Znakomity wynik sprawności ogniwa fotowoltaicznego z perowskitem

Znakomity wynik sprawności ogniwa fotowoltaicznego z perowskitem
Longi Solar

Jeden z największych producentów paneli fotowoltaicznych podczas odbywających się w Monachium targów Intersolar ogłosił rekord sprawności krzemowego ogniwa fotowoltaicznego wzbogaconego o warstwę perowskitu.

Longi Solar należy do ścisłej czołówki największych producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych. Firma poinformowała w Monachium o opracowaniu ogniwa fotowoltaicznego w rozmiarach produkcyjnych, które charakteryzuje się sprawnością znacznie przekraczającą poziom osiągany przez obecnie dostępne na rynku ogniwa PV.

Uzyskana sprawność wyniosła aż 33,5 proc. i znacznie przewyższa sprawności ogniw znajdujących się obecnie w seryjnej produkcji. Potwierdził ją instytut European Solar Test Installation (ESTI).

REKLAMA

Osiągnięcie takiego wyniku było możliwe dzięki nałożeniu na tradycyjne krzemowe ogniwo fotowoltaiczne warstwy perowskitowej, która pochłania dodatkowe długości fal promieniowania słonecznego.

Kolekcja rekordów

Dla Longi Solar jest to kolejny rekord sprawności ogniw fotowoltaicznych. Chińska firma podkreśla, że od kwietnia 2021 roku ustanowiła już 14 rekordów sprawności ogniw fotowoltaicznych wykonanych w różnych technologiach.

Obecnie do Longi należy światowy rekord jednowarstwowego krzemowego ogniwa fotowoltaicznego, który wynosi 26,81 proc.

REKLAMA

Od 2012 roku Longi Solar miało wydać na badania i rozwój nowych technologii fotowoltaicznych już ponad 20 mld juanów (ponad 11,5 mld zł). Takie wydatki pozwoliły firmie wypracować ponad 2,1 tys. rozwiązań objętych ochroną patentową.

Nowy panel fotowoltaiczny Longi Solar

Na tegorocznych targach Intersolar chińska firma zaprezentowała – będący jeszcze w fazie koncepcyjnej – panel fotowoltaiczny o rozmiarach 2278 × 1134 mm i masie 31,8 kg. Panel został wykonany na bazie rekordowych ogniw o sprawności 26,81 proc. i jest określany jako „2681”. Jego moc ma wynosić ponad 600 W. Longi nie podaje na razie, jaka jest sprawność na poziomie modułu.

Obecnie sprawność najlepszego modułu fotowoltaicznego Longi, który jest dostępny w sprzedaży, wynosi 23,2 proc. Jego nominalna moc wynosi 600 W.

Na rynku pojawiają się już jednak moduły, których sprawność przekracza 24 proc. Więcej na ten temat w artykule: Panel fotowoltaiczny o rekordowej sprawności opracowany przez Chińczyków.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.