REKLAMA
 
REKLAMA

Pierwsza na świecie linia do produkcji profili aluminiowych zasilana z PV

Pierwsza na świecie linia do produkcji profili aluminiowych zasilana z PV
fot. Hydro Extrusion Poland

W Wielkopolsce producent aluminium otworzył farmę solarną, która zasili nową linię produkcyjną. Jak informuje, jest to pierwsza tego typu inwestycja w skali globalnej.  

W połowie lipca Hydro Extrusion Poland zainaugurował otwarcie systemu fotowoltaicznego i nowej linii produkcyjnej na terenie swojego zakładu w Trzciance. Farma PV będzie produkowała 7,5 GWh energii elektrycznej rocznie. Jej montaż rozpoczął się w trzecim kwartale 2022 roku.

Wyprodukowana przez farmę PV energia posłuży do zasilania nowej 8-calowej prasy do wyciskania profili aluminiowych. Inwestycja Hydro Extrusion w linię produkcyjną objęła m.in.: nową piłę do wałków, nowe piece indukcyjne, nową prasę P27, nowy stretcher, wydłużony o 22 metry stół wybiegowy, zmodernizowany układ intensywnego chłodzenia i zmodernizowane pullery.

REKLAMA

Krok w kierunku dekarbonizacji

Jak informuje producent aluminium, instalacja PV w Trzciance pozwoli pokryć do 50 proc. zapotrzebowania na energię dla nowej prasy. Ponadto ma przyczynić się do redukcji emisji CO2 o 35-45 proc.

REKLAMA

Uruchomienie farmy fotowoltaicznej wiąże się ze strategią klimatyczną Hydro. Przewiduje ona 30-proc. redukcję emisji CO2 w całym łańcuchu produkcji aluminium do roku 2030. W przypadku pokrycia z OZE pełnego zapotrzebowania na energię do wytworzenia tony produktu specjaliści oczekują redukcji emisji dwutlenku węgla na poziomie 85-90 proc. To pozwoliłoby osiągnąć zaplanowaną zerową emisję przed 2050 rokiem.

– W Hydro konsekwentnie i z determinacją pracujemy nad znalezieniem skutecznych i efektywnych sposobów na redukcję śladu węglowego, co naszym zdaniem staje się dziś obowiązkiem każdego odpowiedzialnego przedsiębiorstwa działającego w branży produkcyjnej. Skrupulatne badania, szczegółowe prognozy inwestycyjne, innowacyjność oraz zaangażowanie naszych specjalistów zaowocowały otwarciem pierwszej na świecie linii z 8-calową prasą do wyciskania profili aluminiowych zasilanej farmą solarną bez pośrednictwa sieci – wyjaśnia Piotr Wieliński, dyrektor zarządzający Hydro Extrusion Poland.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA