Oto moduł fotowoltaiczny rozwijany jak dywan

Oto moduł fotowoltaiczny rozwijany jak dywan
Apollo

Moduł PV opracowany przez Apollo jest tak elastyczny, że można zwinąć go w rolkę. Rozwiązanie zostało docenione na tegorocznych targach Intersolar.

Firma Apollo została założona w 2014 roku i od tamtego czasu specjalizuje się w produkcji elastycznych modułów fotowoltaicznych. Obecnie portfolio producenta obejmuje dwie linie produktów: Apollo Panda i Apollo Roll. Ciekawa jest zwłaszcza druga odsłona, wyróżniona w tegorocznym konkursie Intersolar Award 2023 w kategorii Fotowoltaika.

Rozwijany jak dywan

Panda Roll (sygnowana oznaczeniem AE1206) to w 100 proc. elastyczny bezramkowy moduł fotowoltaiczny, który może zostać zwinięty w rolkę i w takiej też postaci jest transportowany. Sam producent twierdzi, że konstrukcja urządzenia pozwala o 80 proc. zredukować całkowitą masę systemu PV.

REKLAMA

Pojedyncza rolka składa się 6 modułów, z których każdy ma swoje przewody ze złączami MC4. Wymiary całej rozwiniętej rolki wynoszą 6130 x 2020 mm, a jej masa to około 5,6 kg. Z kolei wymiary pojedynczego modułu wynoszą 2020 x 1000 mm (między poszczególnymi modułami w rolce są dodatkowe przerwy). Zwinięta rolka ma średnicę 270 mm.

Moc pojedynczego modułu to 300 W, napięcie obwodu otwartego (Voc) wynosi 46,8 V, prąd zwarciowy (Isc) jest równy 9,2, a wartość współczynnika temperaturowego mocy to -0,38 proc./st. C. Wydajność modułu wynosi 16,75 proc.

REKLAMA

Fabryka elastycznych paneli słonecznych

Elastyczna fotowoltaika Apollo cieszy się dużym zainteresowaniem producentów samochodów. Z komunikatów na stronie firmy dowiadujemy się, że izraelski producent będzie dostarczać elastyczne rozwiązania fotowoltaiczne dla Volkswagena. Wartość zamówienia ma wynosić 33 mln euro (około 150 mln zł).

Warto dodać, że Apollo uruchomił niedawno nową fabrykę elastycznych paneli słonecznych w parku naukowo-przemysłowym Mevo Carmel w Yokneam na północy Izraela. Fabryka ma mieć zdolność produkcyjną na poziomie 190 MW rocznie. Apollo szacuje, że jest to największa fabryka tego typu fotowoltaiki na świecie i pierwsza w Izraelu. Zakład składa się z dwóch budynków o łącznej powierzchni 2,5 arów. Koszt fabryki budowanej ponad półtora roku przekroczył 100 mln dolarów.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.