REKLAMA
 
REKLAMA

Orsted wchodzi na rynek PV w Anglii z olbrzymią farmą fotowoltaiczną

Orsted wchodzi na rynek PV w Anglii z olbrzymią farmą fotowoltaiczną
fot. Markus Spiske/Unsplash

To będzie pierwszy projekt solarny duńskiego koncernu w Anglii. I jednocześnie jeden z największych w Europie. Farma fotowoltaiczna współpracować będzie z magazynem energii.

One Earth Solar Farm to farma fotowoltaiczna o planowanej mocy 740 MW. Powstanie głównie na terenie hrabstwa Nottinghamshire w pobliżu granicy z Lincolnshire. Projekt rozwijany jest przez duński Orsted we współpracy z brytyjskim deweloperem PS Renewables.

Inwestor podaje, że farma fotowoltaiczna połączona będzie z bateryjnym magazynem energii, nie ujawnia jednak jego planowanych parametrów. Szacowana produkcja energii odpowiadać ma zapotrzebowaniu 200 tys. brytyjskich domów. Będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych w Wielkiej Brytanii i Europie.

REKLAMA

Kilka lat budowy

Konsultacje ze społecznością lokalną i zainteresowanymi stronami, które są wymagane dla projektów infrastrukturalnych o znaczeniu krajowym, mają się zacząć jeszcze w tym miesiącu. Złożenie wniosku o pozwolenie na budowę inwestorzy planują na 2025 r., a komercyjne uruchomienie farmy fotowoltaicznej One Earth ma nastąpić przed rokiem 2030.

Orsted podaje, że energia elektryczna generowana przez instalację może być sprzedawana w ramach kontraktów różnicowych, a także umów zakupu energii dla przedsiębiorstw.

Ambicją duńskiego koncernu jest osiągnięcie 17,5 GW mocy zainstalowanej w OZE na lądzie do 2030 r. Obecnie wolumen takich projektów – na różnych etapach rozwoju – w portfolio firmy wynosi 5,7 GW.

REKLAMA

Duński koncern aktywny na Wyspach Brytyjskich

Rząd Wielkiej Brytanii wyznaczył cel prawie pięciokrotnego zwiększenia mocy w fotowoltaice – do 70 GW do 2035 r.

Orsted już ma swój udział w rynku fotowoltaiki na Wyspach. Na początku tego roku informował o przejęciu inwestycji Ballinrea Solar Farm od dewelopera Terra Solar. Farma fotowoltaiczna ma osiągnąć moc 65 MWp, powstanie pomiędzy Carrigaline i Cork w Irlandii. Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku, a przyłączenie do sieci energetycznej ma nastąpić w 2025 r.

Następnie w marcu duński deweloper informował o przejęciu kolejnego projektu PV w Irlandii – farmy fotowoltaicznej Garrenleen. Także tę inwestycję odkupił od Terra Solar. Moc zainstalowana farmy PV Garrenleen ma wynieść 160 MW. Będzie to jedna z największych tego typu instalacji w Irlandii. Faza 1 (81 MW) ma być oddana do użytku w 2025 r., a faza 2 (79 MW) – w 2026 r. Elektrownia solarna położona będzie 15 km od miasta Carlow w południowo-wschodniej Irlandii.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA