REKLAMA
 
REKLAMA

Kilkanaście nowych farm fotowoltaicznych w portfelu Qair

Kilkanaście nowych farm fotowoltaicznych w portfelu Qair
fot. Qair

Niezależny producent energii ze źródeł odnawialnych zapowiada nowy projekt fotowoltaiczny. Obejmie on budowę 13 farm PV w różnych regionach Polski.

Firma Qair poinformowała w mediach społecznościowych, że w marcu br. ruszą prace budowalne na terenie 13 farm fotowoltaicznych w ramach projektu o nazwie Beehive. Łączna moc instalacji PV wyniesie prawie 15 MWp.

Projekt będzie realizowany głównie na terenie dwóch województw: kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego.

REKLAMA

Chińskie panele PV na pokładzie

Jak informuje Qair, za budowę wszystkich farm fotowoltaicznych w ramach Beehive odpowiadać będzie spółka EMI Energy, która wygrała przetarg na generalnego wykonawcę. Ma ona wykonać kompleksowo zadania na wszystkich etapach budowy, z wyjątkiem dostaw stacji transformatorowych. Te bowiem dostarczy firma ZPUE, z którą Qair współpracuje od wielu lat.

Z kolei za dostawy paneli fotowoltaicznych odpowiadać będzie Jinko Solar, jeden z największych chińskich producentów paneli fotowoltaicznych (oprócz standardowych paneli Jinko ma w swojej ofercie też m.in. częściowo transparentny moduł dla sektora agro i rozwiązań BIPV).

REKLAMA

Wielkoskalowe projekty PV

Qair jest producentem energii ze źródeł fotowoltaicznych i wiatrowych. Jesienią ubiegłego roku spółka uruchomiła m.in. farmę fotowoltaiczną w Kaliszu Pomorskim o mocy 60 MW. To jak dotąd największa inwestycja PV w krajowym portfelu Qair.

Z kolei pod koniec 2023 r. zakończył się montaż modułów na farmie PV Rokietnica (30,86 MW), należącej do Qair i budowanej przez Onde. Część modułów zainstalowano na konstrukcjach nadążnych. Ta zlokalizowana na terenie Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda instalacja ma posłużyć m.in. do prowadzenia analiz naukowych.

W sierpniu 2023 r. firma poinformowała o uzyskaniu środków na budowę kolejnych wielkoskalowych projektów PV. Kredyty o wartości 335,3 mln zł zostaną przeznaczone na sfinansowanie farm fotowoltaicznych o mocy 130 MW. Umowa kredytowa zawarta z bankami Santander Bank Polska i PKO Bank Polski dotyczyła trzech dużych farm PV: w Golczewie, Rokietnicy i Pakości. Wśród nich największa jest elektrownia fotowoltaiczna Golczewo o mocy 80 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA