Niesamowity wzrost inwestycji w fotowoltaikę w Chinach

Niesamowity wzrost inwestycji w fotowoltaikę w Chinach

W ostatnich latach Chińczycy byli zdecydowanym globalnym liderem w inwestycjach w elektrownie fotowoltaiczne. W 2023 r. poprawili swoje dotychczasowe rekordy w zakresie przyrostu mocy w fotowoltaice. I to mocno.

Chińskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej CPIA podało, że w 2023 r. w Państwie Środka powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 216,88 GW.  Oznacza to, że w zeszłym roku w Chinach zainstalowana moc systemów fotowoltaicznych rosła codziennie średnio o niemal 600 MW.

Wyłącznie w grudniu 2023 r. Chińczycy mieli uruchomić elektrownie fotowoltaiczne o mocy 53 GW, co oznacza, że dziennie instalowali 1,7 GW. Natomiast łączna moc nowych elektrowni fotowoltaicznych uruchomionych w czwartym kwartale 2023 r. okazała się niemal tak duża jak moc elektrowni PV uruchomionych w Chinach w całym 2022 r. (87,4 GW vs. 87,9 GW).

REKLAMA

Ponad 600 GW mocy w fotowoltaice

Dzięki ogromnej skali inwestycji w 2023 r. całkowita moc fotowoltaiki w Chinach na koniec 2023 r. osiągnęła 609,5 GW. Wyraźnie przebiła całkowitą moc farm wiatrowych w tym kraju, która na koniec zeszłego roku wynosiła 440 GW. Moc wytwórcza całej chińskiej energetyki na koniec zeszłego roku sięgała około 2,9 TW.

Dla porównania – w całej Unii Europejskiej w 2023 r. powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 56 GW. Ich całkowita moc na terenie UE na koniec zeszłego roku wynosiła około 263 GW (dane SolarPower Europe).

REKLAMA

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) w 2023 r. na świecie oddano do użytku odnawialne źródła energii o mocy niemal 510 GW, czyli o 50 proc. wyższej niż w 2022 r. W tym za około 3/4 zeszłorocznego wzrostu mocy w globalnym sektorze OZE odpowiadała fotowoltaika.

Według szacunków MAE w zeszłym roku w Chinach uruchomiono elektrownie fotowoltaiczne o mocy odpowiadającej całkowitej mocy elektrowni PV uruchomionych rok wcześniej na całym świecie.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.