REKLAMA
 
REKLAMA

EDP zainwestuje miliardy euro w fotowoltaikę

EDP zainwestuje miliardy euro w fotowoltaikę
Fot. Pixabay - Sebastian Ganso

Jeden z najaktywniejszych inwestorów na polskim rynku dachowej fotowoltaiki ogłosił plany dotyczące inwestycji w segmencie mniejszych instalacji fotowoltaicznych dla domów i firm.

Jak informuje EDP, wolumen mocy zainstalowanej w elektrowniach słonecznych w portfelu portugalskiej grupy wynosi już 1,6 GWp, a wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł fotowoltaicznych (tzw. rozproszona generacja fotowoltaiczna) jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów działalności grupy. W naszym kraju całkowita moc instalacji fotowoltaicznych wykonanych przez polską spółkę EDP wynosi jak na razie 26,6 MWp.

Ostatnio spółka EDP Energia Polska pozyskała kontrakt na budowę instalacji fotowoltaicznej dla polskich zakładów grupy Ferrero. Ta inwestycja zostanie zrealizowana w modelu solar-as-a-service (PV-as-a-service), który umożliwi klientowi korzystanie z fotowoltaiki bez żadnych początkowych kosztów.

REKLAMA

Teraz EDP określiło ambitne plany globalnego rozwoju w obszarze fotowoltaiki. Do 2026 roku grupa planuje zainwestować 2,5 mld euro w instalację dodatkowych 4 GWp w projektach słonecznych. Mają to być zarówno duże projekty dla firm, jak i mniejsze instalacje dla odbiorców indywidualnych.

W ciągu 10 lat Grupa EDP zainstalowała około 1,6 GWp mocy w projektach PV zrealizowanych dla klientów biznesowych i indywidualnych na 17 rynkach na świecie. Było to 127 tys. projektów fotowoltaicznych w domach w Europie oraz w małych firmach i dużych przedsiębiorstwach (w Europie, w regionie Azji i Pacyfiku, w Ameryce Północnej i Brazylii). Ponad połowa mocy z tych instalacji powstała w ramach w modelu PV-as-a-Service, w którym EDP pokrywa 100 proc. początkowego finansowania inwestycji i zawiera długoterminową umowę PPA z klientem.

Więcej mocy w PV

W Europie EDP planuje pięciokrotnie zwiększyć moc zainstalowaną fotowoltaiki w latach 2023-2026. Ma w tym pomóc ogłoszone niedawno partnerstwo z firmą Navigator. Realizowany przez obie firmy projekt dotyczy budowy instalacji PV o mocy 17 MWp.

REKLAMA

Także w Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej w ciągu trzech lat EDP planuje osiągnąć pięciokrotny wzrost zainstalowanych mocy. Mają do tego doprowadzić projekty realizowane wspólnie z dużymi korporacjami. Należy do nich np. największa jak dotąd inwestycja realizowana przez EDP Renewables dla Google oraz projekt Lufthansy dotyczący budowy nowych instalacji PV w Portoryko. W Ameryce Łacińskiej EDP największy nacisk kładzie na inwestycje na rynku brazylijskim, gdzie spodziewany jest sześciokrotny wzrost zainstalowanej mocy z generacji fotowoltaicznych do 2026 roku w porównaniu z rokiem 2022.

W regionie Azji i Pacyfiku EDP planuje potroić wolumen zainstalowanej mocy w źródłach słonecznych do 2026 roku. Łączna moc projektów EDP będących w fazie przygotowań to ponad 1,1 GWp, podczas gdy moc inwestycji zabezpieczonych lub w trakcie budowy wynosi ponad 150 MWp. Niedawno EDP uruchomiło w Chinach swoją największą na świecie instalację PV o mocy 19 MWp.

EDPR i EDP Energia Polska

Grupa EDP obecna jest w 29 krajach na trzech kontynentach. W 2022 roku w Europie zakontraktowała wykonanie mniejszych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 670 MWp.

W Polsce portugalska grupa rozpoczęła swoją działalność już w 2007 roku poprzez spółkę EDP Renewables (EDPR), która skupia się na inwestycjach w duże farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. EDPR należy do największych producentów energii wiatrowej w naszym kraju.

W 2020 roku grupa EDP rozszerzyła swoje portfolio na polskim rynku, powołując spółkę EDP Energia Polska, odpowiedzialną za usługi w zakresie rozwiązań fotowoltaicznych dla biznesu. W zeszłym roku EDP Energia Polska umocniła swoją pozycję na naszym rynku poprzez akwizycje spółek Soon Energy oraz Zielona-Energia.com.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA