Chińczycy ogłosili rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego

Chińczycy ogłosili rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego
JinkoSolar

Chiński producent paneli fotowoltaicznych przed rokiem ogłaszał rekord sprawności krzemowego ogniwa fotowoltaicznego wynoszący niewiele ponad 26 proc. Teraz – zaledwie po roku – przybliżył się do sprawności 27 proc.

Jeden z największych producentów ogniw i paneli fotowoltaicznych na świecie – JinkoSolar – przed rokiem ogłaszał światowy rekord sprawności ogniwa typu N wykonanego w technologii TOPCon na poziomie 26,1 proc. Ten wynik został potwierdzony w testach przeprowadzonych przez chiński Narodowy Instytut Metrologii.

Teraz chiński producent pochwalił się wyraźnym poprawieniem tego wyniku. Jego ogniwo typu N w testach wykazało się sprawnością wynoszącą już 26,89 proc. JinkoSolar zapewnia, że jest to nowy światowy rekord sprawności tego rodzaju ogniwa.

REKLAMA

Co istotne, rekordowe ogniwo zostało wykonane w produkcyjnych wymiarach 182 x 182 mm. Na produkcję takich ogniw stawia kilku czołowych producentów na świecie. Zalicza się do nich JinkoSolar, który zapewnia, że jest to optymalny format ogniwa.

Ponad tysiąc patentów

Rekord miał zostać osiągnięty dzięki postępom, które dział badawczy JinkoSolar osiągnął w rozwoju technik metalizacji i pasywacji. W ogniwie zastosowano też autorską technologię chińskiej firmy określaną jako HOT. Ma ona zmniejszać degradację początkowej sprawności ogniwa dzięki ograniczeniu negatywnych efektów działania światła i temperatury, określanych jako LID (Light Induced Degradation) oraz LeTID (Light-and-elevated Temperature Induced Degradation).

JinkoSolar szczyci się zresztą drugą największą liczbą patentów w zakresie ogniw fotowoltaicznych w całym przemyśle PV. Do czerwca br. chiński producent miał zgromadzić w sumie 1101 patentów na technologie związane z produkcją ogniw. Więcej miało należeć jedynie  do koreańskiego LG. Obie firmy przodowały także w liczbie aktywnych postępowań patentowych. LG miało ich 668, a JinkoSolar – 666.

REKLAMA

W ubiegłym roku JinkoSolar miał zainwestować w badania i rozwój około 5,6 mld juanów, czyli około 770 mln dolarów.

JinkoSolar w czołówce

Rekord ogłoszony przez JinkoSolar to z pewnością dobra wiadomość dla globalnego rynku fotowoltaicznego, który od pewnego czasu przestawia się na ogniwa produkowane w technologii TOPCon. Stają się one głównym kandydatem do zastąpienia mniej wydajnych ogniw PERC, które dotychczas dominowały w globalnym przemyśle PV. Co więcej, ta technologia umożliwia relatywnie szybkie przestawienie linii produkcyjnych, na których były wcześniej wytwarzane ogniwa PERC, na produkcję ogniw TOPCon.

Wdrożenie do seryjnej produkcji ogniw TOPCon o sprawności przekraczającej 26 proc. powinno skutkować pojawianiem się na rynku kolejnych modułów fotowoltaicznych, których sprawność będzie wynosić około 24 proc. i więcej.

Obecnie JinkoSolar ma w sprzedaży moduły fotowoltaiczne o sprawności sięgającej 22,65 proc. (model Tiger Neo 72HC). Ten wynik pozwala chińskiej firmie na znalezienie się w światowej czołówce producentów paneli PV pod względem osiąganej sprawności (zdecydowanym rynkowym liderem pozostaje chiński Aiko Solar z modułem o sprawności aż 24 proc.).

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.