Kolejny kraj UE wprowadza zerowy VAT dla prosumentów

Kolejny kraj UE wprowadza zerowy VAT dla prosumentów
Bisol

Od początku przyszłego roku kolejne państwo Unii Europejskiej zredukuje do zera VAT naliczony przy zakupie i instalacji systemów fotowoltaicznych dla prosumentów.

Zerowy VAT przy zakupie mniejszych instalacji fotowoltaicznych obowiązuje od początku tego roku w Niemczech. Ta zasada została wprowadzona wraz z innymi preferencyjnymi regulacjami podatkowymi mającymi wspierać niemiecką gospodarkę wychodzącą z kryzysu po pandemii. Ostatnio federalne ministerstwo finansów potwierdziło, że o ile część z tych preferencji zostanie zakończona, o tyle zerowa stawka VAT na fotowoltaikę dla prosumentów zostanie utrzymana.

Niemieckie ulgi podatkowe dla prosumentów

Nie była to zresztą jedyna preferencja podatkowa, którą dla rynku fotowoltaiki prosumenckiej wprowadził Berlin. Niemieccy prosumenci od początku 2023 r. są także zwolnieni z opodatkowania podatkiem dochodowym sprzedaży nadwyżek energii. (Niemcy w ubiegłym roku znieśli dla nowych instalacji limit eksportu energii do sieci przez prosumentów, który wynosił 70 proc.).

REKLAMA

Dotyczy to systemów PV o mocy nieprzekraczającej 30 kW instalowanych na domach jednorodzinnych lub budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, a także systemów o mocy do 15 kW przypadających na gospodarstwo domowe lub firmę.

Preferencje w Irlandii i Rumunii

Stawkę VAT na domową fotowoltaikę – z 13,5 proc. do 0 proc. – obniżyła też Irlandia. Zerowa stawka VAT dla prosumentów obowiązuje tam od początku maja tego roku. Według wyliczeń irlandzkiego rządu sprawiło to, że koszt przeciętnego domowego systemu PV spadł z około 9 tys. euro do 8 tys. euro. Miało to umożliwić zmniejszenie okresu zwrotu inwestycji w prosumencki system PV w Irlandii przeciętnie z 7 lat do 6,2 roku. Z drugiej strony zmniejszenie VAT dla prosumentów miało uszczuplić budżet Irlandii o około 19 mln euro rocznie.

Na wyraźne zmniejszenie podatku VAT dla prosumentów, ale nie do zerowej stawki, zdecydowała się w tym roku Rumunia, gdzie podatek od zakupu i instalacji domowych systemów PV został zmniejszony z 19 proc. do 5 proc.

REKLAMA

Czas na Austrię

Teraz w ślady tych państw idzie kolejny kraj Unii Europejskiej. O wprowadzeniu zerowej stawki podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne dla prosumentów zdecydowały władze Austrii. W porównaniu do Niemiec to znacznie mniejszy rynek dachowej fotowoltaiki, ale ostatnio szybko się rozwija. W 2022 r. Austria po pierwszy przekroczyła w skali roku poziom 1 GW nowych mocy w fotowoltaice, instalując 1009 MW (w 2021 r. było to 740 MW, w 2020 – 341 MW).

Teraz Austriacy zdecydowali się na wprowadzenie dodatkowej zachęty do inwestycji w prosumencką fotowoltaikę. Zerowy VAT na domowe instalacje fotowoltaiczne będzie obowiązywać w Austrii od początku 2024 r. i obejmie systemy o mocy nieprzekraczającej 35 kW.
.

.
Zerowa stawka VAT na fotowoltaikę prosumencką to element szerszego pakietu legislacyjnego, którym Austriacy chcą wspierać swoją gospodarkę. Nie będzie to jednak preferencja bezterminowa. Zgodnie z aktualnymi ustaleniami zerowy VAT ma obowiązywać przez 2 lata.

Oprócz preferencji podatkowych inwestycje w prosumencką fotowoltaikę w Austrii będzie także napędzać w dalszym ciągu system dotacji. O dużym zainteresowaniu dofinansowaniem na inwestycje w domową fotowoltaikę świadczy fakt, że w ostatnio uruchomionym naborze wniosków o dotacje dla prosumentów w zaledwie pół godziny wpłynęło ponad 20 tys. zgłoszeń.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.