REKLAMA
 
REKLAMA

Polska spółka zbudowała farmę fotowoltaiczną w Portugalii

Polska spółka zbudowała farmę fotowoltaiczną w Portugalii

Dostawca usług związanych z budową i serwisowaniem instalacji fotowoltaicznych, Nomad Electric, uruchomił w Portugalii pierwszą inwestycję z portfolio rozwijanych farm fotowoltaicznych o mocy 45 MWp. Podpisał także nowy kontrakt na budowę kolejnej farmy PV.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 8,4 MWp to pierwsza zenergetyzowana farma z portfolio instalacji, które Nomad Electric zbuduje w Portugalii na zlecenie polskiego dewelopera R.Power.

Nomad Electric w ramach kompleksowej usługi w formule EPC (pod klucz) zbudował farmę fotowoltaiczną z wykorzystaniem konstrukcji nadążnej, czyli tzw. trackerów. Instalacja ma rocznie wytwarzać ponad 16 GWh energii, co jest równoznaczne z zapotrzebowaniem prawie 8 tys. gospodarstw domowych. Na potrzeby tego projektu spółka dostarczyła także swój autorski system SCADA Nomad NX.

REKLAMA

Nomad Electric zrealizuje w formule EPC także farmy fotowoltaiczne w regionach Pinhal, Santarém, Marmeleiro i Alentejo. Ich łączna moc zainstalowana wyniesie 45 MWp. Szerzej o tym projekcie pisaliśmy w artykule: Nomad Electric rusza z projektami fotowoltaicznymi w Portugalii.

Farmę fotowoltaiczną z wykorzystaniem konstrukcji nadążnych, czyli tzw. trackerów Nomad Electric zbudował również w Polsce. Elektrownia solarna zajmuje teren 57 ha i jak podaje firma, jest to pierwsza w Polsce tak duża elektrownia PV w całości pracująca z wykorzystaniem trackerów. Wybranie systemu nadążnego miało zoptymalizować wydajność paneli solarnych i zwiększyć produkcję energii elektrycznej.

Powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 24 MWp

Nomad Electric podpisał także nowy kontrakt na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 24 MWp. Oprócz prac projektowych i robót budowlanych, spółka przeprowadzi także niezbędne procedury i ustalenia z właściwymi organami oraz operatorem lokalnego systemu elektroenergetycznego, które umożliwią przyłączenie instalacji do sieci dystrybucyjnej.

REKLAMA

Także i w przypadku tej farmy fotowoltaicznej Nomad Electric będzie odpowiadał za implementację autorskiego systemu SCADA Nomad NX. System ten umożliwia zdalne monitorowanie wydajności instalacji, zarządzanie pracą falowników oraz optymalizację produkcji energii w czasie rzeczywistym.

Specjalizujemy się w budowie farm fotowoltaicznych w formule “pod klucz”. Doceniają to inwestorzy, którzy regularnie wybierają nasze usługi, a najlepszym tego dowodem jest nasz nowy kontrakt na kolejną instalację PV, która powstanie w Portugalii. Konsekwentnie realizujemy strategię międzynarodowego rozwoju i systematycznie rozbudowujemy nasz portfel projektów OZE również w innych krajach m.in. w Niemczech, Rumunii czy Hiszpanii – powiedziała Izabela Mielniczuk, dyrektorka ds. rozwoju biznesu w Nomad Electric.

Ponad 0,5 GWp inwestycji „pod klucz”

Nomad Electric ma w portfelu EPC inwestycje o mocy ponad 505 MWp. Spółka świadczy także usługi obsługi technicznej (O&M) projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 1,8 GWp oraz oferuje autorski system SCADA Nomad NX (z portfolio 1,5 GWp). To kompleksowe rozwiązanie do monitoringu, nadzoru i zarządzania źródłami wytwórczymi w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE) zaprojektowano z myślą o maksymalizacji efektywności i niezawodności instalacji.

Spółka podkreśla, że maksymalizuje rentowność instalacji dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, tj. machine learning, obrazowania elektroluminescencyjnego czy inspekcji termowizyjnej z wykorzystaniem dronów.

Nomad Electric prowadzi monitoring elektrowni poprzez centrum monitoringu i wspomniany system SCADA Nomad NX, który ma zapewniać bezpieczeństwo produkcji energii, kompleksowy wgląd oraz możliwość zarządzania dowolną ilością źródeł wytwórczych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA