Chińczycy się nie zatrzymują. Modułu o takiej sprawności jeszcze nie było

Chińczycy się nie zatrzymują. Modułu o takiej sprawności jeszcze nie było
JinkoSolar

Jeden z czołowych chińskich producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych poinformował o osiągnięciu rekordowej sprawności dużego modułu PV. Jest ona znacznie wyższa od sprawności modułu, który dotychczas był rynkowym liderem.

Chińska firma JinkoSolar przekazała, że na dostarczonym przez nią do testów dużym module fotowoltaicznym została zmierzona rekordowa sprawność 24,76 proc. Taki wynik został odnotowany w badaniach przeprowadzonych przez TÜV SÜD.

Na razie wiadomo, że rekordowa sprawność została potwierdzona na module o powierzchni przekraczającej 2 m2. Został on wykonany z ogniw typu N wytworzonych w wykorzystaniem technologii TOPCon, która zaczęła wypierać z rynku fotowoltaicznego dotychczas najpopularniejsze ogniwa PERC.

REKLAMA

Nowy rekord sprawności na poziomie modułu następuje krótko po ogłoszeniu przez Jinko rekordowej sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPCon. Więcej na ten temat w artykule: Chińczycy ogłosili rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego.

Ogłaszając nowy rekord sprawności modułu, eksperci JinkoSolar dodali, że spodziewają się wyparcia ogniw PERC przez ogniwa TOPCon, które według nich staną się dominującą technologią w przemyśle fotowoltaicznym w okresie od 3 do 5 lat.

Które panele fotowoltaiczne mają najwyższą sprawność?

Na razie nie wiadomo, kiedy nowy moduł fotowoltaiczny Jinko Solar o sprawności zbliżonej do rekordu odnotowanego przez TÜV SÜD trafi na rynek. Ranking modułów fotowoltaicznych o najwyższej sprawności, które już znalazły się w sprzedaży, prowadzi serwis TayiangNews. Liderem tego rankingu ostatnio był moduł o mocy 620 W firmy Aiko wykazujący sprawność 24 proc. Został on wykonany z wykorzystaniem ogniw o długości boku 182 mm wyprodukowanych w technologii określanej przez Aiko jako ABC.

Sprawność drugiego modułu fotowoltaicznego w najnowszym rankingu TayiangNews jest aż o 0,8 pkt proc. niższa. Drugi w zestawieniu moduł marki LONGi posiada moc 600 W, a jego sprawność wynosi 23,2 proc. Bazuje on na ogniwach 182 mm wykonanych w technologii HPBC. Trzeci jest moduł firmy Huasun o mocy 715 W i sprawności 23,02 proc. Bazuje ona na ogniwach 201 mm wykonanych z wykorzystaniem technologii heterozłącza (HJT).

REKLAMA

Perowskitowe osiągnięcie Chińczyków

Rekord sprawności modułu fotowoltaicznego to niejedyne osiągnięcie, którym pochwalił się JinkoSolar. Chiński producent ogłosił jednocześnie, że udało mu się opracować tandemowe ogniwo fotowoltaiczne złożone z warstwy krzemowej i perowskitowej o sprawności wynoszącej aż 32,33 proc.

Ten wynik potwierdził w badaniach Instytut Mikrosystemów i Technologii Informatycznych z Szanghaju będący oddziałem Chińskiej Akademii Nauk. Chińczycy nie podali rozmiaru badanego ogniwa. Wiadomo natomiast, że podstawą, na którą nałożono warstwę perowskitu, było ogniwo typu N (TOPCon). Zastosowano w nim ponadto rozwiniętą przez Jinko technologię pasywacji określaną jako HOT.

Jeszcze lepszą sprawność ogniwa krzemowo-perowskitowego osiągnął ostatnio największy konkurent Jinko w przemyśle fotowoltaicznym – również wywodzący się z Chin producent LONGi.

Wyprodukowane przez LONGi ogniwo krzemowo-perowskitowe osiągnęło znakomitą sprawność 33,9 proc. Chiński producent pobił w ten sposób poprzedni rekord sprawności tego rodzaju ogniwa należący do saudyjskiego instytutu KAUST (33,7 proc.).

Według LONGi teoretyczna maksymalna sprawność ogniwa krzemowo-perowskitowego wynosi aż 43 proc. Tymczasem teoretycznie najwyższa możliwa do osiągnięcia sprawność jednowarstwowego ogniwa z krzemu jest szacowana na 29,4 proc. Problemem, który stoi jednak na drodze do komercjalizacji ogniw krzemowo-perowskitowych, jest szybka degradacja początkowej sprawności perowskitów na skutek kontaktu m.in. z wilgocią.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.