REKLAMA
 
REKLAMA

Nowe farmy fotowoltaiczne na Mazurach i w Wielkopolsce

Nowe farmy fotowoltaiczne na Mazurach i w Wielkopolsce
Orlen

Energa należąca do Grupy Orlen uruchomiła dwie farmy fotowoltaiczne – PV Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim i PV Gryf w wielkopolskim. Inwestycje kosztowały w sumie ponad ćwierć miliarda zł.

Farma fotowoltaiczna Wielbark na Mazurach ma moc zainstalowaną 62 MW, a farma Gryf w Wielkopolsce – 25 MW. Uruchomiła jest spółka Energa Wytwarzanie. W instalacje zainwestowała łącznie około 260 mln zł.

PV Wielbark składa się ze 150 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy jednostkowej do 530 W. Instalację obsługuje ponad 300 inwerterów, a do jej budowy zużyto około 2,5 tys. ton stali. Wartość tej inwestycji wyniosła około 200 mln zł.

REKLAMA

Instalacja powstała na obszarze 119 ha. Jej uruchomienie w pełnym zakresie wymagało modernizacji pobliskiego Głównego Punktu Zasilania – GPZ Wielbark – którą wykonała Energa Operator.

Z kolei PV Gryf w gminie Przykona składa się z  50 tys. paneli fotowoltaicznych. Farma powstała na terenach zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego. Wartość tej inwestycji wyniosła około 60 mln zł.

Na tym samym obszarze znajduje się też należąca do Orlenu farma wiatrowa o mocy 31 MW i mała instalacja fotowoltaiczna o mocy około 1 MW.

REKLAMA

Jak podaje Energa, wolumen energii wytwarzanej w obu nowych elektrowniach PV będzie odpowiadać zapotrzebowaniu około 43 tys. gospodarstw domowych.

Rozbudowa mocy w PV

Farma fotowoltaiczna w Wielbarku ma być do końca tego roku rozbudowana do 70 MW. Na kolejnych 10 hektarach Energa zamontuje 15 tys. paneli i 19 inwerterów.

Natomiast obok farmy Gryf, w gminie Przykona, w przyszłym roku powstaną kolejne farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 67 MW. Będą to farmy: PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW).

Do 2030 roku przeznaczymy na realizację projektów OZE ponad 50 mld zł, zwiększając moce w OZE do 9 GW. Uruchomienie dwóch kolejnych farm fotowoltaicznych – Wielbark i Gryf – skutecznie przybliża nas do tego celu. W ubiegłym roku w instalacjach fotowoltaicznych wyprodukowaliśmy czterokrotnie więcej czystej energii niż rok wcześniej. Dzięki nowym inwestycjom ta skala wzrośnie. Już teraz nasze moce zainstalowane w fotowoltaice sięgają około 97 MW, a realizacja kolejnych projektów pozwoli znacząco je zwiększyć – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Koncern wyprodukował w ubiegłym roku z odnawialnych źródeł 1,3 TWh zielonej energii, co stanowi około 30 proc. całej produkcji brutto.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Kolejne marnotrawienie pieniędzy przez Energę. Inwestycja co najmniej przewartościowana o 50%.

Inwestycja która powinna kosztować ok. 220mln (łącznie z GPZtem) zbudowana za 260mln. Ale to już tradycja w spółkach SP. I oczywiście, gdy chodzi o przyłączenie swojej farmy to remont GPZ-tu nie stanowi żadnego problemu. A na wniosek o warunki na przyłączenie prywatnej 1MW PV otrzymuje się odpowiedź, że brak możliwości przyłączenia. Za 260mln można by było zbudować kilkadziesiąt GPZ-tów, ale dla wójta to zbyt trudne do ogarnięcia… Po takich poPISach łatwo zrozumieć dlaczego za energię el., gaz czy paliwa musimy tak słono przepłacać. I jeszcze w dodatku wystawiamy się na europejskie pośmiewisko, że gdy mnóstwo zielonej energii my wprowadzamy stan zagrożenia i któryś tam stopień zasilania… Brak słów…

kolejny przykład marnowania publicznych pieniedzy przez najwspanialszą energę

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA