Cable pooling na ogromnej farmie fotowoltaicznej na Pomorzu

Cable pooling na ogromnej farmie fotowoltaicznej na Pomorzu
Tauron

Jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce zbuduje Tauron. Wykorzysta w tym celu przyłącze do sieci użytkowane dotychczas przez pobliską farmę wiatrową, zgodnie z koncepcją cable poolingu. 

Cable pooling to koncepcja, dzięki której inwestorzy mogą budować kolejne elektrownie fotowoltaiczne lub wiatrowe w sytuacji malejących możliwości uzyskiwania warunków przyłączenia dla nowych projektów. Cable pooling oznacza szersze wykorzystanie zabezpieczonych zdolności przesyłu energii: na przykład dla zbudowanej wcześniej elektrowni wiatrowej – do uruchomienia w tej samej lokalizacji elektrowni fotowoltaicznej.

Połączenie właśnie tych źródeł w ramach cable poolingu może być szczególnie korzystne. W ciągu roku jest stosunkowo niewiele dni, w których jednocześnie na maksymalnych obrotach pracują zarówno elektrownie wiatrowe, jak i instalacje fotowoltaiczne, co w przypadku cable poolingu mogłoby skutkować utratą znacznej ilości generacji z powodu ograniczonych możliwości wspólnego przyłącza.

REKLAMA

Koncepcją cable poolingu została wpisana do ostatniej nowelizacji Prawa energetycznego. W ostatnich miesiącach na krajowym rynku OZE pojawiły się już pierwsze projekty, w których zastosowano ją w praktyce. Dużą farmę fotowoltaiczną korzystającą ze współdzielonego z farmą wiatrową przyłącza postawił w Wielkopolsce EDPR.

Teraz po cable pooling sięga Tauron, który wykorzystując gotowe i już użytkowane przyłącze, zbuduje na Pomorzu jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.

Farma fotowoltaiczna Postomino

Inwestycja Taurona zlokalizowana będzie w gminie Postomino w województwie zachodniopomorskim. Będzie składać się ze 135 tys. paneli fotowoltaicznych, każdy o mocy 665 Wp.

Inwestycja powstanie w pobliżu należącej do Taurona farmy wiatrowej w Marszewie, która została oddana do użytku już w 2013 r., a dwa lata później została rozbudowana. Na farmę wiatrową Marszewo składa się 50 turbin o łącznej mocy 100 MW. Roczna produkcja energii elektrycznej odpowiada zapotrzebowaniu na prąd 120 tys. gospodarstw domowych.

Z przyłącza zarezerwowanego na odbiór energii z farmy wiatrowej Marszewo będzie wkrótce korzystać ogromna farma fotowoltaiczna Taurona. Zgodnie z przewidywaniami spółki energia wyprodukowana przez PV Postomino będzie odpowiadać zapotrzebowaniu 46 tys. gospodarstw domowych. Tauron nie podaje planowanego wolumenu generacji, natomiast przyjmując średnie roczne zużycie energii gospodarstw w Polsce wynoszące 2 MWh, farma PV Postomino może wytwarzać w skali roku około 92 GWh energii elektrycznej.

Dzięki współdzieleniu infrastruktury przyłączeniowej i magazynom energii powstaje więcej możliwości na budowę nowych farm wiatrowych i optymalizację już pracujących źródeł OZE – komentuje Wojciech Więcławek, prezes spółki Tauron Zielona Energia.

Zakupiony przez Taurona projekt farmy fotowoltaicznej Postomino ma pozwolenie na budowę, dzięki czemu można przystąpić do realizacji nowego przedsięwzięcia. Za wykonanie projektu odpowiadać będzie Tauron Zielona Energia.

REKLAMA

Budowa pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej Postomino o mocy 80 MW ma się zakończyć w pierwszej połowie 2024 r. Następnie wykonawca robót rozpocznie budowę kolejnych 10 MW.

PV Postomino nie największa w portfelu Taurona

Oprócz farmy Postomino Tauron buduje dwie farmy fotowoltaiczne: Proszówek o mocy 55 MW oraz drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW. Ta ostatnia inwestycja ma już zakończony pierwszy etap, w którym oddano do użytku farmę PV o mocy 37 MW. Po sfinalizowaniu drugiego etapu farma fotowoltaiczna w Mysłowicach będzie mieć 97 MW i stanie się największą elektrownią PV w grupie Tauron.

Elektrownie fotowoltaiczne i wiatrowe będą odgrywać kluczową rolę w miksie wytwórczym Taurona po 2030 r. Łącznie z farmą Postomino w budowie mamy trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 200 MW i pięć farm wiatrowych o mocy ponad 160 MW. Duże możliwości w rozwoju OZE daje współdzielenie przyłącza, tzw. cable pooling. Połączenie źródeł OZE w tej formie może przełożyć się na optymalizację wykorzystania mocy przyłączeniowych źródeł oraz większą rentowność inwestycji – komentuje Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Tauron obecnie posiada farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW. Znajdują się one w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach. Spółka dysponuje również 11 farmami wiatrowymi. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi.

Łączna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii w Grupie Tauron wynosi 606 MW – w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, a także 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych.

Tauron chce mieć w 2030 r. zainstalowaną moc 3700 MW w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych. Ma to stanowić około 80 proc. całego miksu wytwórczego grupy.

Cable pooling w Enei

Ideę cable poolingu wdrażają już także inne państwowe koncerny energetyczne. Enea informowała niedawno o uruchomieniu budowy farmy fotowoltaicznej w powiecie kołobrzeskim, która będzie zlokalizowana przy jednej z farm wiatrowych Enei. Obie instalacje będą korzystały z tego samego punktu przyłączenia. Więcej na ten temat w artykule: Enea buduje farmy fotowoltaiczne. Wykorzysta cable pooling.

Więcej na temat przeprowadzonych analiz efektywności zastosowania cable poolingu w artykule: Cable pooling szansą na rozwój wiatrowo-fotowoltaicznych hybryd.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.