Chiński przemysł fotowoltaiczny wrzucił wyższy bieg

Chiński przemysł fotowoltaiczny wrzucił wyższy bieg
Pixabay

Pierwsza połowa 2023 roku stała pod znakiem wyraźnego zwiększenia produkcji w chińskim łańcuchu dostaw dla sektora fotowoltaicznego. Produkcję istotnie zwiększyli zarówno dostawcy płytek krzemowych, ogniw, jak i modułów fotowoltaicznych. Kluczowym rynkiem zbytu dla chińskich producentów paneli PV pozostaje Europa.

Z informacji przekazanych przez chińskie władze wynika, że przemysł fotowoltaiczny z Państwa Środka w pierwszej połowie 2023 roku wyraźnie zwiększył obroty.

W Chinach znacząco wzrosła podaż polikrzemu wykorzystywanego do produkcji płytek pod ogniwa fotowoltaiczne. W pierwszej połowie br. chińscy producenci mieli wytworzyć 606 tys. ton polikrzemu, czyli o 66,1 proc. więcej niż w pierwszej połowie zeszłego roku.

REKLAMA

Chińczycy w pierwszych sześciu miesiącach tego roku mieli wytworzyć ogniwa fotowoltaiczne o łącznej mocy 253,4 GW, co oznacza wzrost o 65,7 proc. względem analogicznego okresu zeszłego roku.

Z kolei produkcja modułów fotowoltaicznych w Chinach w pierwszej połowie 2023 wzrosła rok do roku o 65 proc. – ze 123,6 GW do 204 GW.

Rekordy w PV

Duży wzrost produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych jest konieczny, aby chiński przemysł fotowoltaiczny był w stanie zaspokoić szybko rosnące potrzeby globalnego rynku fotowoltaicznego – wobec mocno ograniczonych zdolności produkcyjnych w Ameryce i Europie. Jednocześnie musi on zapewnić odpowiednią podaż modułów w Chinach.

Wyłącznie w pierwszej połowie 2023 roku Chińczycy uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o rekordowej mocy 78,42 GW. Według chińskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej CPIA w całym 2023 roku moc PV w Państwie Środka może wzrosnąć o około 120-140 GW.

Serwis Taiyangnews, który przekazał dane o wzroście produkcji w chińskim przemyśle fotowoltaicznym, informuje ponadto, że w pierwszym półroczu br. producenci z Chin wysłali za granicę moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 108 GW. Oznacza to wzrost eksportu rok do roku o 37,3 proc.

Europa największym klientem

Podobną wartość podają analitycy firmy konsultingowej InfoLink Consulting. Jak informują, chiński eksport paneli fotowoltaicznych w pierwszym półroczu 2023 wyniósł 106,1 GW (wzrost rok do roku o 35 proc.). W samym czerwcu br. osiągnął poziom 18,99 GW.

REKLAMA

Według InfoLink Consulting w okresie od stycznia do czerwca 2023 najwięcej modułów PV chińscy producenci wysłali do Europy – 62,4 GW, co oznacza wzrost o 47 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. Wyłącznie w czerwcu do Europy miały trafić chińskie moduły o mocy 10,5 GW. Jest to wzrost w porównaniu z eksportem sprzed roku na poziomie 16 proc.

 

Eksport chińskich paneli fotowoltaicznych w pierwszej połowie 2023 r.
Eksport chińskich paneli fotowoltaicznych w pierwszej połowie 2023. Dane w GW. Źródło: InfoLink Consulting

Analitycy podkreślają jednak, że o ile chiński eksport paneli fotowoltaicznych do Europy za pierwszy kwartał 2023 wyraźnie przebił wcześniejsze prognozy, o tyle wzrost odnotowany w tym zakresie w drugim kwartale br. był już mniejszy – wyniósł 11,53 proc.

W obecnym kwartale wzrost eksportu chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy – zdaniem InfoLink – może znowu wyhamować z uwagi na utrzymujące się duże zapasy modułów w europejskich hurtowniach.

Jeżeli Europa nie zwiększy liczby instalacji, to skutki wysokiego poziomu zapasów będą się utrzymywać. Producenci modułów zamykają zamówienia u europejskich nabywców po niższych cenach na drugą połowę 2023 roku, co odzwierciedla wahania cen w całym łańcuchu dostaw i chwilowo słabszy popyt. W tych warunkach popyt w Europie ustabilizuje się, a nawet nieznacznie spadnie w trzecim kwartale tego roku – prognozują analitycy InfoLink.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.