Europa kupuje coraz więcej chińskich paneli fotowoltaicznych

Europa kupuje coraz więcej chińskich paneli fotowoltaicznych
Fot. Markus Spiske, flickr cc

Dane za pierwsze miesiące tego roku pokazują wyraźny wzrost eksportu chińskich paneli fotowoltaicznych. To w dużej mierze efekt zamówień z naszego kontynentu. Co ciekawe, europejski sektor fotowoltaiczny importuje znacznie więcej paneli fotowoltaicznych, niż instaluje.  

W pierwszym kwartale tego roku producenci paneli fotowoltaicznych z Chin wyraźnie zwiększyli eksport – mimo wyraźnego wzrostu zapotrzebowania na panele na ich rodzimym rynku. To pokazuje, że chiński przemysł PV jest w stanie nadążać i za rosnącym krajowym popytem, i za wzrostem zamówień z zagranicy.

Z rządowych danych wynika, że w Chinach w pierwszym kwartale br. powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy wynoszącej aż 33,66 GW. To oznaczało wzrost o 20,45 GW w stosunku do mocy w fotowoltaice oddanych do użytku w Państwie Środka w analogicznym okresie zeszłego roku.

REKLAMA

Ponad 50 GW na eksport tylko w jednym kwartale

Stale inwestujący w nowe moce produkcyjne chiński przemysł fotowoltaiczny potrafi pogodzić ogromny wzrost popytu na krajowym rynku z eksportem.

Pokazują to dane firmy konsultingowej Infolink Conuslting, według której w pierwszym kwartale tego roku Chińczycy wyeksportowali panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 50,9 GW. To znacznie więcej niż przed rokiem. Wyraźny wzrost nastąpił zwłaszcza w marcu, kiedy chiński eksport sięgnął 21,2 GW, podczas gdy w tym samym miesiącu zeszłego roku wyniósł około 14 GW.

 

Import chińskich paneli fotowoltaicznych w I kwartale 2023 r.
Import chińskich paneli fotowoltaicznych w pierwszym kwartale 2023 roku. Dane w GW. Źródło: InfoLink Consulting

Kluczowy dla tego wyniku był eksport paneli fotowoltaicznych do Europy. W marcu wyniósł on 12,5 GW, rosnąc w porównaniu do wcześniejszego miesiąca o 49 proc., a w ujęciu rok do roku – nawet o 76 proc.

W całym pierwszym kwartale 2023 roku do Europy zostały wysłane panele fotowoltaiczne o mocy 29,5 GW, co oznaczało wzrost o 77 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku.

REKLAMA

 

Import chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy w I kwartale 2023 r.
Import chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy w pierwszym kwartale 2023 roku. Dane w GW. Źródło: InfoLink Consulting

Europa importuje więcej, niż instaluje

W kontekście rynku europejskiego analitycy Infolink Conuslting zwracają uwagę, że skala importu chińskich paneli fotowoltaicznych na nasz kontynent znacznie przekracza poziom inwestycji.

W ubiegłym roku europejska branża fotowoltaiczna miała zaimportować z Chin panele fotowoltaiczne o mocy aż 86,6 GW, podczas gdy na całym kontynencie powstały w tym czasie elektrownie PV o znacznie mniejszej mocy, około 40–45 GW. Jednak dane za pierwszy kwartał 2023 roku pokazują, że w europejskich magazynach nadal jest sporo miejsca.

Rosnący wolumen importu od stycznia wskazuje na poprawę wykorzystania zapasów w Europie. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wzrost importu są tworzone zapasy Europie przed szczytem sezonu. Oprócz Holandii, która jest europejskim centrum przeładunkowym, i Niemiec, gdzie wzrost zapotrzebowania zawsze był solidny, zwiększenie popytu na fotowoltaikę w Europie w 2023 roku przyspieszają ostatnio rosnące rynki, takie jak Hiszpania i Polska – zauważa Infolink.

O tym, jak ważnym rynkiem zbytu dla chińskich producentów paneli fotowoltaicznych stała się Europa, świadczy porównanie eksportu paneli fotowoltaicznych z Chin na inne rynki. O ile w marcu Chińczycy wysłali do Europy moduły o mocy 21,2 GW, o tyle do państw regionu Azji i Pacyfiku wyeksportowano moduły o mocy 3,9 GW, na Bliski Wschód trafiły panele o mocy 1 GW, a do Ameryki Północnej i Południowej wysłano 3,1 GW (w tym do Brazylii trafiły moduły o mocy 2 GW).

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.