REKLAMA
 
REKLAMA

Największa dachowa instalacja fotowoltaiczna w Niemczech uruchomiona

Największa dachowa instalacja fotowoltaiczna w Niemczech uruchomiona
fot. Goodman

Na budynkach centrum logistycznego w Zagłębiu Ruhry powstała ogromna elektrownia fotowoltaiczna. System zaspokoi potrzeby energetyczne obiektów i wygeneruje nadwyżkę energii, która będzie dostarczana do sieci.

Największa w Niemczech dachowa elektrownia fotowoltaiczna jest efektem współpracy trzech firm: dewelopera nieruchomości Goodman, spółki BayWa r.e. z sektora energii odnawialnej oraz firmy Metro AG zajmującej się logistyką i transportem. Otwarta w ubiegłym tygodniu elektrownia fotowoltaiczna znajduje się na dachach centrum logistycznego Metra w Marl w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Dachowa elektrownia PV składa się z dwóch instalacji solarnych, z których jedna ma moc około 6 MWp, druga zaś około 12 MWp. Łącznie na dachach obiektów zarządzanych przez Metro zainstalowano 43 tys. modułów fotowoltaicznych. Jest to największa dachowa instalacja PV w Niemczech.

REKLAMA

Niedroga, lokalnie wytwarzana energia elektryczna jest obecnie jednym z najważniejszych czynników wyboru lokalizacji dla firm i kluczem dla naszego kraju związkowego do stania się pierwszym neutralnym dla klimatu regionem przemysłowym w Europie – mówi Mona Neubaur, była wiceprezydent Nadrenii Północnej-Westfalii.

Wykorzystać potencjał nieruchomości komercyjnych i przemysłowych

System fotowoltaiczny zamontowany na dachach obiektów Metra wygeneruje zieloną energię w ilości wystarczającej nie tylko do zaspokojenia ich własnych potrzeb. Zakładana nadwyżka zostanie dostarczona do sieci elektroenergetycznej.

Cały kompleks budynków otrzymał złoty certyfikat Niemieckiej Rady Zrównoważonego Budownictwa (DGNB). Partnerami spółki Metro w projekcie są firmy Goodman i BayWa r.e.

Konsekwentnie zwiększamy moce produkcyjne w zakresie wytwarzania zielonej energii i tym samym wnosimy swój wkład w szybki zwrot energetyczny. 18 MWp, które eksploatujemy w Marl, odpowiada w przybliżeniu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 5100 gospodarstw domowych – wylicza Christof Prange, dyrektor zarządzający Goodman Germany.

Duże grupy zajmujące się nieruchomościami przemysłowymi i komercyjnymi, takie jak Goodman, odgrywają kluczową rolę w pomaganiu firmom w optymalnym wykorzystaniu ich dużych powierzchni dachowych do generowania energii odnawialnej – dodaje Günter Haug, dyrektor operacyjny BayWa r.e.

REKLAMA

Projekt w Marl ma posłużyć innym firmom przemysłowym i logistycznym jako przykład skutecznej zmiany w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Neutralni klimatycznie do 2040 r.

Metro, do którego należy rozległa sieć hurtowni w Niemczech, wdraża przy swoich obiektach rozwiązania zgodne z założeniami ochrony klimatu. Obejmują one zarówno modernizacje infrastruktury grzewczej oraz konwersje systemów chłodzenia na chłodziwa naturalne, jak i rozbudowę floty pojazdów elektrycznych i coraz większe wykorzystanie PV.

Uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej w Marl jest ważnym krokiem w naszej strategii klimatycznej. W 2021 r. Metro postawiło sobie za cel konsekwentne zmniejszanie śladu węglowego na całym świecie i osiągnięcie całkowitej neutralności klimatycznej we własnej działalności biznesowej do 2040 r. – powiedział Christiane Giesen, dyrektor ds. pracy i członek zarządu spółki Metro AG.

Inwestycja Mercedesa spada z podium

Dotychczas największą w Niemczech dachową elektrownią PV na obiekcie przemysłowym była instalacja w Hamburgu. Uruchomiona została na początku maja br. na dachach centrum logistycznego C3 Bremen, otwartego wspólnie przez BLG Logistics i Mercedes Benz.

Na dachu obiektu, który obejmuje ponad 80 tys. m2, zainstalowana została elektrownia fotowoltaiczna składająca się z około 23 tys. modułów PV. Jej moc wynosi prawie 9,3 MWp.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Takich inwestycji powinno być więcej w Polsce i Europie.

18MWp na dachu robi wrażenie

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA