Nowe farmy PV o mocy 251 MW uruchomione w Polsce. Ranking liderów

O uruchomieniu nowych farm fotowoltaicznych poinformowała Grupa PAD RES. Wśród nich jest wielkoskalowa farma, składająca się z mniejszych kompleksów PV, o mocy 138 MW. Instalacja znalazła się w czołówce największych pod względem mocy farm fotowoltaicznych w Polsce.
Grupa PAD RES uruchomiła nowe instalacje fotowoltaiczne, wśród których są farmy PV w województwie pomorskim – w Sztumie (86 MW) oraz w Mikołajkach Pomorskich (27 MW) – a także instalacja w Stargardzie (138 MW) w Zachodniopomorskiem. Ich łączna moc wynosi 251 MW.
PAD RES wylicza, że w sumie na farmach zamontowano prawie 442 tys. modułów PV na powierzchni około 276 ha. Roczna produkcja energii elektrycznej z nowych instalacji wyniesie ponad 266 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu około 89 tys. gospodarstw domowych.
– Uruchomienie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 251 MW to dla nas ważny krok i przede wszystkim dowód na owocną współpracę z naszymi partnerami Kajima Corporation i Griffin Capital Partners – komentuje Mariusz Adamczewski, założyciel i prezes zarządu Grupy PAD RES.
Te instalacje wchodzą w skład wielkoskalowych farm PV
PAD RES wyjaśnia, że inwestycja w Sztumie obejmuje dwa kompleksy fotowoltaiczne: PV Barlewice (66 MW) i PV Koślinka (20 MW), które łącznie tworzą PV Sztum. Cała farma zajmuje około 100 ha. Z kolei farma PV Mikołajki Pomorskie o mocy 27 MW ma powierzchnię 32 ha.
Farmy w Barlewicach i Koślince zostały przyłączone do sieci 110 kV za pośrednictwem Głównego Punktu Odbioru (GPO) Kępina, wybudowanego na potrzeby tego projektu. Farma PV Mikołajki Pomorskie natomiast wyposażona jest we własną stację transformatorową GPO 30/110 kV, która umożliwia bezpośrednie przyłączenie do sieci elektroenergetycznej Energi-Operatora.
Jeśli chodzi o projekt Stargard, to stanowi on kompleksową inwestycję złożoną z 13 farm fotowoltaicznych, których łączna moc osiągnie docelowo 150 MW. Zajmą one powierzchnię 159 ha. Teraz Grupa PAD RES zakończyła główny etap realizacji tej inwestycji, energetyzując farmy w Stargardzie o łącznej mocy 138 MW.
Znaczna część instalacji została przyłączona do sieci elektroenergetycznej średniego napięcia (15 kV). Dwie farmy o łącznej mocy około 31 MW podłączono do sieci 110 kV za pośrednictwem stacji GPO Kobylanka, przyłączonej do infrastruktury Enei Operatora. Deweloper planuje też rozszerzenie projektu o kolejną lokalizację, w której łączna moc instalacji wyniesie około 13 MW.
Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce
Projekt PV Stargard o mocy 138 MW należy do czołówki farm fotowoltaicznych w Polsce pod względem mocy zainstalowanej. Największe obecnie farmy fotowoltaiczne w Polsce należą do Grupy Orlen.
PV Przykona
We wrześniu 2024 r. zakończyła się budowa drugiego etapu farmy fotowoltaicznej Przykona, która w efekcie ma łączną moc zainstalowaną 239,99 MW. Jak poinformowało nas biuro prasowe Orlenu, decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki 6 marca br. dodatkowe 40 MW zostało objęte koncesją na wytwarzanie energii elektrycznej.
Farmę PV Przykona Grupa Orlen przejęła od jej dewelopera – spółki EDP Renewables (EDPR).
PV Kleczew
Również druga pod względem mocy zainstalowanej farma fotowoltaiczna w Polsce, wchodząca w skład instalacji hybrydowej Kleczew Solar & Wind, należy do Orlenu – po przejęciu jej od spółki Lewandpol Holding. Obecnie moc PV Kleczew wynosi 225 MW i trwa jej rozbudowa do 250 MW.
Jak informuje Orlen, rozbudowa PV Kleczew zostanie ukończona w drugiej połowie 2025 r. Będzie to ostatni etap inwestycji Kleczew Solar & Wind, który zrealizuje dotychczasowy wykonawca – Electrum Concreo. Energia wyprodukowana przez hybrydowy kompleks Kleczew Solar & Wind jest sprzedawana na zasadach rynkowych za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii.
– Grupa Orlen nieustannie analizuje kolejne atrakcyjne projekty pojawiające się na rynku OZE, by w pełni wykorzystać wszystkie biznesowe szanse. Zgodnie ze strategią do 2035 r. koncern chce osiągnąć 12,8 GW mocy zainstalowanej w OZE, obejmującej m.in. źródła wiatrowe na lądzie i morzu oraz fotowoltaikę – przekazał nam serwis prasowy Orlenu.
PV w Zwartowie
Trzecią obecnie największą instalacją fotowoltaiczną w Polsce pod względem mocy jest farma PV w Zwartowie (204 MW). To inwestycja zbudowana w ramach współpracy Goldbeck Solar i Respect Energy.
Uruchomiona teraz przez PAD RES farma PV Stargard (138 MW) plasuje się na miejscu czwartym – przed należącą do Qualitas Energy farmą PV Miłkowice (113 MW).
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.