REKLAMA
 
REKLAMA

Nowa inwestycja OZE w Wielkopolsce

Nowa inwestycja OZE w Wielkopolsce
Fot. Esoleo

Esoleo, dostawca rozwiązań z zakresu energii odnawialnej z Grupy Polsat Plus, ukończyło budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 8 MWp dla firmy Greenvolt Power. Nowa inwestycja w Wielkopolsce zajmuje powierzchnię ponad 127 tys. m2.

Esoleo specjalizuje się w realizacji systemów fotowoltaicznych. Teraz firma z grupy Polsat Plus skończyła budowę farmy fotowoltaicznej dla Greenvolt Power w Miasteczku Krajeńskim. Na inwestycji wykorzystano 17,7 tys. modułów fotowoltaicznych chińskiego producenta LONGi Solar oraz 32 falowniki Huawei SUN2000-215KTL. Farma fotowoltaiczna ma moc 8 MWp.

Esoleo ma na swoim koncie m.in. wybudowaną dla ZE PAK elektrownię fotowoltaiczną w Brudzewie o mocy 70 MWp. Ta wielkoskalowa instalacja składa się z ponad 155 tys. modułów fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy i zajmuje obszar o powierzchni około 100 ha. Jest to jedna z największych farm PV w Polsce.

REKLAMA

Mariusz Klimczak, prezes zarządu Esoleo, informuje, że obecnie kierowana przez niego firma realizuje dla Grupy Greenvolt kilkanaście farm fotowoltaicznych w całej Polsce. W planie jest współpraca także w obszarze elektrowni hybrydowych, w których energia generowana ze słońca oraz wiatru zasili elektrolizery do produkcji zielonego wodoru.

Greenvolt w Polsce i na świecie

Greenvolt Power to spółka należąca do portugalskiej grupy Greenvolt, specjalizująca się w rozwoju i budowie wielkoskalowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz zarządzaniu nimi. Spółka realizuje projekty o łącznej mocy 6,9 GW – z czego 3,4 GW powstaje w Polsce. Działaniami Greenvolt kieruje João Manso Neto, który wcześniej stał na czele wywodzącego się z Portugalii giganta na globalnym rynku OZE – grupy EDP Renewables.

W zeszłym roku Greenvolt zainicjował w Polsce budowę dwóch projektów OZE, w tym jednego hybrydowego (wiatr, PV i magazyn energii), o łącznej mocy 59 MW. Pierwszy projekt powstaje w Sompolnie, w województwie wielkopolskim. Złoży się na niego farma wiatrowa o mocy 26 MW i fotowoltaiczna o mocy 10 MW. Uruchomienie instalacji zaplanowano na pierwszą połowę 2024 roku.

Drugi projekt, Opalenica, także w województwie wielkopolskim, obejmuje trzy farmy słoneczne o łącznej mocy 22 MW. Termin komercyjnej eksploatacji zaplanowano na trzeci kwartał 2023 roku.

REKLAMA

Spółka Greenvolt Power działa pod taką nazwą od listopada ubiegłego roku po rebrandingu – wcześniej funkcjonowała jako V-Ridium. Więcej na ten temat w artykule: Deweloper projektów fotowoltaicznych i wiatrowych zmienia nazwę.

Wcześniej w tym roku Greenvolt informował o sprzedaży firmie Energa Wytwarzanie dwóch projektów OZE w naszym kraju za kwotę 107 mln euro. Ta transakcja miała objąć projekty Sompolno oraz Opalenica.

Ostatnio Greenvolt poinformował z kolei o uruchomieniu dużej farmy fotowoltaicznej w Portugalii. W projekcie o nazwie Tabua zainstalowano około 90 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 48 MWp na terenie około 90 hektarów. Mają one generować w ciągu roku około 60 GWh energii elektrycznej. Koszt inwestycji wyniósł około 40 mln euro.

Esoleo tworzy także mikroinstalacje

Wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne nie są jedynymi inwestycjami realizowanymi przez Esoleo. Firma wykonuje także mikroinstalacje. W lipcu umowę na wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznych podpisała z tym wykonawcą sieć supermarketów Dino. Kontrakt obejmuje montaż fotowoltaiki na dachach kolejnych 250 sklepów Dino w całej Polsce. Esoleo zbudowało już 500 elektrowni słonecznych na obiektach handlowych sieci. W planach są kolejne instalacje.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA