REKLAMA
 
REKLAMA

Columbus zarobi 50 mln zł na farmach fotowoltaicznych

Columbus zarobi 50 mln zł na farmach fotowoltaicznych
fot. Columbus Energy

Columbus sprzedał pakiet swoich działających farm fotowoltaicznych. Środki pozyskane z transakcji chce przeznaczyć głównie na realizację zobowiązań wobec inwestora.

To jest już trzecia transza sprzedaży farm fotowoltaicznych Columbus Energy na rzecz spółki ENGIE Zielona Energia. Columbus przekazał jej swoje udziały w pięciu spółkach realizujących projekty PV – za kwotę ponad 50 mln zł. Łączna moc sprzedanych inwestycji fotowoltaicznych wynosi 12,97 MW.

Sfinalizowana wczoraj transakcja jest konsekwencją umowy zawartej w grudniu 2022 r. pomiędzy Columbus Energy SA a ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o.

REKLAMA

– Kolejna transza to część większego pakietu działających farm, jednak ze względu na przedłużające się procedury, związane z uruchomieniem instalacji, a także czekającą na decyzję rządu nowelizację prawa energetycznego (uchwaloną przez Sejm i zatwierdzoną przez Prezydenta dopiero 17 sierpnia br.) ostatecznie uzgodniliśmy sprzedaż mniejszego pakietu. Zgodnie z zapowiedziami środki z tej transakcji przeznaczymy głównie na realizację naszych zobowiązań wobec DC24 – powiedział Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.

REKLAMA

Spółka podaje, że po sprzedaży pakietu farm w portfelu Columbus Energy pozostają elektrownie fotowoltaiczne o mocy 32 MW oraz projekty o mocy ponad 300 MW na różnym etapie realizacji.

Umowa z ENGIE Zielona Energia

Columbus w listopadzie zeszłego roku poinformował o przyjęciu oferty złożonej przez spółkę ENGIE Zielona Energia. Zakładała ona nabycie nabycia farm fotowoltaicznych o mocy 102,5 MW i udział w osiąganych z nich zyskach do końca 2026 r. Wartość oferty opiewała na minimum 97,6 mln euro. Pod koniec grudnia zawarta została umowa.

Spółka informowała wówczas, że pozyskany kapitał ze sprzedaży farm fotowoltaicznych przeznaczy na spłatę kredytów zaciągniętych na realizację inwestycji fotowoltaicznych w mBanku oraz zielonych obligacji. Natomiast pozostałe środki uzyskane ze sprzedaży portfela PV wykorzysta na zmniejszenie zadłużenia u akcjonariusza DC24, który we wrześniu udzielił Columbusowi pożyczki w wysokości 101,5 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Dług, długiem poganiany……..

Tylko debil u nich założy pv

Ich firma a podwykonawca robi i jak idzie o gwarancje to nikt nie jest odpowiedzialny jak coś pójdzie nie tak

Konkurencja pozdrawia 02-09-2023 16:24

haha – same śmieszki i niezadowoleni instalatorzy – nudni już jesteście ze swoimi żalami 🙂

A tak na serio – tylko jedna rzecz do poprawy 50 mln wpływów to przychód, nie „zarobek” / zysk – tak dla autora 😉

Ostatnio Zieliński sie cieszył, że operatorzy zaczynają kontrolę instalacji domkowych PV. Chyba, że to śmiech przez łzy był….

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA