REKLAMA
 
REKLAMA

Orlen z nowymi inwestycjami w OZE w Wielkopolsce

Orlen z nowymi inwestycjami w OZE w Wielkopolsce
fot. Energa

Spółka Energa Wytwarzanie wchodząca w skład grupy Orlen podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 59 MW. 

Umowa dotyczy dwóch projektów OZE, które zostaną realizowane w województwie wielkopolskim. Projekt Opalenica obejmuje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW.  Pełną gotowość operacyjną inwestycja ma osiągnąć w grudniu 2023 roku.

Drugi, hybrydowy projekt – Sompolno – łączy turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW. Takie rozwiązanie umożliwia optymalne wykorzystanie warunków przyłączeniowych poprzez podłączenie nowego aktywa do już istniejącego i wykorzystywanego przyłącza. Projekt Sompolno ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w czerwcu przyszłego roku.

REKLAMA

Grupa dysponuje już  źródłami energii odnawialnej o mocy około 700 MW. Nabyte aktywa mogą produkować 111 GWh energii elektrycznej rocznie, czyli równowartość zużycia ponad 55 tys. gospodarstw domowych. Za ich budowę i doprowadzenie do fazy operacyjnej odpowiada Greenvolt Power, spółka Grupy Greenvolt.

Do 2030 roku ponad 10-krotnie zwiększymy moc naszych aktywów produkujących czystą, zeroemisyjną energię elektryczną, potrzebną do zapewnienia konkurencyjności polskiej gospodarki. Na ten cel planujemy wydać ponad 50 mld złotych – zarówno na projekty własne, które od początku do końca realizujemy samodzielnie, jak i akwizycję najbardziej perspektywicznych projektów na rynku. Aktywa, które właśnie kupujemy od Grupy Greenvolt, są kolejnym krokiem na drodze do transformacji naszego systemu energetycznego – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

9 GW w OZE

Do końca 2030 roku koncern planuje dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy 9 GW. Będą wśród nich m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan. Koncern będzie też produkować energię z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

REKLAMA

Niedawno Energa Wytwarzanie zbudowała dwie farmy fotowoltaiczne. PV Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim ma łączną moc około 62 MW, a PV Gryf w województwie wielkopolskim – około 25 MW. Finalizowany jest projekt budowy pięciu małych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda. W planach jest budowa farm fotowoltaicznych PV Mitra (65 MW) i PV Żuki (2,4 MW). Energa Green Development, spółka odpowiedzialna za rozwój lądowych źródeł odnawialnych w Grupie Orlen, ma obecnie około 500 MW projektów OZE na różnych etapach zaawansowania.

Grupa Orlen inwestuje także w morską energetykę wiatrową. Strategia firmy zakłada uzyskanie około 9 GW mocy zainstalowanych w OZE do 2030 roku, w tym część w morskich farmach wiatrowych. Koncern wystąpił z wnioskami na 11 pozwoleń lokalizacyjnych i uzyskał najwyższą liczbę punktów dla pięciu nowych obszarów. Na zabezpieczonych pod koniec maja br. na Morzu Bałtyckim pięciu lokalizacjach pod budowę morskich farm wiatrowych mogą powstać aktywa o sumarycznej mocy około 5,2 GW. Łącznie Grupa Orlen ma już sześć lokalizacji morskich farm wiatrowych o potencjale 6,4 GW.

W przyszłym roku ma się rozpocząć budowa farmy wiatrowej Baltic Power, na której zostaną zainstalowane jedne z największych elektrowni wiatrowych na świecie. Spółka zaznacza, że jest to obecnie najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Projekt realizowany jest przez grupę Orlen i kanadyjski Northland Power. Zgodnie z harmonogramem farma rozpocznie produkcję zeroemisyjnej energii w 2026 roku.

Orlen przewiduje, że do 2030 roku obniży intensywność emisji dwutlenku węgla w swoim segmencie energetyki o 40 proc. Łącznie do końca dekady koncern planuje przeznaczyć na inwestycje w energię odnawialną 120 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

dziwne, dla zwykłych inwestorów mocy brak…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA