REKLAMA
 
REKLAMA

W Saksonii powstaje największa na świecie fabryka modułów PVT

W Saksonii powstaje największa na świecie fabryka modułów PVT
fot. Sunmaxx

Dwufunkcyjne moduły PVT produkują jednocześnie energię elektryczną i cieplną. Niedaleko polskiej granicy ruszyła budowa największej na świecie fabryki tego rodzaju modułów. Producent zapewnia, że jego technologia wyprzedza konkurencję z Azji.

Technologię modułów fotowoltaiczno-termicznych (Photovoltaic Thermal module, PVT) opracowała niemiecka spółka Sunmaxx PVT. Niedawno firma ruszyła z budową dużego zakładu produkcyjnego, w którym będzie wytwarzać moduły PVT na dużą skalę.

Fabryka w Saksonii początkowo ma mieć wydajność 50 MW lub 120 tys. modułów rocznie. Następnie ma zostać rozbudowana do skali produkcji kilkuset megawatów, a docelowo firma planuje osiągnąć moc produkcyjną na poziomie 3 GW.

REKLAMA

Zakład powstanie w istniejącej fabryce o powierzchni 4 tys. m2 zlokalizowanej w Ottendorf-Okrilla, niedaleko Drezna. Jak podaje Sunmaxx, będzie to największa produkcja paneli PVT na świecie.

Obecnie trwa przebudowa zakładu produkcyjnego i przygotowanie hali pod maszyny produkcyjne. Jednak popyt na nasze moduły – w tym do budowy systemów naziemnych – szybko rośnie i chcemy jak najszybciej zwiększyć skalę naszej produkcji. Planujemy otworzyć pierwszą linię w tym roku, ale lokalizacja pozwala nam na ekspansję do kilkuset megawatów rocznie w najbliższej przyszłości – powiedział dr Jiri Springer, CTO w Sunmaxx.

Azjatycka konkurencja w tyle

Opracowane przez firmę moduły PVT mają się przyczynić do całkowitej dekarbonizacji dostaw ciepła i energii elektrycznej do budynków, osiedli i obiektów przemysłowych. Producent zaznacza, że jego technologia wyprzedza azjatycką konkurencję o kilka lat.

Nie ma sensu konkurować z azjatyckimi firmami w zakresie istniejących technologii, ponieważ przewaga w rozwoju i skali jest zbyt duża. Szansa Europy leży w innowacyjności i szybkim skalowaniu technologii nowej generacji. Należy zatem skupić się na rozwoju i wspieraniu technologii, które mogą wykazać innowacyjną przewagę i zapewnić tworzenie lokalnej wartości – podkreślił dr Wilhelm Stein, założyciel i dyrektor zarządzający Sunmaxx PVT.

Parametry modułu PVT

Niemiecka firma zaprezentowała swój najnowszy moduł Sunmaxx PX-1 podczas tegorocznych targów Intersolar. Produkt mierzy 1752 x 1144 x 38 mm i waży 29 kg. Te niewielkie wymiary i masę udało się uzyskać dzięki zastosowaniu cienkiego wymiennika ciepła.

 

Panel PVT
Panel PVT. Źródło: YouTube/Sunmaxx

Moduł dostępny jest w trzech wariantach: 390 W, 395 W i 400 W. Każdy bazuje na ogniwach krzemowych w rozmiarze M10 wykonanych w technologii PERC. Moduł o mocy 400 W ma napięcie obwodu otwartego 37,41 V oraz prąd zwarciowy (Isc) równy 13,8 A.

REKLAMA

Sprawność konwersji światła słonecznego wyłącznie na energię elektryczną w przypadku najmocniejszego modułu wynosi 20 proc. Więcej danych technicznych na temat produktu w artykule: Ten moduł wyprodukuje energię elektryczną i ciepłą wodę.

Jak podaje Sunmaxx, całkowita sprawność modułu (przetwarzania energii na elektryczną i cieplną) wynosi 80 proc., co zostało zweryfikowane przez Instytut Fraunhofera ISE. Sprawdzał on moduł składający się ze 108 półogniw PERC o mocy elektrycznej 400 W. Pomiar przeprowadzony przez Instytut Fraunhofera wykazał moc cieplną 1200 W.

Większościowy udziałowiec z branży automotive

Dwa lata temu innowacyjną technologią PVT opracowaną przez Sunmaxx zainteresowała się firma Mahle ze Stuttgartu, międzynarodowy dostawca części dla przemysłu motoryzacyjnego. W ubiegłym roku wykupiła większościowe udziały w Sunmaxx PVT. Obie spółki liczą na to, że połączenie know-how Sunmaxx z potencjałem Mahle pozwoli wypracować nowe rozwiązania.

Zarządzanie ciepłem firmy Mahle to wypróbowana, przetestowana, opłacalna ekonomicznie technologia, która spełnia wysokie standardy przemysłu motoryzacyjnego i jest w pełni kompatybilna z produkcją masową. Połączenie know-how w zakresie energii słonecznej i motoryzacyjnej pozwoli wykorzystać nowy potencjał do dalszego rozwoju wysoce innowacyjnych systemów fotowoltaicznych – komentował Wilhelm Stein.

W styczniu br. Sunmaxx PVT zakończył ostatnią rundę finansowania na poziomie 3,25 mln euro. W firmę zainwestowały fundusze TGFS Technologiegründerfonds Sachsen oraz Mahle New Ventures. Pozyskane środki Sunmaxx chciał przeznaczyć na powiększenie zespołu, dalszy rozwój technologii, wejście z produktem na rynek i uruchomienie w Saksonii linii produkcyjnej o mocy 50 MW.

 

 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Z jednej strony jest mowa o innowacyjności a z drugiej strony używają modułów w technologii PERC, którą już w tej chwili mało kto rozwija zastępując ją TopCon, które ma większy potencjał rozwoju i lepsze parametry przy podobnych kosztach. Moim zdaniem w tej chwili lepiej byłoby już postawić na moduły heterozłączowe (HJT), które nieznacznie podniosą koszt takiego PVT ale znacznie poprawią osiągi. Na typowy nowoczesny dom potrzeba ok. 8kW instalacji PV. W tym przypadku otrzymamy aż 24kW ciepła. Znacznie powyżej potrzeb takiego domu. Zastosowanie najnowszych aktualnie dostępnych modułów o sprawności 24% pozwoliłoby zastosować nie 20 a 16 lub 17 modułów uzyskując ponad 18kW ciepła. Moduły PVT są kilka razy droższe od klasycznych modułów. W tym przypadku zastosowanie droższych ogniw HJT nie wpłnęłoby aż tak mocno na cenę końcową.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA