ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną za ponad 60 mln zł

ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną za ponad 60 mln zł
ML System

ML System zdobył kontrakt na wykonanie farmy fotowoltaicznej o mocy niemal 45 MW. Wartość umowy przekracza 60 mln zł.

ML System zawarła ze spółką EW Kiekrz umowę dotyczącą realizacji inwestycji polegającej na kompleksowym zaprojektowaniu i budowie elektrowni fotowoltaicznej Kiekrz wraz z infrastrukturą towarzyszącą i przyłączem energetycznym. Łączna moc instalacji wyniesie 44,48 MWp.

Wartość kontraktu to 61,6 mln zł netto. Odbiór końcowy elektrowni fotowoltaicznej Kiekrz ustalono na trzeci kwartał 2026 r.

REKLAMA

Wyniki finansowe

W pierwszym kwartale br. ML System wypracował 40,1 mln zł przychodów ze sprzedaży, nieco mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy było to 46,1 mln zł. Zysk brutto ze sprzedaży w pierwszym kwartale 2024 r. wzrósł do 7,7 mln zł – wobec 4,2 mln zł rok wcześniej.

Znacząco w ujęciu rok do roku wzrósł wynik EBITDA spółki – ukształtował się na poziomie 13,3 mln zł, podczas gdy w pierwszym kwartale 2023 r. osiągnął 7,4 mln zł. Firmie udało się także zanotować zysk netto na poziomie 5,9 mln zł (pierwszy kwartał zeszłego roku zamknęła stratą netto w wysokości 2,3 mln zł).

REKLAMA

Jak poinformował ML System, na wyniki EBITDA i zysk netto w analizowanym okresie wpływ miały zdarzenia jednorazowe – sprzedaż nieruchomości i rozwiązanie rezerwy.

ML System zmieni strategię

Oprócz wykonawstwa elektrowni fotowoltaicznych ML System koncentruje się na produkcji rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (BIPV). Produkty polskiej firmy stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. W swoim portfolio spółka ma także rozwiązania z obszaru tradycyjnej fotowoltaiki i Smart City. Produkuje także specjalistyczne szkło, którego odbiorcą jest m.in. branża automotive.

W zeszłym miesiącu zarząd ML System zapowiedział weryfikację i aktualizację strategii rozwoju spółki na najbliższe lata. Zarząd ma dokonać analizy i oceny potencjału rozwoju poszczególnych segmentów operacyjnych i kluczowych produktów oraz scenariuszy dalszego rozwoju – organicznego, poprzez akwizycje lub na podstawie strategicznego partnerstwa z innymi podmiotami.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.