REKLAMA
 
REKLAMA

W pół godziny ponad 20 tys. zgłoszeń po dotacje na fotowoltaikę

W pół godziny ponad 20 tys. zgłoszeń po dotacje na fotowoltaikę
fot. Yan Berthemy/Unsplash

Trzecie w tym roku ogłoszone w Austrii zaproszenie do składania wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych i systemów magazynowania energii spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. W ciągu pierwszych 30 minut po otwarciu naboru pobrano tysiące „biletów” uprawniających do złożenia wniosku.

Niecałe dwa tygodnie temu austriacka agencja odpowiedzialna za obsługę dotacji rządowych w tym kraju – Österreichische Abwicklungsstelle für Ökostrom AG (OeMAG) – uruchomiła kolejny nabór w programie dofinansowania instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii elektrycznej. Tamtejszy system przewiduje losowanie przez podmioty zainteresowane tzw. biletów, które dają następnie prawo do złożenia wniosku – w ciągu kolejnych dwóch tygodni.

Jak informuje „PV Magazine”, w ramach trzeciego (przedostatniego w tym roku) naboru na dotacje przeznaczono łącznie około 60 mln euro. W ciągu pierwszych 30 minut po uruchomieniu tej rundy finansowania (co nastąpiło 23 sierpnia o godz. 17) wylosowano 22 tys. biletów.

REKLAMA

Większość środków na systemy do 10 kW

Wśród zaplanowanych na dotacje 60 mln euro zdecydowana większość – 45 mln euro – ma być przeznaczona na instalacje zaliczone do kategorii A, tj. systemy fotowoltaiczne o mocy do 10 kW (z towarzyszącym systemem magazynowania lub bez). Pozostałe środki – 15 mln euro – trafią do podmiotów inwestujących w systemy kategorii B, tj. o mocy od 10 do 20 kW, które także mogą być wyposażone w magazyny energii.

Według danych „PV Magazine” w austriackim naborze kwota dotacji dla systemów PV w kategorii A wynosi 285 euro za kWp, a w kategorii B – 250 euro za kWp. W przypadku systemu magazynowania energii jest to 200 euro za kWh pojemności, przy czym dofinansowanie można uzyskać maksymalnie na magazyn o pojemności 50 kWh.

W trzecim naborze wniosków w Austrii obowiązuje zasada pierwszeństwa zgłoszeń. Wcześniejsze nabory cieszyły się dużym zainteresowaniem i rząd zdecydował się po zakończeniu drugiej rundy zatwierdzić wszystkie wnioski od osób prywatnych – łącznie około 90,7 tys. na mniejsze systemy fotowoltaiczne i 9,3 tys. na większe. Na dofinansowanie wydano wówczas 323 mln euro.

Ostatni nabór wniosków o dofinansowanie do nowych systemów PV i magazynów energii w Austrii zaplanowany jest na 9 października br.

REKLAMA

.

.

100 proc. energii z OZE

Austriacki rząd chce do 2030 r. osiągnąć 100-proc. pokrycie zużycia energii ze źródeł odnawialnych. W ubiegłym roku Austria po pierwszy przekroczyła 1 GW mocy w fotowoltaice, instalując 1009 MW (w 2021 r. było to 740 MW, w 2020 – 341 MW).

Na koniec 2022 r. skumulowana moc zainstalowana w fotowoltaice w tym kraju osiągnęła 3,79 GW. Według wyliczeń branżowego stowarzyszenia PV Austria osiągnięcie rządowego celu wymaga wdrażania co najmniej 13 GW mocy w PV w skali roku.

Prognozy europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe dotyczące bateryjnych systemów magazynowania energii w Austrii mówią o spodziewanej łącznej pojemności wdrożonych magazynów na poziomie 521 MWh do 2025 r. Byłby to ponad trzykrotny wzrost względem roku 2020 (161 MWh).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Jan Pawel 22 elektryk 05-09-2023 17:23

kretynizm dla naiwnych i snalfabetow
jesli nie masz mozliwosci magazynowania DLUGOTERMINOWEGO to dupa zbita. niedlugo vi co wprowadzaja energie do sievi bedą PLACILI ZA TO bo prad bedxie mial w dni sloneczne UJEMNA CENE ma gieldzie europejskich. nie dajcie sie nabrac t kretynskim artukulom majscym na crlu LOWIENIE JELENI

gra w zielone puste mozgownice. net biling pulapka Pisowska dla bezmyslnych ?!!!!!?!!!!!!!

rozliczenie w systemie NET BILING u to OSZUSTWO I HIPER PRZEKRET PISu. wiekszwgo przekretu na tzw krzywy ryj kaczy nie widzialam od lat. . kaxdy kto dobrowolnie wszrdl lub przeszedl na NET BILING za glowe sie chwyta gdy widzi tachunki

w netbilinhu e dni sloneczne przy rozliczeniu i ustalaniu cen pradu godziniwym , prosunent dostanie ….ZERO a jak ceny godzinowe w dni sloneczne zrobia sie ….UJEMNE na gieldzie prą to PGE jeszcze kaze…DOPŁACAĆ hahahaha

fakty i kacze pisowskie kłamstwa 05-09-2023 17:43

na netmeteringu wladza ( czytaj MAFIA PISowska NIC nie zarabiala to…zmienili prawo, zabronili nieoplacalnego dla nich tj pisowcow net meteringuni nakazali net biling. Zrobili ustawą kaczą tak by nie bylo netmeteringu juz a byl tylk netbilin
czyli sprzedawanie wlasnego wyprodukowanego orzez siebie pradu za cene BLISKĄ ZERA a kupowanie po ….. dokladnie odwrotnej czesto nawet maksymalnej cenie . a by jeszcze wiecej wydpic prosumenta to zrobily pislamie szkodniki nawet niemozliwosc uciulanych groszy uzycia do oplaty z faktury czesci przesylowej stanowiacej blisko 50% calego rachunku . zarabiaja na netbilingu zatem TYLKO panstwewe spółki a nie prosument. to jawny „wal na chama ” ..kacza mafia.

dalaj polowanko na naiwnych i analfabetow ekonomicznych.. propaganda mila oku ministra energetyki dziala hahaha

teraz fotowoltaika przestala sie oplacac kompletnie. gdy jest slonce i produkujesz enefgie cena bedziecw systemie godzinowym dpadala ku twemu zdunieniu do….zera !!!!!! berziesz oddawal swoj prad niema lub zupelnie za darmo. a jak ceny gieldowe godzinowe zrobia sie ujemne to …tylko wspolczuje gdy powiedza pusowcy ze masz ….hahaha …dopłacać bo cena prądu stala sie ujemna. wtlaczajac prad stales sie niewygidny dla wladzy

Nie masz autokonsumpcji w dzień na wysokim poziomie to nie zakładaj i nie jęcz potem. Są gospodarstwa, które sobie z tym radzą jak też firmy i im się opłaca a maruderom nie. Jak były stare zasady też się nie opłacało tym pustym głównym a teraz jęczą, że się skończyły. Austriacy są idiotami ale Polacy co tak narzekają to są dopiero goście.

Cena paneli tylko w tym roku spadła na całym świecie prawie o połowę. W Polsce oczywiście również. Dzięki temu przy samodzielnym wykonywania instalacji mieścimy się w 20 tys zł za kompletne 10 kW. To tego 6 tys zł dotacji z programu Mój Prąd a reszte rozliczamy w uldze termomodernizacyjnej. Przy cenie kWh 1.2 zł inwestycja zwraca się w 2 lata. To najkrótszy zwrot od początku boomu na panele w Polsce. Niskie ceny godzinowe są tylko w słoneczne 6-8 weekendów tj 16 dni rocznie. Można w tym czasie zaplanowac większą autokonsumpcje

Nie wiem jak w Austrii liczą ale ja w Polsce pobrałem 5000 kWh z sieci oddałem 6,500 kWh do sieci z fotowoltaiki i mam 2000zl dopłaty, zrobiłem interes życia.montujac 10kw fotowoltaiki za 40000zl.

Oszukany pro debil (sument) 06-09-2023 12:50

Racja ,racja ten net -billing to po prostu złodziejstwo ,sam jestem niestety nieszczęśliwym posiadaczem foto 10 kw i pompy ciepła,nie zdążyłem założyć przed zmianą na ten złodziejski net-billing i już płaczę,te sku….nas zaorają. Polska pisu to dziki kraj.

A czego szanowni państwo spodziewało się? Tego że objatkowe i jakieś tam inne pisowskie firmy dadzą wam zarobić? Witamy w pislamie.

Jako zachętę do przejścia na ,, korzystną ” taryfę nierząd proponuje dotację na magazyn energii ( czyli akumulatory) o symbolicznej pojemności, dla przeciętnego Kowalskiego to wydatek rzędu rocznej pensji a możliwość zgromadzenia energii to max 2…3 dni. Kolejnym krokiem będzie zapewne przymus udostępnienia takiego prywatnego magazynu energetyce za niby jakieś korzyści….Kowalski ma się cieszyć z patryjotycznej postawy i ponosić koszty instalacji i amortyzacji instalacji a zarabiać ma kto inny.

Ja jestem monterem mogę montować

Straty taty

Andrzej Malejonek 06-09-2023 20:26

Ale wy glupi macie darmowy prad i to pod dostatkiem mówicie że BE osly z koziej 3….! Ja mam foto i to byla najlrpiej wydana moneta od zakupu domu…

Przy takim wysokim dofinansowaniu to prywatny prosument w Austrii ma fotowoltaikę niemal za darmo. To mu nie zależy ile z tego prądu się zmarnuje, zawsze coś tam sobie za darmo zużyje, więc i tak mu się opłaci.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA