REKLAMA
 
REKLAMA

H&M kupi energię z ogromnej farmy

H&M kupi energię z ogromnej farmy
Fot. Pixabay - DreamPixer

W Szwecji rozpoczęła się budowa największej jak dotąd elektrowni słonecznej. 95 proc. wyprodukowanej zielonej energii i gwarancji pochodzenia kupi H&M Group.

Francuska grupa Neoen i szwedzki deweloper projektów fotowoltaicznych Alight szykują kolejną dużą inwestycję. Projekt Hultsfred powstaje w Småland w południowo-wschodniej Szwecji, w pobliżu pasa startowego lotniska Hultsfred. Farmę fotowoltaiczną o mocy 100 MW w formule EPC zrealizuje konsorcjum Bouygues Energies & Services i Solkompaniet.

Działalność farmy fotowoltaicznej ma się rozpocząć w 2025 r., kiedy to energia elektryczna trafi do lokalnego systemu dystrybucyjnego firmy E.ON. Oczekuje się, że będzie ona generować energię elektryczną równą zapotrzebowaniu ponad 18 tys. szwedzkich domów.

REKLAMA

95 proc. energii z OZE

Odbiorcą energii ze szwedzkiego projektu fotowoltaicznego o mocy 100 MW będzie grupa H&M – jedna z największych firm odzieżowych na świecieProjekt opiera się na długoterminowej umowie zakupu energii (PPA), na mocy której farma słoneczna zapewni szwedzkiej grupie odzieżowej 95 proc. energii odnawialnej i gwarancji pochodzenia. Umowa odegra ważną rolę w realizacji celu Grupy H&M, jakim jest pozyskiwanie energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych do 2030 r.

REKLAMA

Jak powiedział Martin Höhler, dyrektor generalny E.ON Energidistribution, powstająca farma fotowoltaiczna będzie ważnym uzupełnieniem produkcji energii elektrycznej w południowej Szwecji, gdzie zapotrzebowanie na tanią energię elektryczną jest największe, a zainteresowanie przyłączeniem tego typu obiektów do sieci cały czas rośnie.

W Szwecji w przygotowaniu jest kilka innych dużych elektrowni słonecznych, w tym farma fotowoltaiczny o mocy 90 MW, którą fińskie Fortum planuje wybudować jako pierwszy projekt fotowoltaiczny na skalę przemysłową w południowej Gotlandii.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA