REKLAMA
 
REKLAMA

Morska farma wiatrowa w Polsce jako pierwsza wykorzysta taki materiał

Morska farma wiatrowa w Polsce jako pierwsza wykorzysta taki materiał
fot. Orlen

Rozwijana przez Orlen i Northland Power morska farma wiatrowa jako pierwsza na świecie zostanie zbudowana z wykorzystaniem niskoemisyjnej stali. Ma ona być produkowana prawie wyłącznie z surowca z recyklingu. Dodatkowo piece hutnicze zasilane są energią z OZE. 

Baltic Power to morska farma wiatrowa Orlenu i Northland Power. Jej moc zainstalowana wynieść ma 1,2 GW, a roczna produkcja energii szacowana jest na 4 TWh rocznie.

Orlen poinformował, że turbiny planowane do wykorzystania na Baltic Power będą zbudowane z niskoemisyjnej stali. Zastosowanie takiego materiału ma ograniczyć ślad węglowy w całym cyklu życia turbiny o 10 proc. Koncern podaje, że będzie to pierwsza farma wiatrowa na świecie wykorzystująca tak produkowane turbiny.

REKLAMA

Baltic Power ma być uruchomiona w 2026 r. Prezes Orlenu wskazuje, że wówczas do polskiego systemu energetycznego zostanie włączone dodatkowe 1,2 GW mocy, które zapewni pokrycie około 3 proc. całego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

W następnych latach dodamy do tego jeszcze około 5,2 GW dzięki budowie kolejnych farm wiatrowych na pięciu nowych koncesjach Grupy Orlen na Bałtyku. W kontekście tych planów szczególnie ważne są partnerstwa z doświadczonymi, globalnymi graczami, które dają nam dostęp do innowacyjnych technologii, obniżających emisje dwutlenku węgla związane z samą budową odnawialnych źródeł energii – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlenu.

Niskoemisyjna stal ArcelorMittal

Produkcja energii z Baltic Power na poziomie 4 TWh w skali roku ma pozwolić na uniknięcie emisji około 2,8 mln ton CO2 rocznie. Dodatkowe ograniczenie emisji ma być zapewnione już na etapie budowy farmy dzięki zastosowaniu stali ze zrównoważonej produkcji. Niskoemisyjna stal posłuży do wykonania elementów wież, na których zamontowane będą gondole wraz z wirnikami.

Materiał ten ma być wykorzystany do budowy górnych elementów 52 wież Baltic Power. Wszystkich turbin natomiast będzie 76.

Dostawcą elementów konstrukcyjnych morskiej farmy wiatrowej Orlenu i Northland Power jest duński koncern Vestas. Jak podaje, ekologiczny materiał będzie stanowił 15 proc. całej użytej stali. Do jego produkcji wykorzystane zostaną niemal w całości surowce z recyklingu przetapiane w piecu elektrycznym zasilanym energią z wiatru. Takie rozwiązanie ma obniżać emisje CO2 o 66 proc./kg stali w porównaniu do stali konwencjonalnej.

REKLAMA

Baltic Power jako pierwsza morska farma wiatrowa na polskich wodach Bałtyku otwiera nowy rozdział polskiej transformacji energetycznej i podnosi poprzeczkę w zakresie zrównoważonego rozwoju. Misją naszej branży jest budowanie neutralnej emisyjnie przyszłości, dlatego poszukujemy innowacyjnych sposobów na realizację tej wizji na każdym etapie łańcucha wartości. Technologia pozyskiwania stali niskoemisyjnej ustanawia nowy standard dla całego światowego przemysłu morskich farm wiatrowych – podkreśla Mike Crawley, prezes zarządu Northland Power.

Niskoemisyjna stal produkowana jest przez ArcelorMittal w Charleroi w Belgii. Jej jakość i parametry technologiczne mają odpowiadać materiałom wytwarzanym metodą tradycyjną.

Zarówno dla nas, jak i dla całej branży energetyki wiatrowej kluczowe jest znalezienie metod na zmniejszenie emisji CO2, które powstają podczas wydobycia i przetwarzania surowców stalowych. Nasza współpraca z ArcelorMittal i wdrożenie niskoemisyjnej stali to ważny krok w kierunku redukcji śladu węglowego w branży. Tej zmiany oczekują także nasi klienci, dlatego jesteśmy dumni, że możemy dostarczać im wartościowe rozwiązania – skomentował Dieter Dehoorne, wiceprezes i dyrektor ds. globalnych zakupów w Vestas.

Harmonogram Baltic Power

Morska farma wiatrowa Baltic Power będzie położona 23 km od wybrzeża Bałtyku. Jak podaje Orlen, w tym roku zaczną się przygotowania do budowy fundamentów, na których staną turbiny o wysokości ponad 230 m. W 2025 r. na farmie przeprowadzony zostanie montaż 76 turbin wiatrowych Vestasa o mocy 15 MW każda.

Trwają również prace nad lądową stacją elektroenergetyczną, która umożliwi odbiór energii z morza. Spółka Baltic Power podpisała umowy z głównymi wykonawcami, które zabezpieczają łańcuch dostaw. Wśród nich są doświadczeni dostawcy z sektora offshore, w tym firmy z Polski.

Całkowity budżet projektu Baltic Power ma wynieść około 4,73 mld euro. Farma finansowana jest w formule project finance – umowy kredytowe na łączną kwotę około 4,4 mld euro zawarte zostały z 25 polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi. To największe finansowanie pozyskane na realizację pojedynczej inwestycji w historii Polski.

Orlen zakłada, że do końca tej dekady osiągnie 9 GW mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii. Realizacja wszystkich projektów morskich farm wiatrowych z obecnego portfela zapewni około 6,4 GW nowych mocy wytwórczych.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA