Panele fotowoltaiczne najtańsze od kilku lat

Panele fotowoltaiczne najtańsze od kilku lat
Unsplash / Scott Webb

W ubiegłym roku pierwszy raz od ponad dekady ceny paneli fotowoltaicznych nie tylko nie spadały, ale nawet istotnie wzrosły. Najnowsze dane pokazują, że w 2023 roku ceny paneli znowu wyraźnie maleją. Obecnie spadły do najniższych poziomów w historii rynku PV.  

Wygląda na to, że w 2023 roku sektor fotowoltaiczny ma już za sobą problemy wynikające z drożejących surowców i ograniczeń logistycznych. Efektem są ponownie spadające ceny paneli fotowoltaicznych.

Z analizy wykonanej przez amerykańską firmę konsultingową Oil Price Information Service (OPIS), którą przytacza „PV Magazine”, wynika, że spadki cen paneli fotowoltaicznych notowane w ostatnich tygodniach sprawiły, że ceny modułów w Chinach zmalały do średniego poziomu 0,198 dolarów/W (0,18 euro/W). OPIS wskazuje, że jest to najniższy poziom od niemal trzech lat. Warto jednak podkreślić, że podana cena nie uwzględnia dodatkowych kosztów związanych z transportem i sprzedażą poza Chinami.

REKLAMA

Niska cena polikrzemu

Powodem spadku cen paneli w 2023 roku ma być niska cena podstawowego surowca, który jest wykorzystywany w przemyśle fotowoltaicznym, czyli polikrzemu. Efektem jest obniżanie się cen wafli i ogniw używanych do budowy paneli fotowoltaicznych.

Warte odnotowania jest, że ceny paneli fotowoltaicznych w Chinach maleją mimo ogromnego popytu na nie, który generuje rynek chiński. W pierwszych czterech miesiącach tego roku w Chinach powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy aż 48,3 GW, a według chińskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej CPIA w całym 2023 roku w Państwie Środka moc elektrowni PV wzrośnie o około 120 GW.

Mimo takiego wzrostu inwestycji chińscy producenci zdołali zaspokoić popyt na rodzimym rynku, a jednocześnie zwiększyć eksport. Więcej na ten temat w artykule: Europa kupuje coraz więcej chińskich paneli fotowoltaicznych.

Tak spadają ceny paneli fotowoltaicznych w Europie

Skalę spadku cen paneli fotowoltaicznych w Europie widać na platformie pvXchange, która pokazuje średnie ceny modułów na europejskim rynku detalicznym.

Według pvXchange w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnie ceny wysokowydajnych paneli fotowoltaicznych o sprawności ponad 21 proc. (bifacjalnych, z ogniwami TOPCon, HJT czy IBC) spadły na rynku spot w Europie z poziomu 0,43 euro/W do 0,35 euro/W. Spadek cen tych modułów od początku tego roku ma wynosić 12,5 proc.

REKLAMA

Z kolei ceny standardowych modułów fotowoltaicznych – np. z ogniwami PERC – o przeciętnej sprawności poniżej 21 proc. spadły z 0,32 euro/W do 0,28 euro/W. Spadek cen w tej grupie modułów od początku 2023 roku ma wynosić 6,7 proc.

.

.

.

Natomiast najniższej klasy panele, o ograniczonej gwarancji, potaniały na europejskim rynku spot z 0,19 euro/W w maju zeszłego roku do 0,17 euro/W w ubiegłym miesiącu. W tej grupie ceny miały spaść od początku tego roku średnio o 10,5 proc.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.