REKLAMA
 
REKLAMA

Duńczycy uruchomili ogromną farmę fotowoltaiczną w Wielkopolsce

Duńczycy uruchomili ogromną farmę fotowoltaiczną w Wielkopolsce
Better Energy

Duński deweloper odnawialnych źródeł energii, Better Energy, przyłączył do sieci kolejną farmę fotowoltaiczną – Helenowo, o mocy zainstalowanej 74 MW. Położona w Kleczewie w województwie wielkopolskim inwestycja jest drugą farmą fotowoltaiczną spółki o mocy 74 MW w Polsce, po uruchomionej niedawno elektrowni słonecznej w Nidzicy. Better Energy uzyskał ostatnio 65 mln euro pożyczki od AP Pension, jednego z największych duńskich funduszy emerytalnych. Środki z pożyczki posłużą do sfinansowania budowy farm fotowoltaicznych w naszym kraju.

Portfel elektrowni słonecznych Better Energy przyłączonych do sieci w naszym kraju obejmuje obecnie cztery inwestycje – Polanów, Postomino, Nidzica, Helenowo – o łącznej mocy zainstalowanej 208 MW. Kolejne projekty znajdują się w budowie, przy czym całkowity portfel projektów na etapie rozwoju przekroczył 1000 MW.

Lider polskiego rynku OZE

Jeszcze w tym roku firma Better Energy spodziewa się zakończenia kolejnych wielkoskalowych inwestycji w farmy fotowoltaiczne, dla których uzyskała wsparcie finansowe od największych duńskich oraz europejskich inwestorów instytucjonalnych. Planuje się, że pięć farm fotowoltaicznych będzie wytwarzać wolumen energii elektrycznej wystarczający do zaspokojenia potrzeb 120 tys. gospodarstw domowych rocznie. Redukcja emisji CO2 w omawianym okresie osiągnie 186 tys. ton.

REKLAMA

Czysta energia przyspieszy polski wzrost gospodarczy, będzie odpowiadać za nowe miejsca pracy, poprawi jakość życia ludzi, przyczyni się do ograniczenia zmian klimatycznych i ochrony środowiska. Chcemy pokazywać innym, jak kształtować naszą przyszłość w budowie systemu energetycznego dającego korzyści dla całego społeczeństwa. Dlatego aktywnie rozbudowujemy nasz portfel farm fotowoltaicznych i szukamy nowych partnerów oraz możliwości rozwoju. Są nimi, na przykład, ładowarki do aut elektrycznych, czy magazyny energii – powiedział Łukasz Witkowski, dyrektor ds. rozwoju Better Energy w Polsce.

Farma fotowoltaiczna Helenowo zapewni czystą energię elektryczną wystarczającą do zasilenia około 37 tys. polskich gospodarstw domowych rocznie. Łącznie farmy fotowoltaiczne Better Energy w Polsce wytwarzają obecnie energię elektryczna potrzebną do zasilenia 104 tys. gospodarstw domowych w skali roku.

Better Energy podkreśla, że jego projekty realizowane są z poszanowaniem przyrody i zdania lokalnych społeczności. Przykładowo, na części obszaru działek, na których zlokalizowane są farmy fotowoltaiczne Polanów i Postomino, postawiono na rozwiązania wspierające bioróżnorodność, takie jak zagajniki czy oczka wodne. Duński deweloper dodaje, że równie ważnym filarem działalność jest dla niego dialog i zrozumienie potrzeb lokalnych społeczności, a także zwiększanie korzyści z inwestycji poprzez dodatkowe inicjatywy w ujęciu całego regionu.

Wraz z Better Energy, duńskie fundusze emerytalne przecierają szlaki w zakresie finansowania i inwestowania w projekty OZE. W grudniu 2022 r. duński fundusz emerytalny ATP objął 15 proc. akcji spółki i został jej mniejszościowym udziałowcem. Z kolei fundusz Industriens Pension ogłosił do tej pory dwie rundy finansowania dla inwestycji realizowanych wspólnie z Better Energy. Ostatnia, przeprowadzona w br., wyniosła 800 mln euro.

Teraz duński inwestor otrzymał pożyczkę od AP Pension, jednego z największych duńskich funduszy emerytalnych. Sfinansuje z niej portfel pięciu realizowanych w naszym kraju farm fotowoltaicznych (Polanów, Postomino, Nidzica, Helenowo, Krapkowice) o łącznej mocy 237 MW.

REKLAMA

Współpraca Better Energy z funduszami emerytalnymi jest dowodem na to, że finansowanie instytucjonalne wpływa na przyspieszenie transformacji energetycznej w kierunku energii odnawialnej na całym kontynencie. Dzięki niej AP Pension będzie mógł też szybciej osiągnąć cel, jakim jest przeznaczenie kwoty równej wartości 18 proc. posiadanych aktywów na rzecz rozwoju czystych technologii do 2025 r.

Wyznaczenie kierunków rozwoju sektora energii odnawialnej w Polsce

Better Energy podkreśla w komunikacie na temat nowych inwestycji w naszym kraju, że polski miks energetyczny jest obecnie zdominowany przez paliwa kopalne, a ponad 70 proc. energii elektrycznej wytwarzanej jest z węgla. Konieczność redukcji emisji i wzrost cen energii elektrycznej doprowadziły do wzrostu zapotrzebowania na tańszą energię z odnawialnych źródeł, którą chcą zaoferować Duńczycy.

Better Energy niedawno zawarł umowy zakupu energii (PPA) z dużymi rynkowymi graczami – w tym Toms Group i Faerch Group – na dostawy energii z farm fotowoltaicznych dla ich zakładów w Polsce.

Duńskie fundusze emerytalne ściśle współpracują na rzecz projektów z obszaru energii odnawialnej oraz inwestują w działania, które pomogą zwiększyć poziom wytwarzania i dostaw zielonej energii elektrycznej w Europie – podkreślił Christoffer Larsen, wiceprezes wykonawczy ds. inwestycji w Better Energy.

 

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

A gdzie magazyn energii

Głodny w przyszłości 05-07-2023 14:43

Mniej zboża, mniej paszy i co Polak zrobi z ręką w nocniku?

A polskie sieci to uciągną? Czy tylko zwykłych obywateli sieć nie daje rady

Masakra!! Wygląda to okropnie. Nie ma czym się chwalić. Bardzo jestem ciekawa jakież to miejsca pracy? Gonienie dzików wokół farmy? Czy stróżowanie czy nikt monitoringu nie psuje?

czarna energia – nie zielona. Bioróżnorodność? kpiny.

Tak jak ktoś wcześniej napisal. Więcej pseudo eko energi mniej pol uprawnych. Eko terroryzm.

Jestem ciekaw jak to wpłynie na przyrodę i temperatury w tej okolicy. Bo czytałem ostatnio że jeśli by farmy fotowoltaiczne powstały na Saharze to od ciemnych paneli wzrosły by jeszcze temperatury.Tak więc mi się wydaje że to samo stanie się tu na terenie zielonym i stopniowo pomału zrobi się pustynia lub coś podobnego.Zrobi się tak ekologiczne jak z ścieżkami dla rowerzystów zostały tereny zieleni zamienione na eko asfaltowe drogi,a że w Polsce mamy klimat Hiszpanii i jeździ się cały rok to ok. A że i tak jeżdżą jezdnią obok ścieżki rowerowej to już inny temat

a ile te panele powietrza zagrzeja a tylko pytam tam co najmniej cieplo o 4 stopnie

Polakom PiS zło dziejaszki odmawiają przyłączenia do sieci.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA