Ile warte są projekty fotowoltaiczne na polskim rynku PV?

Ile warte są projekty fotowoltaiczne na polskim rynku PV?
Columbus Energy

Szacunkowe koszty zakupu projektu farmy fotowoltaicznej w zależności od etapu jego zaawansowania podała firma Columbus Energy, która w ostatnich latach stała się jednym z najaktywniejszych deweloperów na polskim rynku farm PV.

Columbus Energy zbudował silną pozycję na krajowym rynku fotowoltaicznym, rozwijając biznes polegający na montażu dachowych instalacji fotowoltaicznych. Kilka lat temu firma kierowana przez Dawida Zielińskiego zaczęła dodatkowo rozwijać projekty naziemnych elektrowni fotowoltaicznych.

Na koniec pierwszej połowy 2023 r. w portfelu Columbusa znajdowały się projekty o łącznej mocy ponad 1,5 GW. W tym najmniej zaawansowane projekty, nieposiadające jeszcze warunków przyłączenia, miały moc 674 MW, dla inwestycji o mocy 295 MW firma uzyskała warunki przyłączenia, projekty o mocy 50 MW były w trakcie budowy, a kolejne 36 MW – na etapie eksploatacji. Do tego spółka realizowała projekty o mocy ponad 500 MW będące na początkowym etapie rozwoju w ramach współpracy z innymi deweloperami.

REKLAMA

Część zrealizowanych farm fotowoltaicznych Columbus Energy już sprzedał. Dzięki temu mógł spłacić sporą część swoich zobowiązań.

Realizowana w ostatnich miesiącach przez Columbus Energy sprzedaż farm fotowoltaicznych firmie Engie Zielona Energia była jedną z największych transakcji na polskim rynku PV w ostatnim czasie.

Przed rokiem Columbus informował o umowie z Engie Zielona Energia zakładającej sprzedaż pakietu farm fotowoltaicznych o całkowitej mocy 102,5 MW. Oferta została wyceniona na minimum 97,6 mln euro.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu sfinalizowano sprzedaż trzeciej transzy projektów o łącznej mocy 12,97 MW. Columbus przekazał Engie swoje udziały w pięciu spółkach posiadających farmy PV za kwotę ponad 50 mln zł. W ten sposób moc sprzedanych firmie Engie farm fotowoltaicznych wzrosła do 63 MW, a w portfelu Columbusa pozostały uruchomione farmy PV o mocy 36 MW.

Tyle warte są projekty fotowoltaiczne

W najnowszym raporcie finansowym Columbus Energy przekazał szacunki dotyczące aktualnej wyceny projektów farm fotowoltaicznych na polskim rynku PV.

Według Columbusa cena najmniej zaawansowanego projektu fotowoltaicznego, jeszcze przed uzyskaniem warunków przyłączenia do sieci, wynosi obecnie około 10-40 tys. euro/MW. Ryzyko niezrealizowania tego rodzaju projektów jest jednak coraz wyższe z uwagi na rosnący problem z uzyskaniem warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej.

Z tego powodu rośnie jednocześnie wartość projektów fotowoltaicznych, dla których deweloperom udało się już zabezpieczyć warunki przyłączenia do sieci. W ocenie Columbusa obecnie wartość projektów z wydanymi warunkami i kompletem pozostałych pozwoleń, co zapewnia status projektu „ready-to-bulid”, wynosi około 140-180 tys. euro/MW.

Z kolei wartość farm fotowoltaicznych, które są na etapie elektryfikacji lub znajdują się w eksploatacji, wynosi około 1-1,2 mln euro/MW.

ceny projektów farm fotowoltaicznych
Wycena projektów farm fotowoltaicznych. Źródło: Columbus Energy

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.