Nowy wicelider w polskiej fotowoltaice

Nowy wicelider w polskiej fotowoltaice
Better Energy

Na Mazurach powstała ogromna farma fotowoltaiczna. Pod względem mocy jest to obecnie drugi największy tego typu obiekt w Polsce. Sprzedaż energii będzie rozliczana na podstawie umowy PPA.

Wywodzący się z Danii deweloper odnawialnych źródeł energii Better Energy uruchomił ogromną farmę fotowoltaiczną w Wietrzychowie koło Nidzicy w województwie warmińsko-mazurskim. W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. ambasador Królestwa Danii w Polsce i przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Moc farmy fotowoltaicznej wynosi 74 MW, co sprawia, że jest to obecnie druga największa elektrownia fotowoltaiczna w naszym kraju. Największa pozostaje farma PV na Pomorzu, którą wybudowali wspólnie Goldeck Solar i Respect Energy (204 MW). Na trzecie miejsce spadła farma fotowoltaiczna o mocy 70 MW, którą w Wielkopolsce postawił ZE PAK.

REKLAMA

Sprzedaż w modelu PPA

Odbiorcą energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej w Nidzicy będzie – na podstawie umowy PPA – norweska grupa energetyczna Statkraft.

Jest to jednocześnie trzecia i obecnie największa farma słoneczna Better Energy w naszym kraju, która została przyłączona do sieci.

W mediach poświęconych energetyce pojawiły się informacje o koszcie budowy farmy fotowoltaicznej w Wietrzychowie, jednak w komentarzu dla Gramwzielone.pl inwestor ich nie potwierdził. – Nie podajemy publicznie kosztu inwestycji i nie odnosimy się do spekulacji na ten temat pojawiających się w mediach – komentuje Łukasz Chudy z działu komunikacji Better Energy.

Wcześniej duński deweloper wybudował w naszym kraju elektrownie fotowoltaiczne w miejscowościach Polanów i Postomino. Moc każdej z nich wynosi po 30 MW. Obie znajdują się w północnej części kraju.

REKLAMA

Farmy fotowoltaiczne w Polanowie i Postominie wygenerują energię, która będzie sprzedawana na podstawie 10-letnich umów PPA. Umowy te zostały zawarte z Faerch Group – duńskim producentem opakowań spożywczych – o czym Better Energy informował kilka tygodni temu. Wcześniej podobną wirtualną umowę PPA podpisano z Energą. Inwestor nie ujawnił szczegółów kontraktu dotyczących wolumenu dostaw.

Polskie inwestycje Better Energy

Obecnie w naszym kraju Better Energy posiada 390 MW mocy w fazie eksploatacji i budowy, a portfel należących do firmy inwestycji w fazie rozwoju wynosi ponad 1000 MW.

Polski oddział Better Energy nie podaje szczegółów na temat kolejnych instalacji, które zostaną oddane do użytku w naszym kraju. – Informacje o ich zakończeniu będziemy podawać po etapie uzyskania przyłączenia do sieci – informuje Łukasz Chudy z Better Energy.
.

.
Całkowity portfel projektów Better Energy na etapie rozwoju osiągnął 10 GW. Spółka przyłączyła w 2022 roku do sieci elektroenergetycznej 12 farm fotowoltaicznych – 10 w Danii i dwie w Polsce, o łącznej mocy 534 MW. Wyprodukowała 463 GWh energii przesłanej do sieci, finansowanej na zasadach komercyjnych, bez pozyskiwania wsparcia ze środków publicznych.

W podsumowaniu wyników za ubiegły rok Better Energy podkreśla, że pomimo wyzwań i zakłóceń w funkcjonowaniu globalnych łańcuchów dostaw przychody spółki w 2022 roku wzrosły blisko dwukrotnie – do 385 mln euro. W samej Polsce przychody spółki zwiększyły się do poziomu 123 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.