Iberdrola uruchomi wodno-fotowoltaiczną hybrydę

Iberdrola uruchomi wodno-fotowoltaiczną hybrydę
Fot. Iberdrola

Iberdrola uzyskała zgodę środowiskową dla pierwszej w Hiszpanii hybrydowej elektrowni wodno-słonecznej. Projekt HIDRO Cedillo o mocy 86,4 MW zlokalizowany w Estremadurze będzie wyposażony w ponad 160 tys. modułów fotowoltaicznych.

Hybrydowe elektrownie OZE składają się z dwóch lub większej liczby źródeł wytwórczych, które wykorzystują ten sam punkt przyłączenia do sieci. Z uwagi na to, że powstają z reguły w miejscach, gdzie już wcześniej działała pojedyncza instalacja OZE, czyli na terenach już wykorzystywanych do wytwarzania energii odnawialnej, umożliwiają wykorzystanie wspólnych dróg dojazdowych i obiektów do obsługi rozbudowanych instalacji. Wszystko to skutkuje znacznie mniejszym wpływem na środowisko w porównaniu z dwoma niezależnymi instalacjami, które znajdują się w różnych lokalizacjach.

Zastosowanie dwóch uzupełniających się technologii OZE pozwala zmniejszyć zależność od zmieniających się warunków środowiskowych i ograniczeń wynikających z możliwego braku zasobów, takich jak światło słoneczne czy wiatr. Taki model wykorzystania OZE zapewnia zatem bardziej stabilną i przyjazną dla sieci produkcję energii odnawialnej. Dodatkowe możliwości w tym zakresie mogą zapewniać magazyny energii towarzyszące instalacjom wytwórczym.

REKLAMA

W trosce o środowisko

Projekt HIDRO Cedillo obejmie szeroki zakres działań na rzecz ochrony środowiska, a wszystkie one mają na celu poprawę różnorodności biologicznej w otoczeniu.

Aby ułatwić dostęp do wody, w różnych sektorach elektrowni fotowoltaicznej przewidziano dwa dodatkowe baseny i punkty poboru wody. W planie jest także budowa poideł dla bydła oraz systemu stawów. Wyznaczenie stref zamkniętych umożliwi ochronę koryt rzek, stawów, unikalnej roślinności i drzew. Przewidziano także schronienia dla gadów i płazów w formie obszarów ochrony w najbardziej niesprzyjających okresach ich cyklu życiowego oraz dla zabezpieczenia przed drapieżnikami. Z kolei bariery antykolizyjne o długości około 600 m uniemożliwią zwierzętom przechodzenie przez jezdnię oraz przez ścieżki wewnątrz i na zewnątrz elektrowni fotowoltaicznej.

Na obszarze elektrowni pracownik będzie zapewniał dodatkowe dokarmianie ośmiu par orłów cesarskich i orłów przednich. W planach jest stworzenie gołębnika do promocji gatunków ptaków drapieżnych oraz ostoi dla nietoperzy żyjących w jaskiniach na brzegach rzeki Sever. Projekt zakłada także stworzenie zachęt do zakładania gniazd i przenocowania średnich i dużych ptaków drapieżnych w pobliżu elektrowni fotowoltaicznej.

To nie pierwsza hybryda Iberdroli

W październiku hiszpański koncern energetyczny zakończył budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 74 MW w regionie Castilla y León, w prowincji Burgos. Będzie ona elementem innej hybrydowej elektrowni w formule cable pooling. Ta inwestycja Iberdroli to pierwsza w Hiszpanii hybrydowa elektrownia, która połączy istniejący kompleks farm wiatrowych BaCa – Ballestas i Casetona o łącznej mocy 69 MW – z farmą fotowoltaiczną w ramach jednego punktu przyłączenia. Pozwoli to na optymalizację wykorzystania sieci i minimalizację wpływu instalacji na środowisko.

W Port Augusta w Australii już działa pierwszy hybrydowy projekt Iberdroli z wykorzystaniem energii wiatrowej i słonecznej, który obejmuje 50 turbin wiatrowych i 250 tys. paneli słonecznych.

REKLAMA

Lider odnawialnych źródeł energii

Grupa Iberdrola España rozpoczęła swoje zaangażowanie w OZE ponad dwie dekady temu. Do dziś firma zainstalowała ponad 21 GW mocy odnawialnych w Hiszpanii. Mając na celu elektryfikację gospodarki i zmniejszenia zależności energetycznej od zagranicy, Iberdrola planuje zainstalować w Hiszpanii ponad 7,6 GW mocy w OZE w ciągu najbliższych czterech lat.

W rejonie, w którym powstaje hybrydowa elektrownia wodno-słoneczna HIDRO Cedillo, Iberdrola zainstalowała już niemal 5,2 GW mocy, z czego 4,1 GW to źródła odnawialne. Także w Cedillo hiszpańska grupa postawiła pierwszą w tej miejscowości elektrownię fotowoltaiczną, która zapewnia mieszkańcom i członkom społeczności oszczędności rzędu 50 proc.

Inwestycje w Polsce

Iberdrola jest jednym z największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej. Hiszpańska grupa energetyczna przed dekadą wycofała się z inwestycji na polskim rynku energii odnawianej, jednak dwa lata temu wróciła do Polski. Od 2021 r. Iberdrola stworzyła w Polsce portfel pięciu lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych w czterech województwach: opolskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i mazowieckim. W jego skład wchodzą elektrownie: Zopowy, Podlasek, Wólka Dobryńska, Korytnica I i Korytnica II. Ich łączna moc zainstalowana wynosi 212,8 MW.

Spółka planuje na polskim rynku kolejne inwestycje w OZE. Są wśród nich zarówno projekty onshore, offshore, PV, jak i magazyny energii. W najbliższych latach Iberdrola chce wybudować nowe instalacje o mocy wynoszącej około 2 GW.

O realizowanych w Polsce projektach Iberdroli można przeczytać w artykule Hiszpański potentat wrócił na polski rynek OZE. Jakie ma plany?

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.