REKLAMA
 
REKLAMA

Wielkopolska farma fotowoltaiczna na trackerach skompletowana

Wielkopolska farma fotowoltaiczna na trackerach skompletowana
fot. LinkedIn/ONDE

Elektrownia fotowoltaiczna spółki Qair Polska w gminie Rokietnica osiągnęła kluczowy etap. Zakończył się montaż wszystkich modułów, z których część zainstalowana jest na konstrukcjach nadążnych.

Firma Onde, wykonawca farmy PV Rokietnica, poinformowała o zamontowaniu wszystkich modułów w instalacji. Łączna moc tej elektrowni fotowoltaicznej wynosi 30,86 MW. Planowana generacja energii elektrycznej odpowiadać ma zapotrzebowaniu około 20 tys. gospodarstw domowych.

Onde realizuje projekt PV Rokietnica w formule BoS (z wyłączeniem dostaw modułów). Moduły o mocy 25 MW umieszczone na farmie fotowoltaicznej znajdują się na konstrukcjach statycznych, pozostałą część zamontowano na trackerach.

REKLAMA

Wykonawca podkreśla, że wszystkie prace budowlano-montażowe zrealizowali jego pracownicy. W inwestycję PV Rokietnica Onde zaangażowało 55-osobowy zespół kafarowców, montażystów i elektryków, którzy pracowali na miejscu i budowali instalację od zera.

Za wykonanie projektu PV Rokietnica odpowiada IDE Projekt, spółka z Grupy Onde.

Eksperymentalna instalacja

Inwestorem farmy fotowoltaicznej w Rokietnicy jest Qair Polska. Farma fotowoltaiczna znajduje się na terenie Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda, które należy do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Na zajmującej powierzchnię 35 hektarów instalacji wykorzystano System Optimum Tracker. Elektrownia ma być wykorzystywana nie tylko do wytwarzania energii elektrycznej, ale też prowadzenia analiz naukowych.

Dla nas, naukowców, będzie to fantastyczna okazja do porównania pracy typowych paneli PV zainstalowanych stacjonarnie z pracą paneli osadzonych na trackerach. Ponieważ obie instalacje będą dysponować niezależnymi licznikami, będzie możliwość badań również w poszczególnych okresach roku, a także – co dla nas również bardzo ważne – wykorzystania tejże instalacji w zajęciach ze studentami kierunków ekoenergetyka, inżynieria ochrony klimatu, inżynieria rolnicza i in. – mówił prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, cytowany w mediach społecznościowych przez Qair.

REKLAMA

W gospodarstwie doświadczalnym w Przybrodzie działa także biogazownia.

– Biorąc pod uwagę fakt, że w gospodarstwie doświadczalnym w Przybrodzie mamy już biogazownię (moc 0,499 MW), która jest dostosowana do pracy szczytowej (współgrając z generacją prądu przez instalację PV) – należy się spodziewać dużego zainteresowania zwiedzaniem obu obiektów nie tylko przez studentów, ale również specjalistów, samorządowców, rolników czy media – dodał prof. Dach.

Farmy fotowoltaiczne w budowie

Dla spółki Onde PV Rokietnica jest dwunastym projektem zrealizowanym wspólnie z Qair Polska. Jak podaje wykonawca, trwa również budowa dwóch innych elektrowni solarnych: PV Pakość i PV Golczewo. Po ich ukończeniu firmy dopiszą do swoich portfeli blisko 132 MW wspólnie zainstalowanych mocy w fotowoltaice.

W styczniu br. Onde informowało o zawarciu z Qair umów o łącznej wartości około 152 mln zł netto. Dotyczyły one właśnie wykonania robót budowlanych na farmach fotowoltaicznych Rokietnica, Pakość (10 MW) i Golczewo (80 MW).

Pod koniec ubiegłego roku firmę Onde na wykonawcę swoich inwestycji solarnych wybrała również spółka PAD RES. Wartość podpisanych umów, zakładających budowę 10 farm fotowoltaicznych, to około 135 mln zł.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Montowałem tam moduły na tej farmie lekko nie było

Ziemia pod instalacja PV po kilku latach nie nadajesz się do użytku rolnego. To jest dewastacja środowiska.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA