Niskie ceny energii energii od prosumentów. Widać przestrzeń dla magazynów energii?

Niskie ceny energii energii od prosumentów. Widać przestrzeń dla magazynów energii?
SunSol

Ceny energii oddawanej do sieci przez prosumentów objętych net-billingiem w sierpniu w porze największej generacji utrzymywały się na niskich poziomach. Widoczne w zeszłym miesiącu duże różnice między cenami w południe i wieczorem pokazały, jak opłacalne mogłoby być magazynowanie energii wytworzonej w godzinach południowych i oddanie jej do systemu elektroenergetycznego w wieczornych szczytach zapotrzebowania.

Sierpień to jeden z najlepszych miesięcy w roku pod względem produkcji energii z fotowoltaiki. Miesiące cechujące się wysoką generacją z PV zaczynają się jednak także wyróżniać niskimi cenami energii – zwłaszcza w porze południowej w słoneczne dni. Gdy do tego dochodzi niskie weekendowe zapotrzebowanie na energię w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, ceny energii na giełdzie potrafią spadać nawet do ujemnych wartości.

Potwierdziło się to w zeszłym miesiącu i jest to zła wiadomość dla prosumentów oddających nadwyżki energii do sieci w net-billingu – systemie rozliczeń prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie swoich mikroinstalacji do sieci po 31 marca 2022 r. (lub prosumentów przyłączonych do sieci wcześniej w systemie opustów, którzy zdecydowali się przejść na net-billing, np. w celu otrzymania dotacji w programie Mój Prąd).

REKLAMA

Od początku lipca prosumenci objęci net-billingiem rozliczają się nie po średniej miesięcznej cenie energii z Towarowej Giełdy Energii (tzw. cena RCEm), ale po cenie RCE ustalanej dla każdego okresu niezbilansowania. Okresem niezbilansowania powinien być kwadrans, jednak na razie cena RCE jest taka sama dla każdego kwadransa danej godziny. Towarowa Giełda Energii bowiem nie wdrożyła jeszcze dla Rynku Dnia Następnego notowań 15-minutowych.

Niskie wynagrodzenie prosumentów w sierpniu

W sierpniu cena RCE osiągała w porze południowej niskie poziomy w stosunku do cen energii pobieranej z sieci. Cena RCE w zeszłym miesiącu osiągała niską wartość zwłaszcza w dniach cechujących się wysokim poziomem produkcji energii z fotowoltaiki.

W tej analizie skupiamy się na cenach RCE występujących w sierpniu w godzinie 12-13, kiedy prosumenci z reguły oddawali do sieci największe ilości niewykorzystanej na miejscu energii.

Tylko w ciągu dziewięciu dni sierpnia cena RCE w godzinie 12-13 przekraczała wartość 300 zł/MWh. Najwyższy poziom w tej godzinie osiągnęła w południe 19 sierpnia (poniedziałek). Wyniosła wówczas 404,28 z/MWh – była jednak i tak niższa od aktualnej ceny energii dla gospodarstw domowych, które w drugiej połowie 2024 r. obowiązuje cena zamrożona na poziomie 500 zł netto/MWh (do tego trzeba doliczyć VAT, ale także pozostałe składniki tworzące finalny koszt poboru energii z sieci, w tym opłaty dystrybucyjne).

 

Ceny RCE w dniach 1-31 sierpnia 2024 r. dla godziny 12-13. Dane w zł/MWh. Źródło: PSE / Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)
Ceny RCE w dniach 1-31 sierpnia 2024 r. dla godziny 12-13 (dane w zł/MWh). Źródło: PSE/Opracowanie Gramwzielone.pl (C)

We wcześniejszym miesiącu, będącym jednocześnie pierwszym miesiącem rozliczeń prosumentów w net-billingu po cenie RCE, najwyższą wartość cena RCE osiągnęła 1 lipca (508,87 zł). W lipcu 15-krotnie cena przekroczyła poziom 300 zł/MWh w godzinach 12-13.

 

Ceny RCE w dniach 1-31 lipca 2024 r. dla godziny 12-13. Dane w zł/MWh. Źródło: PSE / Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)
Ceny RCE w dniach 1-31 lipca 2024 r. dla godziny 12-13 (dane w zł/MWh). Źródło: PSE/Opracowanie Gramwzielone.pl (C)

Ujemne ceny RCE

W ciągu czterech dni w sierpniu cena RCE spadała poniżej zera – za każdym razem w słoneczne soboty i niedziele. W dniach 10-11 sierpnia cena RCE wyniosła w godzinach 12-13 odpowiednio -145,19 zł/MWh oraz -255,26 zł/MWh, a w dniach 24-25 sierpnia o tej samej porze była na poziomie -91,82 zł/MWh oraz -197,65 zł/MWh.

Co ciekawe, w niedzielę 25 sierpnia, gdy cena RCE osiągała ujemną wartość w południe, wieczorem wzrosła aż do 1105,58 zł/MWh.

Miesiąc wcześniej – w lipcu – cena RCE w godzinach 12-13 osiągała ujemną wartość w ciągu pięciu dni. Najniższa była w tej godzinie w sobotę 6 lipca (-151,65 zł/MWh).

REKLAMA

Co istotne, prosumenci rozliczający się w net-billingu w przypadku pojawienia się ujemnej ceny RCE nie muszą ponosić kosztów oddawania energii do sieci, a ich depozyt prosumencki nie jest pomniejszany. Ich wynagrodzenie za energię oddaną do sieci w net-billingu w czasie ujemnych wartości RCE wynosi 0.

Przestrzeń dla magazynów energii?

Duże wahania ceny RCE między porą południową i wieczorną były widoczne w sierpniu codziennie. W drugiej połowie zeszłego miesiąca cena RCE w godzinach wieczornych regularnie przekraczała 1000 zł.

Najwyższy poziom cena RCE w zeszłym miesiącu osiągała regularnie w czasie wieczornego wzrostu zapotrzebowania, notując najwyższe poziomy w godzinie 20-21. Najwyższą wartość cena RCE miała o tej godzinie 30 sierpnia, kiedy wyniosła nawet 1845,92 zł/MWh.

 

Ceny RCE w dniu 30 sierpnia 2024 r. Dane w zł/MWh. Źródło: PSE / Opracowanie: Gramwzielone.pl (C)
Ceny RCE 30 sierpnia 2024 r. w godzinach 6-22 (dane w zł/MWh). Źródło: PSE/Opracowanie Gramwzielone.pl (C)

Ogromne różnice cen RCE w godzinach południowych, gdy najwięcej energii wytwarzają instalacje fotowoltaiczne, a także w godzinach wieczornych, gdy wzrasta obciążenie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, pokazują, jak opłacalne mogłoby być przechowanie energii wytworzonej w ciągu dnia i przekazanie jej do sieci w godzinach wieczornych.

W ten sposób prosumenci nie tylko mogliby poprawić opłacalność inwestycji w prosumencką fotowoltaikę i magazyn energii (stosując tzw. arbitraż cenowy), ale także wspieraliby bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego.
.

.

Wkrótce net-billing na lepszych zasadach

Poprawić warunki rozliczeń prosumentów objętych systemem net-billingu ma najbliższa nowelizacja ustawy o odnawialnych źródeł energii. Jej projekt szykuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ostatnio resort poinformował o zakończeniu prac nad nowymi regulacjami i planowanym skierowaniu projektu nowelizacji ustawy o OZE do przyjęcia przez Radę Ministrów.

Więcej o nowych regulacjach dla prosumentów korzystających z net-billingu w artykule: Nowe przepisy dla prosumentów w Sejmie jeszcze we wrześniu?.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.