REKLAMA
 
REKLAMA

Ruszyła wielkoskalowa farma fotowoltaiczna na Pomorzu

Ruszyła wielkoskalowa farma fotowoltaiczna na  Pomorzu
fot. Qair

Qair uruchomił wczoraj największą w swoim portfolio elektrownię fotowoltaiczną. Instalacja wchodząca do czołówki największych elektrowni solarnych w Polsce powstała w Kaliszu Pomorskim.

Moc zainstalowana farmy fotowoltaicznej w Kaliszu Pomorskim wynosi 60 MW. Spółka Qair Polska otrzymała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej i wczoraj oficjalnie farma została otwarta.

Jak wylicza inwestor, ilość energii generowanej przez panele PV odpowiadać będzie rocznemu zapotrzebowaniu około 20 tys. gospodarstw domowych. Jednocześnie inwestycja zapobiegnie emisji prawie 50 tys. ton CO2 w skali roku.

REKLAMA

112 tys. paneli na pokładzie

Farma fotowoltaiczna w Kaliszu Pomorskim zajmuje 82 hektary powierzchni całkowitej. Zamontowano na niej ponad 112 tys. modułów i 240 inwerterów. Obiekt jest wyposażony w osiem stacji transformatorowych, a linia wysokiego napięcia (110 kV) ma 11 km.

– Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju spółki priorytetem są dla nas wielkoskalowe projekty, które pozwalają znacząco przyspieszyć proces dojścia do zeroemisyjnej gospodarki – komentuje Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska.

 

 

Przy realizacji inwestycji współpracowały firmy: SPIE Elbud Gdańsk, Tensec, P&Q, Inaccess. Energa przyłączyła elektrownię do sieci.

Cały wolumen produkowanej na farmie energii Qair sprzeda klientom komercyjnym w ramach umów cPPA (corporate Power Purchase Agreement).

Pomorskie zagłębie fotowoltaiki

Inwestycja w Kaliszu Pomorskim plasuje się w czołówce największych farm fotowoltaicznych w Polsce. To kolejna duża instalacja PV na Pomorzu. Region ten staje się krajowym liderem w produkcji zielonej energii.

REKLAMA

Realizacja tego ambitnego planu nie byłaby możliwa, gdyby nie przychylność władz gminy Kalisz Pomorski oraz lokalnej społeczności. Wspomniana postawa jest jednym z powodów utrzymywania przez województwo zachodniopomorskie pozycji lidera w produkcji zielonej energii. A dla nas stanowi dużą zachętę do lokowania kolejnych wielkoskalowych projektów właśnie tutaj – mówi Krzysztof Wojtysiak.

– Energia odnawialna jest niezwykle istotnym elementem sektora energetycznego, a wszelkie działania w zakresie jej wykorzystania to inwestycja w naszą przyszłość. Gmina Kalisz Pomorski zawsze wspiera projekty, które z jednej strony przysłużą się poprawie jakości życia naszych mieszkańców, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na piękny krajobraz naszej gminy – mówi Janusz Garbacz, burmistrz Kalisza Pomorskiego.

Na Pomorzu działa największa w Polsce farma fotowoltaiczna. To instalacja w Zwartowie o mocy 204 MW, należąca do Respect Energy. Od czerwca br. w regionie tym wytwarza energię także jedna z największych instalacji PV w kraju, o mocy 60 MW. Jest to farma fotowoltaiczna w Zagórzycy zbudowana przez norweski Equinor.

Coraz więcej wielkoskalowych projektów PV w Polsce

Drugą pod względem wielkości elektrownią fotowoltaiczną w Polsce jest obecnie inwestycja PV Miłkowice, której otwarcie miało miejsce w poprzedni weekend. To instalacja o mocy 113 M.

Wśród największych farm PV znajduje się także farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew w Wielkopolsce. Jej moc zainstalowana wynosi 70 MWp, a należy do Grupy ZE PAK.

Elektrownie solarne o skali podobnej do uruchomionej inwestycji Qair znajdują się także na Mazurach i w Małopolsce. Farma fotowoltaiczna Wielbark na Mazurach o mocy 62 MW to inwestycja Orlenu. Ostatnio natomiast estońska firma Sunly uruchomiła w Małopolsce farmę PV Rzezawa 60 o mocy ponad 60 MW.

Elektrownia fotowoltaiczna w Kaliszu Pomorskim to kolejna duża inwestycja PV w Polsce i największa w portfelu Qair, który konsekwentnie powiększa swój portfel projektów fotowoltaicznych i wiatrowych. Jak zapowiada, w 2024 r. moc operacyjna wszystkich elektrowni spółki w Polsce przekroczy poziom 500 MW.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Chodzi o fotowoltanikę, fotowoltanikę!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA