REKLAMA
 
REKLAMA

GoldenPeaks Capital chce instalować co roku 1 GW w PV. Ma partnera projektu

GoldenPeaks Capital chce instalować co roku 1 GW w PV. Ma partnera projektu
fot. GoldenPeaks Capital

Ścisła współpraca działającego na polskim rynku dewelopera elektrowni fotowoltaicznych oraz chińskiego koncernu ma skutkować dużymi inwestycjami PV. Partnerzy zamierzają instalować w Europie 1 GW nowych mocy rocznie. 

Decyzja o zacieśnieniu współpracy między GoldenPeaks Capital Holding Ltd (GPC) a China National Building Material Group Corporation (CNBM) została ogłoszona w Monachium. Firmy zamierzają nie tylko realizować w skali roku projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 1 GW, ale też rozszerzyć działalność na nowe rynki: Niemcy, Włochy i Grecję.

W ramach ogłoszonego projektu GoldenPeaks Capital będzie odpowiedzialne za rozwój projektów PV w całej Europie, a CNBM – za wykonawstwo EPC (Engineering, Procurement, and Construction). Pierwsze projekty z planowanego portfel o rocznej mocy 1 GW wejdą w etap budowy w 2025 r. Kolejne 2,5 GW ma być w fazie przygotowań na lata 2026 i 2027.

REKLAMA

Współpraca GPC z chińskim partnerem

Współpraca GoldenPeaks Capital z CNBM odbywa się za pośrednictwem spółki zależnej chińskiego koncernu – Triumph Science & Technology Group. Kooperacja ruszyła pięć lat temu i od tego czasu GPC miało odnieść znaczące sukcesy na rynku fotowoltaicznym.

Wspólne działania pozwalają na połączenie doświadczenia Triumpha w zakresie innowacyjnych materiałów i technologii czystej energii z osiągnięciami GPC w rozwoju energetyki słonecznej.

Nasza jeszcze bardziej zacieśniona współpraca z CNBM i Triumphem stanowi znaczący kamień milowy na rynku energii odnawialnej. To zobowiązanie umacnia nasze wspólne ambicje w zakresie realizacji wielkoskalowych projektów słonecznych. Dzięki wiedzy i zaangażowaniu obu stron jestem przekonany, że nie tylko osiągniemy nasz roczny cel 1 GW, ale także odegramy kluczową rolę w przejściu na czystszą przyszłość energetyczną – powiedział Daniel Tain, współzałożyciel GoldenPeaks Capital.

Nowe rynki PV

GoldenPeaks Capital, który jest niezależnym producentem energii w Europie Wschodniej oraz jednym z największych właścicieli systemów fotowoltaicznych w Polsce i na Węgrzech, zamierza wejść na rynki Europy Zachodniej. W jego kręgu zainteresowania są zwłaszcza Niemcy, Włochy i Grecja.

W Niemczech przyjrzymy się kilku projektom; szczególnie Bawaria z długimi godzinami nasłonecznienia i obecnością znaczących liderów branży ma ogromny potencjał. Jesteśmy przekonani, że dzięki bliskiej współpracy z CNBM i Triumphem osiągniemy nasz cel, jakim jest rozwój nowych projektów o mocy 1 GW rocznie. Nasze wspólne doświadczenie pozwoli nam odblokować wyjątkowe możliwości na rynku europejskim i poza nim – stwierdził Adriano Agosti, założyciel i prezes GoldenPeaks Capital.

REKLAMA

Obecnie GoldenPeaks Capital zarządza aktywami w energetyce odnawialnej o łącznej mocy 800 MW. Dodatkowe 1,4 GW to projekty w trakcie budowy lub gotowe do realizacji. Triumph jako wiodąca spółka zależna CNBM odgrywa kluczową rolę – jako wykonawca EPC – w rozwoju projektów GPC. Dostarcza usługi badawcze, inżynieryjne i produkcyjne, zapewniając efektywny łańcuch dostaw dla wielkoskalowych projektów OZE.

China National Building Material Group Corporation to przedsiębiorstwo z listy Fortune Global 500. Działa w różnych branżach przemysłowych i zatrudnia ponad 200 tys. pracowników.

Projekty GPC w Polsce

Kilka miesięcy temu GoldenPeaks Capital pozyskał duże finansowanie od niemieckiego banku NORD/LB na realizację dwóch portfeli farm fotowoltaicznych w Polsce. Kwota finansowania wyniosła 109 mln euro. Środki mają przyczynić się do budowy łącznie ponad 100 farm fotowoltaicznych w ramach pakietów KAMI 2 i KAMI3.

Spółka od lat rozwija i przejmuje projekty PV w Polsce. Dwa lata temu zapowiadała duże przejęcia na polskim rynku fotowoltaicznym i informowała o zakończeniu finansowania dwóch projektów PV Foxtrot i Gamma o łącznej mocy odpowiednio 86 MW i 90 MW.

GoldenPeaks Capital działa w Polsce za pośrednictwem spółki Spectris Energy. Firma jest aktywna także w obszarze umów PPA. Kilka miesięcy temu podpisała umowę na dostawy energii elektrycznej dla Reckitt, międzynarodowego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją m.in. artykułów gospodarstwa domowego, leków i środków higieny osobistej. Wcześniej w tym roku podpisała też kontrakt PPA ze spółką Boryszew Green Energy and Gas.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady