez Chińczyków
Aiko Solar / Twitter

Jeden z chińskich producentów paneli fotowoltaicznych poinformował, że jego nowy moduł osiągnął rekordową sprawność, która wyraźnie przekracza sprawność dostępnych dotychczas najlepszych paneli PV. Wysoki wynik osiągnięto m.in. dzięki wykorzystaniu autorskiej technologii ABC.

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Aiko Solar wyprodukował panel o rekordowej sprawności ponad 24 proc.

Z uwagi na fakt, że ogłoszenie jest bardzo świeże, nie mamy jeszcze wielu informacji na temat nowego produktu Aiko Solar. Wiemy natomiast, że moduł osiąga sprawność 24,27 proc., co jest wynikiem znacznie lepszym od modułów posiadających dotychczas najwyższe sprawności na rynku. Ogłoszony przez Chińczyków wynik został już potwierdzony przez niezależny instytut TÜV SÜD.

REKLAMA

Panel fotowoltaiczny z ogniwami ABC

Panel fotowoltaiczny Aiko Solar został zbudowany na bazie ogniw 182 x 182 mm. Wysoką sprawność ma zawdzięczać m.in. wykorzystaniu technologii All Back Contact (ABC) polegającej na implementacji tylnych złączy metalowych niezawierających srebra. W rezultacie otrzymuje się większą powierzchnię właściwą absorpcji promieniowania słonecznego (brak jakichkolwiek połączeń na przedniej stronie modułu), a także większą trwałość produktu, ponieważ połączenia nie są wprost wystawione na promieniowanie słoneczne.

O swoim rekordowym osiągnięciu Chińczycy poinformowali szersze grono odbiorców na tegorocznych targach SNEC 2023, które odbyły się 24–26 maja w Szanghaju. Pojawił się również wpis na Twitterze, w którym Aiko podało dokładną sprawność nowego modułu. O nowym rekordzie poinformował również dr Martin Green, wynalazca ogniw PERC, które do dziś wykorzystywane są w większości dostępnych na rynku modułów.

Aiko Solar przebija granicę 24 proc.

Nie ma jeszcze informacji, kiedy nowy panel fotowoltaiczny o sprawności 24,27 proc. trafi do sprzedaży. Na stronie Aiko widzimy jednak kartę katalogową innego modułu, którego sprawność wynosi 24 proc. Moduł AIKO-A620-MAH72Mw ma moc 620 W i został wykonany w technologii ABC z wykorzystaniem monokrystalicznych ogniw typu N.

REKLAMA

Wymiary modułu wynoszą 2278 x 1134 x 35 mm, a jego masa sięga 28,5 kg. Napięcie obwodu otwartego (Voc) jest równe 53,69 V, a prąd zwarciowy (Isc) wynosi 14,16 A. Współczynnik temperaturowy mocy, mówiący o tym, o ile spada wydajność modułu powyżej 25 st. C temperatury jego pracy, wynosi -0,29 proc./C.

Opisywany panel fotowoltaiczny jest objęty 15-letnią gwarancją produktową oraz 30-letnią gwarancją na wydajność, która po wspomnianym okresie ma wynosić 88,85 proc. (roczna degradacja między drugim a 30. rokiem użytkowania ma być mniejsza niż 0,35 proc./rok).

Nie ma pewności, że nowy panel fotowoltaiczny o sprawności 24 proc. jest już dostępny w sprzedaży, ponieważ nie pojawił się jeszcze w najnowszym rankingu serwisu TaiyangNews, który zawiera informacje o najwydajniejszych modułach fotowoltaicznych dostępnych na rynku. Jednak pod uwagę należy wziąć fakt, że dane do ostatniego raportu były zbierane w pierwszym tygodniu maja.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.