Photon Energy uzyskał znacznie lepsze ceny energii z fotowoltaiki

Deweloper farm fotowoltaicznych Photon Energy podsumował pierwszy kwartał 2025 r. Spółka wykazała znaczny wzrost przychodów oraz poprawę wskaźników operacyjnych i finansowych. Wyraźnie zwiększyła także średnią cenę sprzedawanej energii.
W okresie od stycznia do marca 2025 r. notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Photon Energy Group osiągnął skonsolidowane przychody na poziomie 22,049 mln euro, co oznacza wzrost o 26,9% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.
Największy wzrost przychodów odnotowano w segmentach poza produkcją energii elektrycznej – o 31,1% rok do roku (r/r) – do poziomu 17,871 mln euro. Jak tłumaczy spółka, było to możliwe dzięki zwiększonej sprzedaży komponentów fotowoltaicznych oraz realizacji kontraktów EPC (projektowanie i budowa elektrowni fotowoltaicznych) i O&M (obsługa techniczna).
W segmencie produkcji energii odnotowano wzrost przychodów o 11,5% r/r – do 4,178 mln euro. Był to efekt wyższych cen sprzedaży energii.
Spółka poinformowała również o wzroście marż EBITDA w segmentach produkcji energii i New Energy, mimo spadku marż w obszarze inżynieryjnym, gdzie na ogólną rentowność wpłynęły opóźnienia i przekroczenia kosztów w realizowanych projektach EPC.
Photon Energy w pierwszym kwartale 2025 r. wypracował ogólny wynik EBITDA na poziomie 1,206 mln euro i był on wyższy o 54% r/r.
Mimo wzrostu przychodów Photon Energy w pierwszym kwartale 2025 r. miał stratę netto w wysokości 3,705 mln euro wobec 1,32 mln euro straty rok wcześniej.
Na koniec marca 2025 r. spółka dysponowała rezerwami gotówkowymi w wysokości 7,939 mln euro.
Photon sprzedał energię za 185 euro/MWh
Prezes Photon Energy Group Georg Hotar podkreślił, że wysoki średni przychód ze sprzedaży energii, który wzrósł o 39,1% r/r – ze 133 euro/MWh w pierwszym kwartale 2024 r. do 185 euro/MWh w pierwszym kwartale 2025 r. – był możliwy dzięki odpowiedniemu zrównoważeniu przychodów ze sprzedaży energii na zasadach rynkowych i wynikających z systemów wsparcia producentów energii odnawialnej.
W pierwszym kwartale 2025 r. grupa Photon Energy wyprodukowała 23,7 GWh energii elektrycznej – wobec 30,2 GWh w tym samym okresie rok wcześniej. Jak tłumaczy spółka, spadek ten był skutkiem sprzedaży części aktywów w Australii oraz czasowego wyłączenia farm fotowoltaicznych w Rumunii. Bez uwzględnienia tych czynników produkcja wzrosła o 6,5% r/r.
Portfel własnych elektrowni fotowoltaicznych (IPP) wzrósł do 134,7 MWp dzięki nowym inwestycjom o mocy 5,1 MWp na Węgrzech.
W Polsce spółka zabezpieczyła dodatkowe kontrakty na rynku mocy na 139 MW, które zapewnią 12,5 mln euro przychodów w 2026 r. Kontynuowane są również prace nad wdrożeniem usług elastyczności. We wrześniu 2024 r. należąca do Photon Energy Group spółka Photon Energy Trading PL została pierwszym oficjalnie zarejestrowanym agregatorem energii w Polsce. Szerzej na ten temat w artykule: Pierwszy agregator na polskim rynku energii trafił do wykazu URE.
Wśród nowych projektów spółka wymienia podpisanie dużego kontraktu EPC na budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 34 MWp w Rumunii dla Hyperion Renewables.
Photon dywersyfikuje działalność
Photon dostarcza kompleksowe rozwiązania w zakresie energii słonecznej i czystej wody na całym świecie. Od momentu powstania w 2008 r. firma zbudowała i uruchomiła elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 180 MWp, w swoim portfolio ma także własne elektrownie o łącznej mocy 130 MWp. Obecnie rozwija projekty o łącznej mocy 1 GWp w Australii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i RPA oraz świadczy usługi technicznego utrzymania instalacji PV o mocy 1,1 GWp na całym świecie.
Poprzez swoją spółkę zależną Lerta grupa ma koncesje na obrót energią elektryczną w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Serbii. Jest także jest jednym z największych dostawców usług DSR dla polskiego Operatora Systemu Przesyłowego z zakontraktowaną mocą 320 MW na 2025 r. Poprzez Wirtualną Elektrownię (VPP) firma agreguje producentów i odbiorców energii o łącznej mocy przekraczającej 480 MW.
Z kolei linia biznesowa Photon Energy Group, Photon Water, zapewnia rozwiązania w zakresie czystej wody, w tym usługi uzdatniania i rekultywacji, a także rozwój studni i innych zasobów wodnych oraz zarządzanie nimi. Photon Remediation oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie rekultywacji środowiska, w tym opatentowaną technologię in-situ, skutecznie usuwającą PFAS z wód gruntowych i gleby. Photon podał, że technologia PFAS została pomyślnie wdrożona u klienta przemysłowego w Czechach, osiągając skuteczność przekraczającą 99,5%.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.