Nieprzewidziana degradacja ogniw TOPCon

Nieprzewidziana degradacja ogniw TOPCon
Johan Lange, flickr cc

Amerykańskie Centrum Testów Energii Odnawialnej (RETC) poinformowała, że może istnieć ryzyko nieprzewidzianej degradacji ogniw wykonanych w technologii TOPCon w wyniku oddziaływania pewnych warunków atmosferycznych.

TOPCon jest obecnie jedną z popularniejszych technologii wykorzystywanych w produkcji wysokowydajnych ogniw słonecznych, z których powstają panele fotowoltaiczne. Powoli zaczyna wypierać powszechnie stosowaną technologię PERC, jest też konkurencyjna względem równie świeżej i zapewniającej lepsze parametry ogniw technologii HJT.

Przedstawiciele Centrum Testów Energii Odnawialnej (ang. Renewable Energy Testing Center, RETC) co roku publikują raport przedstawiający trendy, rankingi i przewidywania dotyczące branży fotowoltaicznej. W ostatnim opracowaniu „PV Module Index 2022” autorzy ostrzegają, że może istnieć ryzyko przedwczesnej degradacji ogniw wykonanych w technologii TOPCon z powodu oddziaływania promieniowania ultrafioletowego (UV).

REKLAMA

Wstępne ostrzeżenia

Należy zaznaczyć, że RETC nie przedstawił twardych dowodów na to, że ogniwa TOPCon degradują pod wpływem UV i technologia jest nieskuteczna. Jak podkreśla przedstawiciel centrum testów, jest to jedynie zwrócenie uwagi na możliwość wystąpienia takiego zjawiska i zasygnalizowanie konieczności przeprowadzenia badań. Pozwolą one w razie wykrycia problemu usunąć go w jak najwcześniejszej fazie.

RETC zaleca, aby producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych wykorzystujący technologię TOPCon przeprowadzili przyspieszone testy wpływu promieniowania ultrafioletowego na potencjalną degradację ogniw/modułów. Przedstawiciel instytucji poinformował również, że jeżeli problem zostanie wykryty i udowodniony, organizacja opublikuje w tej sprawie raport.

Lepszy niż PERC i HJT

Wspomniane ogniwa PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) oraz HJT (Heterojunction) są obecnie stosowane na rynku fotowoltaicznym, jednak ich udział procentowy zaczyna maleć. PERC to technologia, która przez lata była dopracowywana i z powodzeniem stosowana przez większość producentów ogniw na świecie. Jednakże TOPCon zaczyna ją wypierać, ponieważ ma zapewniać przesunięcie granicy maksymalnej wydajności ogniwa słonecznego.

REKLAMA

Co ważne, produkcja ogniw w technologii TOPCon nie jest istotnie droższa w porównaniu z kosztami ogniw PERC (wymagana jest niewielka modyfikacja linii technologicznych, na których wytwarzane były ogniwa PERC), a wyższa sprawność przekłada się na niższe koszty budowy elektrowni fotowoltaicznych po stronie BoS (Balance of System), a to zapewnia niższe koszty LCOE (ang. Levelized Cost of Energy), czyli niższe uśrednione koszty generowania jednostki energii elektrycznej w całym cyklu funkcjonowania elektrowni PV. W technologii TOPCon ogniwa produkują dziś liderzy przemysłu fotowoltaicznego – m.in. Jinko Solar oraz Longi – a moduły bazujące na tego rodzaju ogniwach szybko zdobywają globalny rynek PV.

Alternatywą ogniwa HJT

Technologia heterozłączy (HJT) w początkowej fazie rozwoju była rozważana jako bezpośredni konkurent TOPCon z uwagi na podobny potencjał wydajności. Okazało się jednak, że koszty wdrożenia tej technologii i utrzymania linii produkcyjnych dla HJT są znacznie wyższe w porównaniu z PERC czy TOPCon. Dlatego przemysł fotowoltaiczny w dużej mierze zwrócił się w kierunku technologii TOPCon.
.

.
Warto jednak zauważyć, że są na rynku liczący się producenci, którzy produkują moduły z ogniwami HJT. Jednym z nich jest norweski REC, którego najnowszy moduł fotowoltaiczny REC Alpha Pure-R o mocy 430 W wyposażony jest w ogniwa HJT, a cały moduł osiąga sprawność 22,3 proc. Więcej na temat tego modułu w artykule: REC wprowadza dachowy panel fotowoltaiczny o największej mocy.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.